Još jedna uzbunjivačica Fejsbuka spremna da svedoči jer kompanija "ne sprečava govor mržnje i dezinformacije"
Komentari12/10/2021
-16:25
Sofi Džang, koja je izjavila da se nakon rada na Fejsbuku osećala kao da ima "krv na rukama", spremna je da svedoči pred Kongresom o svom bivšem poslodavcu, otkrila je u nedelju za CNN.
Rekla je da je takođe prosledila dokumentaciju o kompaniji jednoj američkoj agenciji za sprovođenje zakona.
Džang, koja je skoro tri godine radila kao naučnik za podatke u tehnološkom gigantu, napisala je dugačak dopis kada ju je prošle godine Fejsbuk otpustio, otkrivši detalje o tome kako veruje da kompanija ne čini dovoljno u borbi protiv mržnje i dezinformacija - posebno u manjim i zemljama u razvoju.
Džang je rekla da joj je kompanija saopštila da je otpuštena zbog problema sa performansama.
Obraćajući se CNN-u u nedelju, Džang je rekla da je ohrabrena što se čini da postoji dvostranačka podrška akcijama u vezi sa zaštitom dece na internetu nakon što je uzbunjivačica Fejsbuka Fransis Haugen, prošle nedelje svedočila pred pododborom Senata.
Ona je takođe otkrila da je vlastima priložila informacije o Fejsbuku.
"Ja sam jednoj američkoj agenciji za sprovođenje zakona dostavila detaljnu dokumentaciju u vezi sa potencijalnim kriminalnim prekršajima. Koliko razumem, istraga je još u toku", napisala je ona u nedelju.
Odbila je da odgovori na pitanje CNN-a koje podatke je dala ili kojoj agenciji. Portparol FBI-ja je takođe odbio da komentariše ovaj događaj, dodajući da "FBI generalno ne potvrđuje, negira ili na drugi način komentariše informacije ili savete koje dobija od javnosti".
U središtu Sofinih navoda o Fesjbuku jeste da kompanija "ne čini dovoljno da se uhvati u koštac sa zloupotrebom svoje platforme u zemljama van SAD" iako otprilike 90 odsto aktivnih korisnika Fesjbuka mesečno, prema najnovijim kvartalnim podacima, dolazi izvan SAD i Kanade.
Portparol Fejsbuka odbacio je tu optužbu u ponedeljak, rekavši da je kompanija poslednjih godina uložila milijarde dolara u bezbednost.
"Takođe smo oborili preko 150 mreža koje su pokušavale da manipulišu javnom raspravom od 2017. godine, a one su nastale u preko 50 zemalja, od kojih većina dolazi iz SAD ili se fokusira na njih. Naši rezultati pokazuju da se borimo protiv zlostavljanja u inostranstvu sa istim intenzitetom koji primenjujemo u SAD-u", dodao je portparol.
(Priredila T.T.)
Komentari (0)