Rizikovao smrtnu kaznu zbog ženine tašne? Jun pod istragom za pokušaj državnog udara, pravnici misle da je urušio ustav
Komentari05/12/2024
-21:09
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol je pod istragom policije zbog navodnog pokušaja državnog udara, nakon što je u utorak na kratko proglasio vanredno stanje i odlukom parlamenta bio prinuđen da povuče tu odluku. Ovo je jedno od dva krivična dela za koja ne važi predsednički imunitet, dok predvodniku puča preti doživotna robija ili smrtna kazna.
Uz to, juče je šest opozicionih partija podnelo predlog zakona kojim se poziva na opoziv aktuelnog predsednika.
Jun je u Galupovom istraživanju javnog mnjenja prošle nedelje imao katastrofalan rejting od samo 19 procenata, opozicija je ubedljivo porazila njegovu partiju na parlamentarnim izborima u aprilu, čime je ostao bez podrške parlamenta. Građanima je u anketama smetala loša komunikacija predsednika i pogoršanje ekonomske situacije, a povrh svega navedenog Junova supruga Kim Keon He našla se u centru korupcionaške afere, nakon što je snimljena kako prima na poklon "Dior" tašnu vrednu oko 3.400 dolara.
Pored toga Kim je već optuživana za navodnu utaju poreza, manipulaciju cenama na berzi, "ulepšavanje" rezimea, plagijatorstvo, sumnjiva spozorstava umetničkih izložbi koje je organizovala... Iako je tužilaštvo oslobodilo sumnje, sve to je ponovo osvanulo u medijima kada je "Afera tašna" odjeknula i dodatno srozala rejting predsednika. To je takođe koristila opozicija, pokušavajući da pokrene specijalnu istragu protiv nje.
Predsednik se tokom jednog obraćanja u novembru čak i izvinjavao građanima zbog poteza prve dame, dodavši da je trebala bolje da se ponaša, ali da je ipak "preterano demonizovana" i da su neke tvrdnje "pruveličane".
Južnokorejski i globalni mediji i analitičari mahom smatraju da je "egzibiciju" sa ratnim stanjem zbog navodnih pretnji "antidržavnih snaga" i radi eliminacije "snaga odanih Severnoj Koreji", Jun izveo kako bi spasao sebe i svoju suprugu od istrage.
Pravnici misle da je Jun odgovoran za urušavanje ustava
Južnokorejski portal Hankyoreh navodi mišljenje pravnika da su proglašenje vanrednog stanja i potonje akcije Juna, uključujući njegov pokušaj da blokira Narodnu skupštinu, prekršili Zakon o vojsci i predstavljali pokušaj državnog udara.
Naime, član 87 Krivičnog zakona Koreje piše da osoba koja izaziva nasilje u cilju "rušenja ustava" može biti kažnjena za pobunu. Rušenje ustava u tom slučaju znači nasilno urušavanje ustanovljenih državnih institucija ili njihovo sprečavanje da vrše svoja ovlašćenja.
U istom članu se navodi da predvodniku pobune preti doživotna ili smrtna kazna, a učesnicima u pobuni kazna zatvora od najmanje pet godina. Za sada nije pokrenuta istraga protiv saučesnika, ali je ministar odbrane Kim Jong Hjun, koji je navodno predložio uvođenje vanrednog stanja, podneo ostavku i izvinio se građanima. Načelnik Generalštaba vojske Južne Koreje, general Park An Su takođe je podneo ostavku
Pored pokušaja državnog udara, priprema, zavera, agitacija ili propaganda u cilju pobune podležu krivičnom gonjenju.
Pravni presedan pokazuje da su pokušaji rušenja državnih organizacija, uključujući i Narodnu skupštinu Južne Koreje, ili sprečavanja da ostvare svoja prava, ranije prepoznati kao državni udar.
Korejski sud koji je u aprilu 1997. potvrdio osuđujuće presude bivšim predsednicima Čun Du-hvanu i Ro Tae-vuu za pobunu saopštio je u presudi:
"Blokada Narodne skupštine vojnom silom i sprečavanje zakonodavaca da uđu ili da se sastanu u značajnom vremenskom periodu predstavlja sprečavanje Narodne skupštine da vrši svoja ovlašćenja“.
U tekstu se navodi još jedan presedan u slučaju protiv Li Seok-kija, bivšeg poslanika Jedinstvene napredne stranke, koji je osuđen za podsticanje pobune 2015.
"Čak i zavera za uništavanje velikih državnih objekata implicira potencijal izvršenja državnog udara“, saopštio je tada Vrhovni sud Južne Koreje.
Mnogi smatraju da Junovo proglašenje vanrednog stanja i njegov pokušaj da neutrališe Narodnu skupštinu, koja je ustavni organ, jasno predstavlja pokušaj državnog udara, navodi južnokorejski portal.
Podsećamo, u utorak uveče, Jun je Narodnu skupštinu opisao kao "brlog zločinaca i antidržavnih snaga“. Tada je policija blokirala spoljnu kapiju Narodne skupštine i sprečila poslanike i osoblje da uđu. U međuvremenu, oko 240 specijalaca prebačeno je helikopterima do zgrade Narodne skupštine i pokušalo je da blokira objekat.
"Ustav treba tumačiti tako da Narodna skupština ni pod kojim uslovima ne sme biti blokirana. Takva blokada bi onemogućila zakonodavce da donesu rezoluciju kojom se ukida vanredno stanje, što je flagrantno kršenje Ustava“, rekao je jedan sudija za Hankyoreh, koji nije imenovan.
"Opoziv i smanjenje budžeta su široka ovlašćenja koja su Ustavom i zakonom data Narodnoj skupštini. Odbijanje da se priznaju ta ovlašćenja samo po sebi predstavlja pobunu u smislu podrivanja Ustava“, dodao je sudija.
Južna Koreja ima veoma burnu političku prošlost sa periodima diktature, državnim udarima, atentatima i raznim drugim previranjima. Pored svega toga je jedna od najrazvijenijih država sveta sa veoma robusnim pravnim sistemom i medijima koji redovno razotkrivaju korupciju političara na vlasti.
Mnogi Junovi prethodnici završili iza rešetaka
Rezultat revanšizma protiv političkih neprijatelja, ali i legitimnih istraga nadležnih službi je veliki broj najviših zvaničnika koji su se našli iza rešetaka. Neki su čak ubijeni ili su izvršili samoubistvo.
Stranica Update News na mreži X ilustrovala je prošlost južnokorejskih lidera spiskom Junovih prethodnika koji su neslavno skončali ili su morali da robijaju.
- Singman Re (1948-1960), zbačen sa vlasti
- Jun Bo Sun (1960-1962) zbačen s vlasti
- Park Čung Hi (1962-1979) ubijen
- Čoi Gju Ha (1979-1980) zbačen u vojnom udaru
- Čun Do Hvan (1981-1988) osuđen na smrt
- Ro Tae Vu (1988-1993) osuđen na 22 godine robije
- Kim Jong Sam (1993-1998) osuđen na zatvor
- Kim Dae Jung (1998-2003) osuđen na smrt, kasnije pomilovan, dobitnnik Nobelove nagrade za mir
- No Mu Hjun (2003-2008), izvršio samoubistvo
- Li Mung Bak (2008-2013), osuđen na 15 godina robije
- Part Geun Hje (2013-2017), osuđena na 24 godine robije
- Mun Džae In - bez optužnica
Komentari (0)