Privreda zasnovana na znanju, Mort: Srbija jedan od ključnih igrača na polju digitalne transformacije
Komentari09/12/2024
-14:12
Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji Matilde Mort izjavila je danas da je Srbija jedan od ključnih igrača na polju digitalne transformacije i da ima veoma dobru saradnju sa drugim državama i organizacijama na polju veštačke inteligencije.
Prema njenim rečima to potvrđuju i konferencije iz ovih oblasti koje su nedavno održane u Srbiji.
Mort je na konferenciji "Svet u 2025", ukazala da digitalno putovanje i digitalni razvoj mnogo obećavaju, ali da bi u razvoju ove oblasti valjalo voditi računa i o izazovima koje on nosi a to je pre svega pitanje bezbednosti.
Kao veoma važno, istakla je to da ova tehnologija mora da doprinese boljitku svih stanovnika Srbije, a ne samo nekih.
Ukazala je i da u našoj zemlji postoje dobri uslovi za unapređivanje položaja malih i srednjih preduzeća iz oblasti informaciono komunikacionog sektora, gde Srbija već veoma dobro stoji i pokazuje da privreda naše zemlje prelazi u privredu zasnovanu na znanju.
Ukazala je da je zanimljivo kako se prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma menjaju rizici.
Pre 20 godina to su bili finansije i tehnologije, kao i rizici vezani za životnu sredinu, a ove godine ponovo imamo tehnologiju, zatim klimatske promene i geopolitičke nesigurnosti.
"Prognoze pokazuju da će doći do daljeg širenja polja veštačke inteligencije kao i sektora koji se bave čistim, obnovljivim izvorima energije. U ovim nesigurnim vremenima vidimo da je uloga međunarodne saradnje nezamenljiva u svim ovim pitanjima", istakla je ona.
"Srbija može da bude jedna od najbrže rastućih privreda u Evropi"
U takvom kontekstu, Ferguson kaže da je dobra vest da ovaj region raste stabilno, kao i da je Srbija u gornjem delu projekcija o rastu ekonomije i može biti jedna od najbrže rastućih privreda u Evropi sledeće godine.
"To objašnjava rastuće zanimanje britanskih kompanija za rad na srpskom tržištu, u oblasti prehrane i digitalnih usluga. Probili smo barijeru investicija od milijardu funti i investicije nastavljaju da rastu. Pre nekoliko nedelja imali smo prvu trgovinsku konferenciju između Velike Britanije i Srbije, koju je otvorio predsednik Vučić. Bilo je 250 kompanija koje su učestvovale u tehnologiji i prehrambenoj industriji", rekao je Ferguson.
On je podsetio na izjavu predsednika Srbije Aleksandar Vučića, da će Srbija ubrzati svoje korake da ispuni sve kriterijume o pridruživanju EU do kraja 2026. godine.
"To znači da ćemo 2025. godine videti Srbiju kako se bliži EU, ne samo tehničkim merama koje su potrebne da se pridruži jedinstvenom tržištu, već i političkim uslovima, kao što je jačanje demokratskih institucija, kao što su nezavisni mediji i nezavisno sudstvo. To znači i usklađivanje sa zajedničkom politikom prema inostranstvu, bezbednosnom politikom i na kraju postizanje potpune normalizacije odnosa sa 'Kosovom'. I s obzirom na svetsku nestabilnost, to je možda dobar trenutak da Srbija ovo uradi i da preduzme neke značajne korake, kako bi se obezbedili mir i stabilnost, ne samo za ovu zemlju, već i za vaše susede", rekao je Ferguson.
Ocenio je da će tako intezivan rad na reformama zahtevati veliku koordinaciju između država, političkih partija, kako vladajućih tako i opozicionih, civilnog društva i međunarodnih partnera.
"Mi smo spremni da pomognemo što je više moguće, tako da se nadam da će 2025. godina biti godina stvarnih reformi, kada će politički lideri biti fokusirani na pozitivno partnerstvo", rekao je Ferguson.
Dodao je da Srbija treba da razvije nezavisniju i efikasniju lokalnu samoupravu, da bi se poboljšala bezbednost i standard građana.
"U sledećoj godini biće i prilika i izazova. I ako pristupimo stvarima na pravi način, možemo da nađemo prostora za optimizam, za rast privrede, za osnaživanje osnova naše demokratije i načina da poboljšamo odnose sa susedima i da se Srbija pozicionira na međunarodnom nivou kao pozitivan akter, koji može da nalazi nove načine za rešavanje ovih velikih izazova i problema na međunarodnoj sceni", zaključio je Ferguson.
Komentari (0)