Planeta

Kako SAD preoblikuju ceo svet: Ijan Bremer za Euronews o uspesima i neupesima prva tri meseca Trampovog mandata

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

18/04/2025

-

21:23

veličina teksta

Aa Aa

Svega je tri meseca prošlo od početka mandata američkog predsednika Donalda Trampa. Mnogo se toga dogodilo i mnogo se toga promenilo. 

Tramp je pokrenuo veliki broj inicijativa na domaćem i međunarodnom planu, sa ciljem da potpuno preokrene američko, kao i geopolitičko uređenje. Projekat stvaranja "Tvrđave Amerika" počeo je najavom aneksije Kanade i Grenlanda i preuzimanjem kontrole nad Panamskim kanalom, a nastavio se uvođenjem carina zemljama sa spoljnotrgovinskim suficitom u odnosu na SAD. 

Na unutrašnjem planu Tramp je krenuo u obračun sa zaostavštinom "woke" politike prethodne administracije i drastičnim smanjenjem birokratije, a posebno strane pomoći preko USAID-a, koja služi projektovanju meke moći u svetu. 

Na međunarodnom planu najavio je munjevito okončanje rata u Ukrajini i pokrenuo dijalog sa Rusijom, koji praktično nije postojao za vreme Džozefa Bajdena, ali Rusija ne pokazuje volju za bezuslovnim primirjem jer ima prednost na bojnom polju.

Na Bliskom istoku se izborio samo za kratkotrajno primirje u Gazi, koje je propalo, dok je kasnije pokrenuo vazdušnu kampanju protiv Huta u Jemenu i zapretio Iranu ratom, ako ne odustane od nuklearnog programa.

U emisiji Euronews Svet, američki politikolog i osnivač Euroazija Grupe za procenu političkog rizika, Ijan Bremer, govorio je o potezima Donalda Trampa i njihovim dosadašnjim posledicama. Prema Bremeru, Trampova politika, iako deluje uspešno na prvi pogled, stvara veliku neizvesnost, posebno u ekonomskoj sferi, dok njegova šira strategija teži oslobađanju od unutrašnjih i međunarodnih ograničenja.

"Na unutrašnjem planu, Tramp želi da sprovodi mere bez brige šta će mu reći pravosuđe ili Kongres. Na međunarodnom planu, to je otpor multilateralnim sporazumima i zajedničkim standardima, u korist ‘zakona džungle’ gde Amerika, kao najdominantnija sila, može da menja pravila u svoju korist“, rekao je Bremer.

Carine: Rešenje ili izvor neizvesnosti?

Kada je reč o ekonomiji, Trampova borba protiv globalizacije i uvođenje carina izazivaju podeljena mišljenja. Na pitanje da li su carine efikasno sredstvo za smanjenje trgovinskog deficita i povratak biznisa u Ameriku, Bremer je istakao da bi umerene carine mogle doneti korist, ali da trenutni pristup stvara suprotan efekat.

"Da je uveo carine od 10 odsto za sve, američka ekonomija bi bila u boljoj poziciji. Zemlje bi to prihvatile, prihodi bi porasli, a poverenje i investicije bi se postepeno vratili. Ali sada imamo najveće carine u poslednjih 100 godina, uz odlaganja, izuzeća i trgovinski embargo sa Kinom. Biznis zajednica ne može da planira jer ne zna šta donosi sutra“, rekao je Bremer, naglašavajući da je neizvesnost najveći problem za globalnu privredu.

Prošlonedeljna pauza u primeni nekih carina dodatno je uzdrmala tržišta. Bremer smatra da će 90-dnevni period pauze podstaći zemlje poput Japana da intenziviraju pregovore sa SAD kako bi izbegle novi talas carina, posebno u sektoru poluprovodnika i čipova.

"Japan, treća ekonomija sveta, već je poslao delegaciju u Belu kuću sa ponudama za kupovinu tečnog gasa, investicije u tehnologiju i autoindustriju, čak i snižavanje vrednosti jena. Ali Kini i Evropskoj uniji biće teže. Kinezi nemaju poverenja u namere SAD, dok EU, sa svojom birokratijom i 27 članica, teško može da se prilagodi Trampovoj administraciji koja ne podržava jaku Uniju“, upozorio je Bremer.

Da li Amerika gubi poverenje saveznika?

Bremer naglašava da Trampova politika ima dalekosežne posledice po globalnu percepciju Amerike. Zemlje sve više gube poverenje u SAD kao pouzdanog partnera, posebno zbog mogućnosti da svaki sledeći predsednik poništi postojeće sporazume.

"Ako Tramp koristi zakon iz 1999. da uvodi carine pod izgovorom nacionalne bezbednosti, to znači da trgovinski sporazumi sa SAD nisu sigurni. Zemlje će zato težiti smanjenju zavisnosti od Amerike, što je suprotno Trampovom cilju da vrati proizvodnju i investicije u SAD“, rekao je Bremer.

Kineske uzvratne carine iznenađenje za Trampa?

Na pitanje da li su kineske uzvratne carine iznenadile Trampa, Bremer je rekao da to nije trebalo da se desi, ali se ipak desilo.

"Tramp veruje da ima sve odgovore i ne oslanja se na savetnike. Njegov politički instinkt mu je doneo neverovatan povratak – od impičmenta i pokušaja atentata do pobede na izborima. Ali u ekonomskim politikama nema ekspertizu, pa ne čudi što je iznenađen kineskim odgovorom“, kazao je naš sagovornik

Bremer zaključuje da Trampova strategija, iako efektna u političkom smislu, stvara nepredvidivost koja koči globalnu ekonomiju i dugoročno može oslabiti poziciju Amerike. 

"Svet se prilagođava, ali pitanje je po koju cenu“, upozorio je politikolog.

Celo gostovanje Ijana Bremera, u kojem će biti reči i o ratu u Ukrajini, pogledajte u videu ispod teksta.

 

Euronews Srbija

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet