Nova računica o carinama SAD Srbiji: Šta svetu donosi Trampov "Dan oslobođenja" i šta je glavni cilj Amerike?
Komentari04/04/2025
-21:59
Odluka američkog predsednika Donalda Trampa da uvede carine od minimum 10 odsto praktično svim zemljama, s tim da su neke prošle dosta gore, izaziva potrese u svetu.
Srbija se našla pri vrhu liste sa carinama od 37 odsto, što je obrazloženo time, kako je navedeno, da Srbija naplaćuje dvostruko veću carinu u iznosu od 74 odsto na uvoz robe iz SAD.
Međutim, novinarka Ruža Ćirković je u emisiji Euronews Svet negirala tu računicu i navela podatak da mi zapravo imamo trgovinski deficit sa SAD.
"Naši podaci o izvozu i uvozu se potpuno razlikuju od američkih. Razlikuju se od podataka u Ujedinjenim nacijama. Podatak na koji se oslanjao Tramp, znači, on je izračunao da 74 odsto našeg izvoza u Ameriku nije pokriveno američkim uvozom. Znači, podaci agencija u Ujedinjenim nacijama, isto ima i tu nekih razlika, kažu da smo mi izvezli u Ameriku 734,4 miliona dolara, a uvezli iz nje 191,8 miliona dolara. Ako to izračunate, videćete da je pokrivenost našeg izvoza uvozom 74 odsto, i tim podatkom operiše i Bela kuća. Naši, međutim, tvrde da smo mi u deficitu prema Americi, da imamo izvoz 619,5 miliona, a uvoz 683,7 miliona. ovo je kao naša zvanična statistika, međutim, ekonomisti i Privredna komora tvrde da mi izvozimo IT usluga 1,8 milijardi, što nije registrovano ovde. Dakle, šta god da je istina, ja pretpostavljam da oni možda imaju bolje podatke o ulazu u njihovu zemlju nego mi, a mi bolje o ulazu u našu zemlju nego oni", objasnila je ona.
Posledice iznenadne odmazde Kine
Kina je bila prva zemlja koja je istom merom uzvratila na nove američke carine, sa stopom od 34 odsto na sav uvoz iz SAD. Peking je zbog novih nameta za kineske proizvode od ukupno 54 odsto podneo i formalnu žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), navodeći da Vašington krši pravila.
Ćirković kaže da je reakcija Kine bila neočekivana jer su oni poznati kao najbolji trgovci, koji se ponašaju umereno i kontrolisano. Ona navodi da su carine bile očekivane, ali da je njihova visina i minimalna stopa od 10 posto praktično celom svetu, iznenadila sve.
"Ovo su praktično sankcije sada celom svetu. Dakle, Kinezi su se na to pripremili i oni su odgovorili oštro, što je i Trampa iznenadilo. Dakle, on je izjavio da se njegov prvi mandat, uvođenje ili pretnja carinama, pokazao vrlo dobro, jer su sve zemlje odmah dotrčale da pregovaraju sa njim o uslovima. Međutim, Kina nije ponudila nikakve pregovore, a 11 američkih firmi je stavljeno na listu opasnih po bezbednost Kine, što znači da njihove trgovine sa Kinom nisu dopuštene", kazala je Ćirković.
Posmatrajući širu sliku, naša sagovornica smatra da je sve ovo etapa u globalnom preslagavanju moći, te da će se obe strane malo povući.
Euronews
Što se Evropske Unije tiče, ona je ponudila pregovore, a njihova automobilska industrija je najteže pogođena carinama. Ćirković ističe i da je predsednica udruženja automobilske industrije uputila pismo javnosti i nemačkoj vladi i ponudila pregovore, što znači da u tom sektoru postoji većina koja je za pregovore. Međutim, to nije svuda slučaj.
"Ali, ima vrlo uglednih ekonomista koji su sinoć reagovali predlogom da Evropska unija odmah odgovori Sjedinjenim Američkim Državama. Recimo, nemački ekonomisti su izračunali da će nemački društveni proizvod, koji je u padu, da izgubi oko 0,3 procentna poena, ako sve bude uvedeno kako je on najavio", kaže novinarka i dodaje da oni smatraju da to nije strašno, ali da ipak ne veruje da će EU moći da se odupre jer je "već odavno zagazila u vazalski odnos".
Ćirković negira Trampov podatak da Srbija Americi naplaćuje carine od 74 odsto, zbog čega joj je nametnuta stopa od 37 odsto.
Vidaković: Tramp mora da smanji zaduženost Amerike, a za to postoje dva načina
Ekonomista iz Zagreba Neven Vidaković je za Euronews Srbija rekao da Trampova odluka proizilazi iz problema prezaduženja, jer razduženje stvara Americi visoki deficit, koji mora biti smanjen. On dodaje da postoje samo dva načina za to.
"Prvi način je rastom prihoda, drugi način je smanjenjem potrošnje. Smanjenje potrošnje provodi Mask i DOGE, rast prihoda su između ostalog ove carine, čija svrha nisu samo carinski prihodi, nego isto tako da se naprave novi trgovinski dogovori u kojima bi te druge države kupovale više američke robe. I na taj način, kad se smanji deficit, moći će se kontrolisati američki dug, koji je sad globalni problem", objašnjava stručnjak.
Euronews
Drugi faktor, po Vidakoviću, je problem dedolarizacije, zbog čega Trap mora da kreira potražnju za američkom valutom, što takođe planira da uradi preko povećanja prihoda
"Za očekivati je da će on početi da renta vojsku ili sigurnost. Znači, on će jednostavno u Nemačkoj reći 'Mi imamo toliko baza, baza je to što je toliko', staviće neku premiju rizika i tražiće novac od Nemačke. Nemačka na to mora pristati. Kada pristane, Nemačka koja ima evre mora da kupi dolare da bi to platila. I na taj način će se kreirati potražnja za dolarom i dolar neće devalvirati. Istovremeno, Fed (Američka centralna banka) povlači dolar iz opticaja i tu se nastavlja nekakva stabilnost i Americi odgovara par postotaka slabljenja dolara. Ali ona spirala da opet ode na 1,60 sa evrom kao što je to bilo pre 15-ak godina, to je manje zaočekivati", kaže ekonomista i dodaje da je dedolarizacija zapravo rezultat deglobalizacije
Ceo razgovor sa gostima Euronews Svet na temu carina možete pogledati u videu na kraju teksta.
Komentari (0)