Fokus

“Gvozdeni zid” nasuprot primirju u Gazi: Izraelske operacije na Zapadnoj obali nisu nimalo "mirovne"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

25/01/2025

-

13:56

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Samo dan nakon Trampove inauguracije, a dva nakon stupanja na snagu prekida vatre u Gazi, izraelske snage započele su antiterorističku operaciju na Zapadnoj obali pod nazivom “Gvozdeni zid”. U racijama oko grada Dženina ubijeno je najmanje 12 Palestinaca, a stotinu je ranjeno. Izraelski zvaničnici tvrde da su akcije uperene protiv terorističkih uporišta na Zapadnoj obali dok palestinski zvaničnici dok palestinski zvaničnici tvrde da su u napadima stradali civili.

“Danas smo u fazi u kojoj govorimo o završetku ovog rata i vidimo veoma pogubne izveštaje koji dolaze sa Zapadne obale u vezi sa aktivnostima Izraela kao okupacione sile u ovoj oblasti. Stoga smatramo da sada treba dati prioritet stabilizaciji situacije, da se osigura da ovaj sporazum dovede do održivog mira u Gazi”, rekao je Mažid al Ansari, portparol katarskog Ministarstva spoljnih poslova.

AP/Vahid Salemi

 

Danas je oslobođena druga grupa talaca u zamenu za palestinske zatvorenike. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zahvalio je američkom predsedniku Donaldu Trampu u naporima za oslobađanje talaca.

Dok se iščekuju pregovori za drugu i treću fazu sporazuma i prva je na testu. Izraelska mornarica je uprkos primirju pucala na obalu grada Gaze. Za to vreme Palestinci pokušavaju da se vrate svojim kućama na severu enklave.

Na teritoriji Gaze nalazi se više od 50,7 miliona tona ruševina, a humanitarnu situaciju komplikuje i Trampova uredba o suspenzovanju američke inostrane pomoći koja pogađa agencije UN za pomoć palestinskim izbeglicama.

“Procenjujemo da je ovih 15 meseci sukoba i razaranja verovatno uništilo 60 godina razvoja, a biće potrebne godine, ako ne i decenije ili više da se obnovi cela ekonomija. To nije samo fizička infrastruktura već i ljudski kapital, jer mnogo ljudi je nastradalo”, kaže Ahim Stajner, šef razvojnog programa UN.

Tanjug AP/Majdi Mohammed

 

Za to vreme najavljen je dolazak Trampovog izaslanika Stiva Vitkofa u Gazu, a mediji pišu i o pripremi Netanjahuove posete Vašingtonu.

Mogu li se porediti situacija na Zapadnoj Obali i u Gazi?

Nadim Šehadi, viši saradnik Četam hausa, dao je intervju za Euronews u kojem je govorio o kompleksnoj bezbednosnoj situaciji na Zapadnoj obali, kao i o prekidu vatre u Gazi.

Šehadi je istakao da su bezbednosni procesi na Zapadnoj obali i u Gazi međusobno povezani, ali različiti. Naime, bezbednost na Zapadnoj obali temelji se na saradnji Palestinske nacionalne uprave i Izraela.

"Ova saradnja često nailazi na probleme koji utiču na reputaciju palestinske uprave. Kada palestinske snage ne uspeju da kontrolišu militantne aktivnosti, Izrael često interveniše, kao što je bio slučaj sa operacijom u Dženinu", rekao je on.

Tanjug AP/Majdi Mohammed

 

Radikalne grupe, koje su povezane s Iranom, dodatno komplikuju situaciju.

"Agresivnost tih grupa raste zbog događaja u Gazi, što dodatno otežava poziciju palestinske uprave", objasnio je Šehadi.

On se osvrnuo i na istorijske operacije Izraela na Zapadnoj obali, naglašavajući da snage radikalnih militanata rastu, posebno nakon napada na Izrael 7. oktobra 2023, što je izazvalo izraelsku invaziju na Gazu.

Tanjug AP/Majdi Mohammed

 

Šehadi je takođe komentarisao mogućnost da Zapadna obala postane uporište Hamasa, naglašavajući da su trenutne unutrašnje palestinske tenzije pogoršane operacijama u Gazi.

"Militantne grupe jačaju zbog izraelske disproporcionalne akcije", dodao je on.

Komentarišući politiku bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa prema izraelsko-palestinskom konfliktu, Šehadi je izjavio:

"Trampova politika je često teška za interpretaciju, ali podrška Izraela od strane SAD i EU ostaje pozitivna jer omogućava Izraelu da se oseća sigurnije"

Tanjug AP/Majdi Mohammed

 

Na pitanje o humanitarnoj situaciji u Gazi, Šehadi je podcrtao značaj UN agencije za pomoć palestinskim izbeglicama kao ključnog elementa međunarodne odgovornosti: "Ova agencija je od presudnog značaja za buduće mirovne pregovore i rešavanje pitanja izbeglica"

Šehadi zaključuje da će međunarodna podrška i izgradnja poverenja u mirovni proces biti ključni za postizanje održivog rešenja u regionu.

Komentari (0)

Svet