Fokus

Crnobrnja za Euronews Srbija: Na delu ista matrica "podele kolača" u Siriji kao što je viđeno u Iraku i Libiji

Komentari

Autor: Euronews Srbija

10/12/2024

-

13:47

Crnobrnja za Euronews Srbija: Na delu ista matrica "podele kolača" u Siriji kao što je viđeno u Iraku i Libiji
Crnobrnja za Euronews Srbija: Na delu ista matrica "podele kolača" u Siriji kao što je viđeno u Iraku i Libiji - Copyright Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Gost segmenta Prelistavanje na Euronews Srbija bio je reditelj Stanko Crnobrnja, koji je komentarisao aktuelna dešavanja u zemlji i svetu, ali je govorio i o medijima i društvenim mrežama.

Glavna tema srpske štampe, ali i svih svetskih medija su dešavanja u Siriji, odnosno pad vlade Bašara al-Asada i njegov odlazak u Moskvu.

Sirijska dijaspora širom sveta je na različite načine reagovala na pad Bašara al-Asada, i dok ga neki mediji karakterišu kao novu zoru u Siriji, posebno je zanimljivo kako dešavanja u Siriji vide korisnici društvenih mreža, a kako konvencionalni mediji.

S jedne strane, postoji sumnja u to da bi Sirija pod islamistima mogla da postane država u kojoj će ljudska prava biti potpuno ukinuta. To je ono o čemu se govori na mrežama. S druge strane vlada oduševljenje zbog pada Asadovog režima, kako se događaj komentariše u konvencionalnim medijima.

"Sirija je još jedna u nizu rasparčanih zemalja"

Crnobrnja smatra da postoje mnoge sličnosti Sirije sa drugim zemljama u regionu, koje su prošle kroz sličan proces.

"Realnost je jedna ozbiljna konfuzija koja je u stvari pripremana dugo godina i posledica je jednog dogovora, verovatno tih velikih i regionalnih i svetskih sila, da je sad došlo vreme da se Asad skloni i da se tu postavi nešto drugo. To je matrica kao i u Libiji, kao i u Iraku, kao i svim tim mediteransko-bliskoistočnim zemljama gde se, navodno, dugogodišnji diktator skida s vlasti, narod slavi na ulicama i posle počinje podela kolača. Kolač je takođe i u Siriji jako važan i bitan za velike i međunarodne korporacije. To je geopolitička tačka, Damask je grad danas koji tu na jednom mestu stoji pet hiljada godina i to je jedna, možemo da kažemo, temeljna i važna tačka u svim tim odnosima koji se prelamaju danas u tom loncu koji se zove Bliski Istok. Tako da mi sad ulazimo ponovo tamo u jednu fazu neizvesnosti", kaže Crnobrnja i dodaje:

Euronews Srbija

 

"Baš me podseća na Libiju, u kojoj se napravilo nekoliko frakcija koje će među sobom da se bore i svaka će imati podršku neke velike sile i to vam je ta ista matrica, isto sve odstojanje. Rusi su se verovatno povukli ili će napraviti dogovor da baza ostane, da mogu da imaju tu vojnu bazu, možda ovu vazduhoplovnu. Turci s jedne strane, Kurdi s druge strane i to će biti ponovo jedna rasparčana zemlja i narod će se suštinski sad u ovom prvom talasu oduševljenja susresti sa jednom novom vrstom, u stvari, ugnjetavanja, jer će biti potpuno beznačajan kao neki politički entitet, nego će se prosto upakovati u te razne džepove koji će se tu, po meni, stvoriti, gde su Kurdi i Turci najambiciozniji da najzad preuzmu ono na šta pretenduju već vekovima", kaže on.

"Tramp će doneti olakšanje i u medijskoj sferi, neke stvari su se već promenile"

Još jedan od uglova analize trenutnog stanja u svetu kao jednu od ključnih ličnosti za razvoj vidi novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa.

"Pogledajte, mi smo, pogotovo Amerika i Zapadna Evropa, prošli kroz jedan izuzetno težak period uvođenja drastičnih cenzura i kazni i zakona koji se ne pamte u vezi sa dve stvari. Jedna stvar je tzv. dezinformacije, a druga stvar su lažne vesti. Posle kovida se to potpuno razularilo, tako da ja komentarišem to tako što je sada nastupio jedan talas koji se prosto oseća kao olakšanje u nadi da će ova nova Trampova administracija početi da ukida te prosto sumanute tendencije da se sve podvede pod jednu politički korektnu liniju i da oni koji tu liniju ne sprovode budu drastično kažnjavani do izbacivanja iz javnog prostora, pa čak i sudskih i zatvorskih kazni", kaže Crnobrnja i nastavlja:

"Tu se u toj sad novonastaloj situaciji dešava jedan proces neverovatnog prestrojavanja ovih mejnstrim medija, ja ih pratim svaki dan i da vidite kako se pesma promenila od kad su ovi izabrani, kako New York Times drugačije piše od pre dve nedelje. Znači jedno opšte olakšanje da se pusti više taj vokabular, to kancelovanje i taj prosto staljinistički pristup upravljanju medijima", zaključuje Crnobrnja.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet