Evropski kec u rukavu: Kakav bi mogao biti odgovor Francuske i Španije na Trampove carine?
Komentari04/04/2025
-14:55

Carine koje je Donald Tramp pre 48 sati nametnuo većem delu sveta još uvek su prilično "nejasne". Osim nekih izjava stranih lidera, zvanično nema mnogo opipljivih elemenata odgovora Vašingtonu, bar ne od onih zemalja koji su pretrpeli najznačajnije udarce.
Jučerašnje izjave Evropske komisije suštinski su bile ponavljanje stava Unije koji je nepromenjen već oko tri meseca kao odgovor na pretnje američkog predsednika. Evropsko "odgovorićemo, ali smo otvoreni za dijalog" nije ništa novo, a Ursula fon der Lajen je samo ponovila evropski stav dok se ne postigne koordinisani odgovor.
Ovog puta, uprkos dugogodišnjim problemima i slabostima, Evropa je na vreme shvatila šta se sprema. Istina je, naravno, da ni američki predsednik nikada nije krio svoje stavove i namere. Evropski plan carina verovatno će doživeti eskalaciju koju je i sam Tramp zadržao kao "rezervu" i neće odmah otvoriti "lepezu" svih oružja koje EU ima na raspolaganju, piše grčka "Proto thema".
Međutim, osim kolektivnog odgovora, Tramp i SAD suočiće se i sa pojedinačnim merama članica EU.
Francuska i Španija su već razjasnile da će biti pojedinačnih poteza iz Pariza i Madrida kako bi se zaštitile ne samo domaće ekonomije, već i dragoceni trgovinski odnosi sa drugom stranom Atlantika i ostatkom sveta, koji su važni za unutrašnju ravnotežu. Posebno u Jelisejskoj palati, konsultacije Emanuela Makrona u poslednjih 24 sata sa njegovim ekonomskim timom i predstavnicima poljoprivrednog i trgovinskog sektora su neprestane, a čini se da je francuski predsednik odlučio da francuski odgovor bude među najglasnijima.
Izvori bliski Makronu navode da je francuski predsednik lično poslao poruku dvojici važnih investitora svoje zemlje u SAD i zatražio od njih da za sada "zamrznu" investicije vredne više milijardi evra koje su bile najavljene za kraj 2024. godine u SAD. Isti izvori navode da su ova dva vrlo moćna ekonomska faktora prihvatila predlog francuskog predsednika i razjasnila da će biti u komunikaciji i koordinaciji sa francuskom vladom.
Čini se da je i Španija odlučila da krene u istom smeru, pri čemu Pedro Sančez naglašava važnim španskim kompanijama da od danas treba da reorganizuju sve svoje planirane investicije u SAD. Naravno, postoje i zemlje unutar Bloka koje su odlučile da se usklade sa Trampovim potezima, poput Mađarske i verovatno Italije.
"Dan oslobođenja" koji je u suštini bio početak globalnog ekonomskog rata imaće ozbiljne posledice širom planete. Problem sa Sjedinjenim Državama je, međutim, to što osim načina na koji su odlučile da se odnose prema dugogodišnjim bliskim prijateljima - koji se zapravo ne razlikuje od načina na koji se odnose prema svojim dugogodišnjim neprijateljima, doneti značajne promene u odnosima na kojima su same više od 80 godina gradile svoju ekonomsku i investicionu dominaciju.
Komentari (0)