Fokus

Inauguraciju obezbeđuje 25.000 ljudi: Kakva je atmosfera u "hladnom" Vašingtonu pred Trampovo polaganje zakletve

Komentari

Autor: Euronews Srbija

20/01/2025

-

14:46

Inauguraciju obezbeđuje 25.000 ljudi: Kakva je atmosfera u "hladnom" Vašingtonu pred Trampovo polaganje zakletve
Inauguraciju obezbeđuje 25.000 ljudi: Kakva je atmosfera u "hladnom" Vašingtonu pred Trampovo polaganje zakletve - Copyright Tanjug AP/J. Scott Applewhite

veličina teksta

Aa Aa

Donald Tramp će danas položiti zakletvu kao 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Posle 130 godina on je prvi predsednik koji se ponovo vraća na dužnost nakon izgubljenog mandata. Sa 78 godina postaće i najstariji inaugurisani predsednik u istoriji SAD. 

Američki Ustav propisuje da mandat svakog novog predsednika počne 20. januara, tačno u podne. Tramp će svoju zakletvu položiti na dve Biblije - Linkolnovu koja se koristi od 19. veka i drugu koju mu je poklonila majka kada je završio školu. 

Za obezbeđenje ceremonije angažovano je oko 25.000 ljudi. Inauguracija će zbog niskih temperatura biti održana unutar zgrade Kapitola. Sportska arena koja se nalazi u centru Vašingtona biće otvorena za posetioce kako bi mogli uživo da prate događaj putem prenosa. 

Povodom inauguracije za Euronews Srbija je govorio Džonatan Mur, ambasador u penziji i saradnik Atlantskog saveta Sjedinjenih Američkih Država. Kako je rekao, atmosfera u Vašingtonu pred inauguraciju je pozitivna.

Tanjug/AP/Matt Rourke

 

"Mogu da vam kažem da je atmosfera dosta pozitivna. Kao što ste spomenuli u kontekstu temperature, jeste i hladna atmosfera, ali topla su srca da ćemo opet imati novog predsednika, koji je i bivši predsednik", rekao je on.

Prvi potezi Trampa

Tramp danas treba da predstavi ciljeve za naredne četiri godine, a najavljeno je, inače, da će on odmah potpisati čak više od 200 dokumenata. Na pitanje šta od Donalda Trampa očekuju građani SAD, Mur kaže da je pobednik predsedničkih izora jasan i da ljudi jedva čekaju da vidi kakve će biti njegove odluke.

"Biće mnogo naloga, biće i mnogo promena što se tiče američke politike. Naravno da je bio i protivnik Bajdena 2020, sada je pobedio Bajdenovu potpredsednicu Kamalu Haris i želi da vrati Ameriku u neke politike, neke pozicije koje je imao dok je ranije bio u Beloj kući", rekao je on.

Euronews

Kada je reč o svetskoj politici, Tramp je ovih dana govorio i o svojim zaslugama, odnosno zaslugama svog tima, za prekid vatre u Gazi i oslobađanju talaca, a rekao je i da će svetske konflikte rešavati "istorijskom brzinom".

"Ovaj prekid vatre u Gazi sa Izraelom to je veliki korak napred i već je potvrđeno da su savetnici za Bliskog Istoka i Trampa i savetnik Bajdena, učestvovali i da su dobili takav rezultat. Nažalost, to ne znači još oslobođenje svih talaca, ni neki trajni mir. A što se tiče Ukrajine i Rusije, nema sumnje da, s podrškom i pomoću raznih zemalja, naravno, i Ukrajina i Ruska Federacija moraju igrati svoje uloge. Tramp i njegovi savetnici, novi državni sekretar Marko Rubio, za kojeg se nadamo da će biti uskoro potvrđen od strane američkog Senata, da će i svi u ime novog predsednika Trampa raditi na brzom rešenju do nekog prekida vatre, do nekog rešenja tog konflikta u Ukrajini", rekao je on.

