Euronews Centar o ukidanju provere tačnosti informacija: Šta Zakerbergova odluka znači za slobodu govora?
Komentari14/01/2025
-21:41
Kako se približava dan kad će Donald Tramp zvanično postati predsednik SAD tako kompanija Meta i njen vlasnik Mark Zakerberg povlače sve više poteza koji su u skladu sa Trampovom politikom, u pokušaju da mu postanu bliski makar delom kao što je to drugi tehnološki milijarder Ilon Mask. Mark Zakerberg je najpre u bord direktora Mete ubacio Dejnu Vajta, čelnika Ultimate Fighting Championship-a i Trampovog druga. Potom je u jednom danu odlučio da ukine tzv. "fektčekere", odnosno organizacije koje se navodno bave proverom tačnosti informacija objavljenih na društvenim mrežama.
Fektčekeri ili na srpskom "proveravači činjenica" dugo godina su bili oslonac kompanije Meta u proveri onoga što se objavljuje na njenim društvenim mrežama.
Sve do nedavno kada je vlasnik kompanije Meta Mark Zakerberg objavio da će fektčekere zameniti takozvanim beleškama zajednice (Community notes), te da je razlog za to, kako je to objavila kompanija Meta, povećana cenzura i veliki broj grešaka koje su se događale.
Iz kompanije kažu da će i dalje koristiti fektčekere za važne i velike prekršaje na društvenim mrežama, poput seksualne eksploatacije dece, trgovinu drogom i terorizam, ali da će za manje ozbiljna kršenja pravila kompanije Meta da se oslone na svoje korisnike, odnosno na to da će neko prijaviti problem pre nego što kompanija bude preduzela bilo kakvu radnju.
Ovaj potez posebno je prihvaćen u krugovima bliskim novom američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Njemu bliski mediji u Americi kažu da ovaj potez predstavlja pobedu za slobodu govora na društvenim mrežama, a pojedini uticajni republikanci poput Brendana Kara, koji su se prethodno zalagali za ukidanje fektčekera, kažu da je ova odluka "posledica politike Donalda Trampa u odnosu na slobodu govora".
Zakerberg "otvorio front" i sa EU
Jedna od "fektčeking organizacija" koja će biti pogođena odlukom Marka Zakerberga je i "PolitiFact", koja je u svom saopštenju ukazula na činjenicu da je Meta donela još jednu odluku, koja će omogućiti da se u objavama na društvenim mrežama Facebook, Instagram i Threads LGBTQ+ osobe nazivaju "mentalno bolesnima", kao i to da će se tolerisati uvrede na nacionalnoj osnovi.
S druge strane, Zakerberg je u svojoj objavi "otvorio front" sa Evropskom unijom, koju naziva "mestom sa sve većim brojem zakona koji institucionalizuju cenzuru".
Ubrzo je stigao i demanti iz Brisela nakon što je Evropska komisija kategorički demantovala navode o cenzuri koje je uputio vlasnik Mete.
Oni koji se na Zapadu protive novoj politici kompanije Meta, poput Marije Rese, dobitnice Nobelove nagrade, kažu da su pred nama "opasna vremena".
Ova priča zainteresovala je i predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je nedavno rekao da je to deo promena koje sa sobom u Vašington donose Donald Tramp i Ilon Mask.
On kaže da je najava Zakerberga da će ukinuti tzv. fektčekere "dobra", jer su oni, kako je rekao Vučić, "cenzurisali svaku slobodnu misao".
Šta su "Community notes"?
A šta su to "beleške zajednice" ili "community notes" koje će sada zameniti fektčekere? Pa one omogućavaju korisnicima da stavljaju primedbe na ono što je objavljeno.
Ukoliko postoji dovoljan broj onih koji stavljaju sličnu primedbu, i ukoliko se oko tih primedbi sklopi saglasnost, tada će te objave biti označene ili uklonjene.
Smatra se da je cilj ovakvog sistema borba protiv dezinformacija koja se sada oslanja na korisnike umesto na nevladine organizacije, odnosno na fektčekere.
Statistika pokazuje da objave koje imaju tzv. belešku zajednice doživljavaju mnogo manje podele, čak za 36,62 odsto manje objava, ali je takođe činjenica da veliki broj takvih postova uopšte ne bude kontrolisan.
Popović: Meta uvela fektčeking nakon pobede Trampa 2016.
Na početku razgovora u emisiji Euronews Centar, Milena Popović iz Istinomera koja se takođe bavi "fektčekingom", kaže da su mediji u Srbiji pogrešno preneli da Meta ukida fektčekere, već da je ta kompanija najavila da će ukinuti program fektčekinga u SAD, odnosno saradnju sa fektčekerima.
Govoreći o tome šta su fektčekeri, Popović navodi da se radi o profesionalnim novinarima koji su "fokusirani na borbu protiv dezinformacija".
Kompanija Meta sarađuje sa fektčekerima već godinama, dodaje ona navodeći da je kompanija započela taj program neposredno nakon pobede Trampa na predsedničkim izborima u SAD 2016. godine, ali i Brexita.
"Kompanija Meta je uvela program fektčekinga koji, suprotno sadašnjim tvrdnjama Marka Zakerberga, ne podrazumeva nikakvu cenzuru, već podrazumeva samo proveravanje informacija na tim platformama, upozoravanje na netačne informacije i nuđenje dodatnog konteksta i činjenica. I tu se intervencija fektčekera zaustavlja, sve dalje što se dešava sa tim objavama je u rukama kompanije Meta", objašnjava ona.
"Mi nemamo, niti smo imali nikakav uticaj na to šta će se sa tim sadržajem dešavati. Ono što mi znamo je da ni kompanija Meta nije uklanjala sadržaj, već je samo smanjivala vidljivost", dodaje Popović.
Brkić: Posledice ove odluke trpeće cela civilizacija
Osnivač i glavni i odgovorni urednik jedne od najvećih medijskih kompanija u Južnoafričkoj Republici "Daily Maverick", Branko Brkić kaže za Euronews Srbija da ova Zakerbergova odluka podseća na prethodno pomenutu iz 2016, navodeći da je vlasnik Mete sada "pod drugačijom vrstom pritiska".
"Zakerberg je odlučio da je za budućnost njegovog biznisa, odnsono za finansijsku budućnost Mete, bolje da se udruži sa Trampom, Maskom i Bezosom, koji su se u ovom trenutku očito ujedinili u jednu vrstu osovine", naglašava on.
Brkić ističe da su autokrate širom sveta i velike kompanije "same po sebi pretnje za demokratiju", ali i da mu se čini da su sada oni pretnja celoj civilizaciji i kompletnom sistemu vrednosti na koje je naša civilizacija oslonjena.
"Mislim da ova alijansa koja se sada napravila da neće izaći na dobro. Posledice ove odluke će biti dugoročne i jako štetne za celu civilizaciju", kaže naš sagovornik.
Kompletno gostovinja Milene Popović i Branka Brkića možete pogledati u videu na početku teksta.
Komentari (0)