Japanu odobreno ispuštanje radioaktivne vode iz Fukušime u okean
Komentari04/07/2023
-12:30
Japan je danas dobio odobrenje od Međunarodne agencije za atomsku energiju za svoj plan ispuštanja tretirane radioaktivne vode u okean iz nuklearne elektrane Fukušima, razorene cunamijem, uprkos žestokom neslaganju Pekinga i drugih protivljenja na lokalnom nivou.
Posle dvogodišnje analize, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da su planovi Japana u skladu sa međunarodnim bezbednosnim standardima i da će imati "zanemarljiv radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu", prenosi Rojters.
Japan nije precizirao datum početka ispuštanja vode, što je proces za čije okončanje će biti potrebno između 30 i 40 godina.
Da bi počelo ispuštanje potrebno je i zvanično odobrenje nacionalnog nuklearnog regulatornog tela za Tokijsku elektroenergetsku kompaniju (TEPKO) koja upravlja nuklearnom elektranom Fukušima u kojoj se 2011. godine dogodila velika havarija.
Lokalni japanski ribarski sindikati usprotivili su se vladinom planu, osmišljenom 2021. godine, i poručili da će to poništiti njihov trud na popravljanju reputacije, nakon što je nekoliko zemalja zabranilo određene japanske prehrambene proizvode posle katastrofe u Fukušimi.
Neke susedne zemlje se takođe godinama žale na pretnju po morsku životnu sredinu i javno zdravlje, a Kina je najveći kritičar japanskog plana.
"Japan će nastaviti da pruža objašnjenja japanskom narodu i međunarodnoj zajednici na iskren način zasnovan na naučnim dokazima i uz visok nivo transparentnosti", rekao je Kišida na sastanku sa generalnim direktorom IAEA Rafaelom Grosijem koji mu je uručio konačni izveštaj nuklearnog regulatornog tela UN.
Peking je saopštio, posredstvom svoje ambasade u Japanu, da izveštaj IAEA ne može biti "propusnica" za ispuštanje vode i pozvao na suspenziju plana.
Komentari (0)