Dronovi, snajperisti i žilet žica

Bespilotne letelice, snajperisti, žičana ograda sa žilet žicom i 25.000 pripadnika vojske i policije obezbeđuju današnju inauguraciju novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa u Vašingtonu.

Kako je preneo Sky news, Trampova inauguracija je označena kao "specijalni nacionalni bezbednosni događaj", koji omogućava dodatno finansiranje i koordinaciju između agencija, uključujući tajnu službu, državnu bezbednost, obezbeđenje Kapitola i policiju distrikta Kolumbija.

Među više od 25.000 pripadnika vojske koji su raspoređeni u Vašingtonu su i pripadnici Nacionalne garde, a oko Bele kuće i samog Kapitola razvučeno je oko 42 kilometra žičane ograde, od kojih su neki delovi pod žilet žicom.

Specijalni agent zadužen za kancelariju Tajne službe u Vašingtonu Vilijam Mekul, rekao je ranije novinarima da će na terenu biti taktički timovi, Jedinice za borbu protiv dronova, kao i da su postavljeni kontrolni punktovi i betonske barijere, a da će zbog inauguracije biti zatvoreni i putevi. On je kazao da su takve mere predostrožnosti preduzete i zbog mogućnosti organizovanja nasilnih protesta protiv Trampove inauguracije.

Tokom prethodnog vikenda skoro 4.000 policajaca iz drugih američkih država je položilo zakletvu, ili im je privremeno omogućeno da sprovode red u Vašingtonu.

Ko dolazi na inauguraciju?

Na inauguraciji se očekuje prisustvo brojnih svetskih političara. Pored Džozefa Bajdena, prisustvovaće i svi bivši živi predsednici - Barak Obama, Džordž V. Buš i Bil Klinton, dok od bivših prvih dama neće biti prisutna jedino Mišel Obama.

Kao počasne goste, Tramp je pozvao nekoliko tehnoloških milijardera, koji će zajedno sa ostalim poznatim ličnostima i budućim ministrima sedeti na bini.

Među njima su Ilon Mask, Džef Bezos, Mark Zakerberg, kao i Šou Čju - šef, za sada kineskog, TikToka.

Tanjug/AP/Matt Rourke

 

Dan inauguracije u Sjedinjenim Američkim Državama smatra se unutrašnjim političkim događajem, pri čemu su strane države obično predstavljene diplomatskim izaslanicima.

Šefovi stranih država i vlada tradicionalno nisu na listi gostiju 20. januara, međutim, Tramp je pozvao više njih, ali nije poznato da li će svi pozvani zaista i doći.

Kineski predsednik Si Đinping je dobio poziv još u novembru, ali će Peking poslati potpredsednika Han Dženga.

Dolazi i japanski ministar spoljnih poslova Takeši Ivaja, predsednik Argentine Havijer Milej, predsednik Salvadora Najib Bukele, kao i Edmundo Gonzales Urutija, koji nije uspeo da preuzme vlast u Venecueli.

Lideri latinoameričke levice neće biti prisutni.

AP/Evan Vucci

 

Posebno je upadljivo odsustvo predsednice susednog Meksika Klaudije Šajnbaum iako ona vodi stranku sa kojom je Tramp održavao dobre odnose.

Prema najavama, iz Evrope dolaze italijanska premijerka Đorđa Meloni, Britanac Najdžel Faraž, a navodno je pozvan i mađarski premijer Viktor Orban, ali on neće moći da prisustvuje, kako je iz njegovog kabineta rečeno mađarskim medijima.

Iz Francuske će na inauguraciju putovati desničarski političari Erik Zemur i Sara Knafo, a iz Nemačke nekoliko političara iz desničarske Alternative za Nemačku (AfD).

Lider Slobodarske partije Austrije Herbert Kikl je zauzet pregovorima o koaliciji, pa će umesto njega na put krenuti poslanica Suzane First.

Prošle sedmice je objavljeno da predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nije dobila pozivnicu za inauguraciju.

Komentari (0)

Svet