Biznis vesti

"Nekad se nelogično povećavala ili smanjivala": Kakve cene goriva očekuju vozače tokom turističke sezone

Komentari

Autor: Lj.G.

09/06/2024

-

08:03

"Nekad se nelogično povećavala ili smanjivala": Kakve cene goriva očekuju vozače tokom turističke sezone
"Nekad se nelogično povećavala ili smanjivala": Kakve cene goriva očekuju vozače tokom turističke sezone - Copyright Euronews/Ljiljana Gradinac

veličina teksta

Aa Aa

U poslednjih nekoliko nedelja cena benzina je smanjena za nekoliko dinara, dok je cena dizela stabilna. Uoči sezone godišnjih odmora mnogi će odlučiti da na put krenu automobilom, pa se postavlja pitanje kakve cene goriva se očekuju u uslovima povećane potražnje. 

Nove cene goriva objavljuju se svakog petka i važe u narednih sedam dana. 

Cene evro dizela i benzina uredbom Vlade Srbije ograničene su do 27. jula 2024. godine. 

Prema poslednjoj odluci od 31. maja, do petka, 7. juna, litar evrodizela za maloprodaju košta 201 dinar, dok je cena bezolovnog benzina 192 dinara po litru.  

U odnosu na cene prethodne nedelje, cena dizela ostala je nepromenjena, a benzin je jeftini za dva dinara. 

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže za Euronews Srbija da ne bi trebalo očekivati neke promene tokom turističke sezone i da bi moglo da se očekuje da će cena goriva ostati relativno stabilna, uz neke male korekcije, kao što su bile poslednje dve nedelje. 

Zašto je dizel skuplji u Srbiji

Atanacković je rekao da bi u Srbiji trebalo cene da se formiraju prema berzanskoj ceni derivata na Mediteranu.

"I te cene opet s druge strane formiraju firme koje su velikoprodaja i derivata za Evropu. Ministarstvo trgovine valjda konsultuje te cene, kako se one kreću i prema tome određuju naše cene, s tim što su cene, ne samo kod nas, nego u celoj Evropi različite iz razloga što su relativno veliki porezi u Evropi. Tako da imamo dosta apsurdne neke cifre", rekao je Atanacković. 

On je naveo da Severna Makedonija spada u izuzetke koliko je nisko oporezivanje i kako su niske cene, na primer dizela. 

Euronews/Ljiljana Gradinac

 

"Iza toga ide opet malo skuplja BiH. Ovi ostali su uglavnom po cenama približne vrednosti, opet nešto niže kad se radi o dizelu nego kod nas. Kod nas je dizel skuplji od benzina iz jednog jedinog razloga što se oporezuje akciza, a i porez na dodatu vrednost je praktično skoro isti za dizel kao i za benzin. Pošto dizela ima mnogo manje u toni, a cena se formira u tonama u rafinerijama, onda ispada da je dizel skuplji zbog toga što ga ima manje u toni, mnogo je teži, gušći", rekao je Atanacković. 

On kaže da je cena dizela u Srbiji za 50 dinara veća po litri nego u Severnoj Makedoniji, a za otprilike 40 dinara veća nego što je u BiH. 

Atanacković navodi da što se tiče drugih zemljama poput Hrvatske i Slovenije, razlike su relativno manje. 

On je rekao da različite zemlje imaju različitu visinu oporezivanja i veće ili manje troškove transporta. 

Pad cena se zaustavlja zbog povećane tražnje tokom leta

Da će se cena benzina i dizela zadržati na sadašnjem nivou smatra generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović. 

On je za RTS rekao da će se cena benzina i dizela zadržati na sadašnjem nivo, odnosno da će se njen pad koji je zabeležen prethodnih nedelja, zaustaviti zbog povećane potražnje za naftnim derivatima tokom letnjih meseci.

Mićović kaže da se cena benzina već četiri nedelje smanjuje, najpre za tri, pa za dva dinara, dok je cena dizela prilično stabilna.

"Leto je uvek period malo veće potrošnje benzina, tako da i očekujem da će se tu negde cena i zaustaviti na ovom nivou, jer sad će biti veća potražnja", rekao je Mićović. 

On je rekao i da akciza nije jedino što utiče na cenu goriva, ističući da je tu niz drugih parametara.

Stabilna cena sirove nafte

Atanacković je naveo da je 2. juna OPEK plus dogovorio da i dalje važi smanjena proizvodnja nafte. 

AP/Rob Carr

 

"Kad je manja proizvodnja, kad je nečega manje, onda mu cena ostaje ili raste. Da ne bi izgubili na ceni, kao proizvođači sirove nafte, dogovorili su se da sve do pola iduće godine cena ostane nepromenjena. A ta cena je trenutno, recimo pre nekoliko dana bila 79 dolara po barelu. Otprilike za ocenu je, ako ostane ovako, a potrošnja se značajno ne menja, da će ova godina sigurno proći bez skokova cena, a verovatno i naredna", rekao je on. 

Prema njegovim rečima, da će cena sirove nafte biti relativno stabilna, dobra je vest za potrošače u Srbiji budući da je ranije bila priča da će cena barela nafte da skoči na 100 dolara. 

Bez obzira na povećanu potražnju s obzirom na turističku sezonu, Atanacković kaže da očigledno imao dovoljno sirove nafte s obzirom na dogovor OPEK plus da i dalje ostaje to ograničenje proizvodnje. 

Od 1. maja u Srbiji se primenjuje novi iznosi akciza usklađeni sa godišnjim iznosom potrošačkih cena u 2023, pa je tako nova akciza za bezolovni benzin viša za 4,75 dinara, odnosno 5,70 dinara kad se uračuna porez na dodatu vrednost (PDV). Akciza na dizel porasla je 5,86 dinara, a akciza na TNG za 4,45 dinara, kada se uračuna PDV.

Uvećane akcize nisu mnogo uticale na cene goriva, a Atanacković kaže da se tu nešto čudno dešavalo. 

"Nije mi dovoljno jasno formiranje cene. Nekad se cena nelogično povećavala ili smanjivala, ali je procena da se cena neće značajno menjati, da će i dalje Ministarstvo trgovine da objavljuje  petkom cene. Ne vidim neki poseban razlog zašto bi se sad tržište otvorilo", rekao je Atanacković. 

Komentari (0)

Biznis