Rod Blagojević: Srbija i srpski narod su bili izdani od strane SAD, izbor Trampa otvara mogućnost za saradnju
Komentari23/12/2024
-20:32
Bivši guverner američke savezne države Ilinois i član Predstavničkog doma američkog Kongresa srpskog porekla Rod Blagojević je gostovao u podkastu popularnog američkog voditelja Džoa Rogana, a govoreći o svojim planovima za budućnost, istakao je da bi voleo da pomogne da se kaže istina o Srbiji u američkoj javnosti.
"Moj otac je došao iz Srbije i voleo bih da pokušam da uradim šta mogu da podignem svest javnosti o mestu Srbije na Balkanu, jer je to zemlja koju smo bombardovali 1999. godine. Sjedinjene Države i NATO su bombardovali Srbiju bez odobrenja Ujedinjenih nacija, na način na koji je Rusija napala Ukrajinu", rekao je Blagojević.
On je voditelju Roganu ukratko objasnio zašto se agresija NATO desila.
"Bombardovali smo Srbiju, jer su SAD i NATO pokušavali da nateraju srpsku vladu da se odrekne dela svoje zemlje, Kosova. To bi bilo kao da je NATO pokušao da bombarduje SAD i rekao: 'Predajte Teksas Meksiku', a srpska vlada je tada rekla: 'Nećemo to učiniti', I tako su Sjedinjene Države odlučile da ih bombarduju ako ne potpišu sporazum koji je sklopljen u Francuskoj pod nazivom Sporazum iz Rambujea koji bi ih izveo na referendum", istakao je Blagojević.
On je istakao da priča u celosti nije toliko jednostavna, ali je govorio i o dubljem značaju Srbije za region i na geopolitičkom planu.
"Bitan je geopolitički položaj Evrope i Bliskog istoka, jer je Srbija na Balkanu neka vrsta kapije Bliskog istoka. U Evropi je, ali je kapija ka Bliskom istoku, i tamo se razvija mnogo političke dinamike na međunarodnom planu. Srbija i srpski narod bili su saveznici Sjedinjenih Država u oba svetska rata. Oni vole Ameriku. Oni žele da poboljšaju odnose sa Amerikom danas, iako smo ih mi bombardovali. Klintonova administracija im je tada otela taj deo zemlje", rekao je on.
"Srbi su se osećali izdanim od strane SAD, jer su bili saveznici u oba svetska rata"
Blagojević je govorio o tome šta su bili ciljevi agresije, što nije uključivalo samo legitimne ciljeve, naprotiv.
"Bombardovali su Beograd. Bombardovali su sve velike gradove, električnu mrežu, bombardovali su vojne baze. Bio je maj 1999. godine, a ja sam tamo bio kao mladi kongresmen. Bio sam jedini Srbin (u administraciji). Srbi su mala grupa u Sjedinjenim Državama i nemaju veliki politički uticaj, ali velečasni Džesi Džekson i ja smo otputovali tamo jer su tri američka vojnika zarobljena od strane Srba tokom rata. I niko nije znao šta se dešava sa tim vojnicima, a velečasni Džekson je bio blizak sa Klintonom. Ja sam tamo bio jer govorim srpski jezik, jer je moj otac došao iz te zemlje, i mogao sam da pomognem Džeksonu da oslobodi trojicu vojnika. U to vreme je na vlasti bio Slobodan Milošević. I vratili smo vojnike kući", prisetio se Blagojević.
Blagojević je podsetio i na dosledno savezništvo sa srpske strane u oba svetska rata, posebno u Drugom svetskom ratu, uprkos ponudama i prilikama da i Srbija bude na strani sila Osovine, tj. fašizma i nacizma.
"Ali ono o čemu volim da govorim u vezi sa Srbijom jeste da je to zemlja na Balkanu koja sledi judeo-hrišćansku tradiciju. Veoma je slična Izraelu u smislu da se nalazi na mestu gde se zalažu za takve stvari, a Srbi su se osećali veoma izdanim od Sjedinjenih Država, jer nisu izabrali da budu na strani zemalja koje su bile uz sile Osovine i sa nacistima u Drugom svetskom ratu", rekao je on i dodao:
"A ti ratovi dole na Balkanu i širom Evrope su ratovi etničkog čišćenja. Sve strane to rade. Ne postoji nijedna strana koja je potpuno čista po tim pitanjima. Oni se bore za granice, i bore se za sela i mesta na koja jedna grupa tvrdi da ima istorijsko pravo, a druga grupa tvrdi isto to. Dakle, ovo su komplikovana pitanja. Ali Sjedinjene Države su odlučile da izaberu drugu stranu i nateraju ovu zemlju da se odrekne dela svoje zemlje sa mnogo značajnih verskih spomenika".
Srbija je evropska zemlja koja je u najvećem procentu podržala Trampa na izborima
Bivši senator je govorio i o aktuelnom političkom momentu u kojem se izborom Donalda Trampa za predsednika otvaraju vrata mogućnosti za saradnju SAD i Srbije.
"Ova vlada koja je tamo danas želi da ponovo stvori odnose sa Sjedinjenim Državama i da ima bolje odnose. To je rastuća ekonomija. Ekonomski im ide veoma dobro jer su dobri, vredni ljudi. I zanimljivo je. U nedavnoj anketi evropskih zemalja na ovim predsedničkim izborima, Tramp protiv Kamale Haris, srpski narod je dao najveću podršku Trampu, oko 59 odsto srpskog stanovništva je podržalo Trampa na poslednjim izborima, više od bilo koje druge evropske zemlje. I tako šta god mogu da učinim da budem od pomoći mestu odakle je moj otac došao, učiniću to", zaključio je Blagojević.
Komentari (0)