Biznis vesti

Pržulj: Danas poznata veštačka inteligencija za pet godina neće postojati

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Tanjug

03/03/2025

-

20:28

Pržulj: Danas poznata veštačka inteligencija za pet godina neće postojati
Tanjug/Strahinja Aćimović - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

Profesorka prvog na svetu Univerziteta za veštačku inteligenciju 'Mohamad bin Zajed'', iz Abu Dabija, Nataša Pržulj, izjavila je danas na 32. Kopaonik biznis forumu da će u bliskoj budućnost doći do promene veštačke inteligencije, nakon čega će ona postojati u superiornijem obliku koji je sada nepoznat.

"Veštačka inteligencija koja je sada poznata biće zamenjena superiornijom, koja je objašnjiva i održiva, i to već za pet godina. Biće nešto drugo", rekla je Pržulj na panelu "Uloga veštačke inteligencije u poslovanju".

Svetski talenti u toj oblasti, bilo da je to između ostalog matematika, kompjuteri, fizika biće uključeni u razvoj boljih algoritama, koji se sada zovu veštačka inteligencija, a ubuduće će se možda zvati drugačije, rekla je Pržulj sa univerziteta u UAE na kojem rade i na inženjeringu klime.

Prema njenim rečima, važno je da se u narednih pet godina koristi ljudska inteligencija kako bi se napravila mnogo bolja veštačka inteligencija.

"Vidim da se jako mnogo vere polaže na LLM-ove, ali sam ubeđena, kao i mnoge moje kolege, da to nije budućnost", rekla je Pržulj koja je profesor na prvom i jedinom univerzitetu na svetu koji je fokusiran samo i isključivo na veštačku inteligenciju.

Dodala je da je njen univerzitet osnovan pre pet godina dobio fantastične državne evaluacije, da je zato već u prvih 10 u svetu po CS Rankig-u u nekoliko oblasti i da ima masivnu ekspanziju zahvaljujući kojoj će do 2035. godine zaposliti više od 500 novih profesora.

Navela je da je dovedena na Univerzitet u Abu Dabi da pomogne u osnivanju novog fakulteta, prvog u svetu, za digitalno javno zdravlje, koji će između ostalog imati katedre za računarsku bioilogiju, epidemiologiju i preciznu medicinu.

Pravljenje lekova uz pomoć veštačke inteligencije

Profesroka Pržulj koja se više od dve decenije bavi algoritmima koji se, kako je rekla, nekada nisu zvali veštačka iteligencija, navodi da u njenoj laboratorijii na fakultetu i u firmi - start-apu prikupljaju sve javno dostupne podatke o ljudskom zdravlju, genetci i uticaju okoline.

"Usisavamo sve podatke o čoveku, bilo da su genomski podaci, bilo da su podaci o okruženju, pesticidima, herbicidima, zagađivačima, lajf stajlu - da li se bavite nekim sportom i slično i onda predlažemo nove precizne lekove, pravimo jedinjenja specifična za pojedinca, bazirana na ličnim podacima, ali u kontekstu svega što čoveka okružuje i svih drugih ljudi koje imamo u sistemu", rekla je Pržulj.

Ti specifični molekuli će, kako kaže, postati budući precizni lekovi specifični za pojedinca tako da ćemo moći da izlečimo sve bolesti i da omogućimo da čovek živi što je duže moguće kvalitetno u dobrom zdravlju.

"To je jedno od rešenja koje mi nudimo", rekla je ona i dodala da nude i konsultantske usluge u različitim oblastima od agri-teka do fin-teka. Treće što nude su, kako je dodala, licence za njihovu komercijalnu softver AI platformu.

"Očekujem da će u budućnosti, recimo za pet godina, svako na svom mobilnom telefonu moći da ima sve precizne i verifikovane odgovore o svom zdravlju i okruženju", rekla je Pržulj koja je prva napravila Graflet metodologiju, koja omogućava optimizaciju svih molekula u celokupnom sistemu u ljudskom organizmu i okruženju, sa ciljem personalizovanog i preciznog izlečenja svih bolesti, što će, kako je dodala, doprineti zdravoj i kvalitetnoj dugovečnosti.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis