Demonstracije u Sudanu, vojska blokirala nekoliko mostova i glavnih puteva
Komentari04/01/2022
-22:38
Snage bezbednosti upotrebile su danas suzavac kako bi rasterale veliki broj demonstranata koji su protestovali protiv vojne vladavine i nedavne smrti demonstranata u prestonici Kartumu i susednm gradovima, izjavili su danas očevici.
Demonstracije, 13. krug protesta od vojnog udara izvedenog 25. oktobra, sazvao je lokalni "komitet otpora" u gradu pobratimu Kartumu, Omdurmanu, kao odgovor na ubistvo nekoliko demonstranata tamo u četvrtak i nedelju, preneo je Rojters.
One su organizovane dva dana nakon ostavke premijera Abdale Hamdoka, koji je služio od 2019. do puča i koji je vraćen na funkciju 21. novembra u sporazumu sa vojskom koji su demonstranti odbili.
U protestima protiv vojne vladavine od oktobra ubijeno je 57 soba, prema podacima lekara.
Poslednjih nedelja, demonstranti su pokušali da osvoje predsedničku palatu u Kartumu, a ljudi iz Omdurmana i Bahrija, da preko mostova stignu do Kartuma.
Kao odgovor na to, vojska je danas blokirala nekoliko mostova i glavnih puteva.
Komiteti otpora koji su organizovali proteste usmerili su ih dalje od mostova.
U Kartumu, Rojtersov svedok je video snage bezbednosti, neke sa palicama i oružjem, kako se sukobljavaju sa raštrkanim demonstrantima na otvorenom dok su se približavali palati.
Ispalili su suzavac i šok bombe, od kojih su neke demonstranti pokušali da vrate nazad.
Demonstranti u Omdurmanu rekli su da su se suočili sa jakim suzavcem na dve tačke tokom skupa i da su snage bezbednosti jurile demonstrante vozilima i pešice posle zalaska sunca.
Na slikama objavljenim na društvenim mrežama vidi se da je bilo protesta i u gradovima Port Sudan, El Obeid i Niala.
Internet i telefonske veze danas nisu bile prekinute, a novi protest zakazan je za četvrtak.
Trojka i EU: Novi premijer da ima podršku građana
SAD, Norveška, Velika Britanija i EU upozorile su danas sudansku vojsku da neće podržati novog premijera ako ga ne podrži širok građanski spektar.
U saopštenju takozvanih zemalja Trojke i EU pominje se i pretnja da će uskratiti ekonomsku pomoć Sudanu, prenosi Rojters.
Za obnovu ekonomske pomoći neophodni su kredibilna vlada i parlament, navodi se u saopštenju.
Zemlje Trojke i EU navele su da će nastojati da ubrzaju napore da se oni koji ometaju demokratski proces pozovu na odgovornost ako se ne postigne napredak.
Narod Sudana je govorio glasno i jasno kao i 2019, oni odbacuju autoritarnu vladavinu i žele da se nastavi tranzicija ka demokratiji, navodi se u saopštenju i dodaje da sudanski lideri sada moraju da pokažu da slušaju.
SAD, Norveška, Britanija i EU pozvale su Sudan da izabere novo civilno rukovodstvo i radi na vremenu i procesu za preostale prelazne zadatke, uključcujući temelje za izbore i zakonodavnu i sudsku granu vlasti.
Unilateralna akcija za imenovanje novog premijera i vlade ugrozila bi kredibilitet tih institucija i rizikovala da gurne naciju u sukob, navodi se u saopštenju.
Oni su, takođe, naveli da će nastaviti da smatraju vojne vlasti odgovornim za kršenje ljudskih prava i da očekuju da se službe bezbednosti i druge naoružane grupe uzdrže od nasilja nad mirnim demonstrantima i civilima.
Portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs rekao je da u Sudanu mora da postoji civina tranzicija.
Komentari (0)