Planeta

Trampovo "zavrtanje slavine" Kijevu: Kako bi u praksi moglo da izgleda "prihvatanje realnosti" u Ukrajini

Komentari

Autor: Euronews Svet

16/11/2024

-

14:07

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Jedno od najvažnijih spoljnopolitičkih pitanja koje se postavlja nakon ponovne pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD je kako će se njegova administracija postaviti prema ratu u Ukrajini. Sam Tramp je govorio kako će rešiti taj sukob još pre nego što uđe u Belu kuću i kako će mu trebati 24 sata. 

Nakon njegove pobede na izborima pojavila se i informacija da je obavio telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, što su Moskva, ali i Kijev, negirali. Budući članovi njegove administracije, koje je do sada novimovao se takođe zalažu za okončanje rata, uz određene teritorijalne "ustupke" Rusiji.

"Radićemo po pitanju Bliskog istoka, radićemo veoma vredno i u vezi sa Ukrajinom i Rusijom. To mora da prestane. Na hiljade ljudi, danas sam video izveštaj, na hiljade ljudi je ubijeno u prethodna tri dana. Hiljade i hiljade vojnika je ubijeno. Ali bili vojnici ili građani, moramo na tome da radimo", kazao je Tramp.

Za to vreme, odlazeća administracija predsednika DŽozefa Bajdena pokušava da pošalje što je više moguće pomoći Ukrajini.

"To je kratak period, ali to je i, znate, manje od 70 dana. Ovo odeljenje može da uradi neverovatne stvari u tom periodu. Predsednik je bio vrlo jasan da on želi da potroši sve što je Kongres opredelio pre nego što napusti kancelariju. Radićemo veoma vredno kako bismo osigurali da se to desi", rekla je Sabrina Sing, pres sekretarka Pentagona.

Ovih dana Blinken je takođe bio u Evropskoj uniji i čula su se nagađanja da administracija planira da isplati sav novac koji je Amerika odvojila za Ukrajinu pre 20. januara, kada je inauguracija Donalda Trampa. 

Pavlović: Tramp donosi novu energiju i pristup pregovorima

Gost emisije Euronews Svet ovim povodom bio je Jovica Pavlović sa Instituta za evropske studije, koji se slaže sa procenom da bi to mogli biti poslednji trzaji darežljive američke pomoći.

On takođe ne misli da je realna nova mirovna konferencija jer je na prethodnoj jedna strana maltene "pričala sama sa sobom". Po njemu, nije relano da Tramp odmah reši krizu, ali bi mogao da unese neku novu energiju i pristup pregovorima, uz prihvatanje činjenice da Rusija jeste faktor na terenu sa kojim se mora pregovarati.  

Tanjug/AP

 

"To se pre svega vidi po intenzitetu i načinu na koji se sada bavi tim pitanjem. Naravno, pomoć sadašnje Bajdenove administracije Ukrajini je kroz ceo njegov mandat bila velikodušna i oni planiraju da prosto tu svoju politiku podrške Ukrajini sprovedu do kraja, dakle do januara 2025. Upravo zato što očekuju da pod Trampovim rukovodstvom može doći i verovatno će doći do velikih promena u tom pogledu. Jedan od glavnih argumenata Trampove kampanje pored zaustavljanja nekontrolisanih migracija u SAD jeste upravo bilo to rezervisanije nastupanje, ne samo kada je u pitanju Ukrajina, nego čitava spoljna politika SAD, da treba da bude takva da se više štedi u tom pogledu, što ukazuje na to da i Ukrajina može očekivati manje sredstava od Trampove administracije nego što je imala do sada" kazao je Pavlović.

Predsednik Volodimir Zelenski je za jedan ukrajinski portal izjavio da smatra da će nova administracija mnogo brže rešiti sukob u Ukrajini, dok su o tome juče razgovarali nemački kancelar Olaf Šolc i Putin. Naš sagovornik smatra da  Zelenski priprema svetsku javnost da je svestan realnosti i potrebe za pregovorima.

"Jasno je da se rukovodstvo Ukrajine nadalo da neće doći do scenarija koji se odigrao u Americi, ali svakako oni moraju da se nose sa realnošću koja je sada pred njima i to je bila jedna diplomatska izjava da treba da umekša ono što i sam Zelenski sada očekuje, što je Tramp vrlo jasno najavio još prošle godine tokom svoje kampanje, a to je da će on raditi na okončanju sukoba u Ukrajini čim stupi na vlast. A on je imao i te svoje, da kažemo, populističke izjave da će rešiti sukob za 24 sata. To se naravno neće desiti, to je njemu i svima jasno, ali opet ukazuje na to da će to biti njegov prioritet odmah po stupanju predsednika Sjedinjenih Američkih Država po drugi put. Zelenski priprema i ukrajinsku javnost, a i svetsku, odnosno pre svega evropsku javnost na to da je on svestan realnosti i da je svestan da će morati da pregovara sa Putinom, iako je do sada pod Bajdenovom administracijom vrlo jasno zauzimao stav da sa Rusijom, kao agresorom, nema pregovora", rekao je Pavlović.

Govoreći o tome kako bi mogli da izgledaju pregovori, imajući u vidu da Rusija ne odustaje od osvojenih teritorija, Pavlović napominje da već, makar nezvanično, postoji određena koncepcija plana za pregovore.

"Ono što je sigurno jeste da će do pregovora, mirovnih ili kako god hoćete da ih nazovete, doći, bilo da će to biti neki ugovor Minsk-3 ili neka druga vrsta kompromisa. Ali, deluje da će Tramp ponuditi pre svega Putinu kao glavnom igraču, a potom i Zelenskom, to da se zamrznu postojeće granice na frontu, da se uspostavi neka bezbednosna zona u kojoj će biti međunarodne trupe i prosto da se zamrzne stanje na terenu i da se Putinu obeća neka vrsta onoga što on i jeste hteo na kraju krajeva, zbog čega je formalno i počeo rat, to jest da Ukrajina neće pristupiti NATO-u", objašnjava stručnjak i dodaje da ćemo tek videti u kom peridu to može biti postignuto", kazao je Pavlović.

Ostatak razgovora sa Jovicom Pavlovićem, možete pogledati u snimku emisije Euronews Svet na početku teksta.

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet