Vuletić za Euronews Srbija: Ovo nije trenutak u kojem će doći do nuklearnog sukoba, ali opasnost postoji
Komentari20/11/2024
-14:44
Gost Euronews Srbija u segmentu Prelistavanje bio je profesor Filozofskog fakulteta, Vladimir Vuletić, koji je komentarisao aktuelna dešavanja u zemlji i inostranstvu, sa posebnim osvrtom na trenutnu situaciju u Ukrajini.
Naime, odlazeća američka administracija je dozvolila Ukrajini da upotrebi balističke rakete ATACMS za udare po dubini teritorije Rusije, što, prema oceni brojnih analitičara, dodatno komplikuje ionako tešku situaciju na frontu u Ukrajini, a prema pisanju srpske dnevne štampe dovodi do višeg nivoa opasnosti od eksalacije i upotrebe nuklearnog naoružanja u perspektivi.
Profesor Filozofskog fakulteta smatra da nije iznenađenje to što je odlazeća administracija odlučila da učini ovakav korak.
Vuletić: Potez odlazeće administracije u SAD nije neočekivan
"Teško je uopšte i razmišljati o unutrašnjim pitanjima, a nemati u vidu ovaj globalni kontekst. Sve se te stvari međusobno prožimaju. Kada je reč o samim najavama ovoga što ste rekli, naravno, mediji imaju svoju logiku i bitno im je da privuku pažnju gledalaca. Ali jeste činjenica da se u svetu dešavaju tektonske promene i to je proces koji traje već dugo. Ovo je samo jedan korak, jedna stepenica, rekao bih, na jednom putu koji traje već veoma dugo. Nije bilo za iznenađenje da će odlazeća administracija učiniti neki korak koji bi zapravo dublje zaorao onu brazdu koju su već krenuli, tako da otežaju da se bilo šta promeni. Niko nije znao šta će to biti konkretno, ali sam očekivao da će se čitava ta stvar na taj način pogoršati, da Trampu bude mnogo teže da ono što je najavljivao tokom svoje kampanje ostvari, a to je da na neki način završi ovaj rat. Jer ovaj rat kad je počeo nije ni planiran tako da završi, dok jedna strana ne bude u potpunosti slomljena. Jer i za jednu i za drugu stranu je ovo pitanje budućnosti, biti ili ne biti. Ako bi Rusija izgubila rat, a za nju gubitak rata zapravo znači čak i to da se vrati na početne pozicije, to bi, nema sumnje, iznutra Rusiju ili Putinovu vlast dovelo u pitanje i nema sumnje da bi to bio na neki način početak kraja Rusije, u smislu da bi se ona možda iznutra podelila", kaže Vuletić i dodaje:
"Sa druge strane, zapad, ovakav kakav vidimo, dakle ne konkretne zemlje, nego ovaj sistem koji postoji već 30 godina, verovatno bi se urušio ukoliko se ne bi ostvarili ovi ciljevi o kojima sada govorimo. E sad, naravno, za čitav sistem je i Trump problem, jer ovaj njegov pogled na to kako da stvari u svetu funkcionišu, dakle da se vratimo zapravo u period između dva svetska rata i ranije gde su države ključni donosioci odluka, je nešto što, rekao bih, je sada reakcija na neuspeh ovog prethodnog sistema da na kraju krajeva ostvari svoje ciljeve. Upravo to ostvarenje ciljeva koje se tiču proširenja čitavog sistema, sistem ne može da funkcioniše ako se ne širi. I sada smo u toj situaciji da i na zapadu postoji to pitanje na koji način ići dalje, vidimo da postoje oni lideri koji insistiraju na tome da se akcija i rat na kraju krajeva proširi do konačnog sloma Rusije, iako to sada deluje kao da nije tako, ali postoji i oni koji bi da se stvar završi i da se ponovo vrati u ruke nacionalnih država. Pitanje, kao što je recimo sada vidimo da je Šolc na neki način napravio novi zaokret".
"Crvene linije se pomeraju malo po malo"
U poslednjim danima, nakon odluke odlazeće administracije, povećan je broj naslova u domaćoj, ali i svetskoj štampi, koji govore o nadolazećem Trećem svetskom ratu i ujedno nuklearnom ratu. To je, prema mišljenju struke, pre svega senzacionalizam, koji se s vremena na vreme dešava.
"Znate kako, nije to samo kod nas, ako pratite najvažnije medije. Ali ono što treba imati u vidu, to je da treba biti svestan ovih okolosti u kojima govorimo. Dakle, verovatnoća da do nuklearnog sukoba dođe, nesumljivo postoji. Da li je to ovaj trenutak? Pa nisam potpuno siguran. Rekao bih da ovo što se sada dešava je zapravo klizanje ka toj situaciji. Još uvek čini mi se da nismo došli do te linije, ali treba se za nju spremati. Meni je recimo bilo interesantno i prvi put smo imali prilike sinoć u obraćanju predsednika da čujemo da bi bilo vreme da počnemo i mi da razmišljamo o tome kako da država ono što može sa svoje strane da uradi bez stvaranja bilo kakve panike, ali da se pripremamo i za opciju koja nije u potpunosti nerealna, a to je da dođe do nekakvog nuklearnog sukoba. Tada ne postoje političke granice, tada ne postoji neutralnost", kaže Vuletić i dodaje:
"Videli smo kako se to odvijalo kada je došlo do katastrofe u Černobilju, videli smo kako nuklearni oblak ide. Tako da u tom smislu ne treba praviti paniku, ali u svakom slučaju treba se na vreme pripremati za tu opciju. Ta opcija je na dnevnom redu zato što je ovo pitanje života i smrti i za Rusiju i za Zapad, posebno za Rusiju. Ja takođe mislim da se Putin ne bi libio u situaciji ukoliko oseti da je čitav Zapad ušao u rat protiv njega da pokrene tu lavinu, gde bi tu bio kraj niko ne zna, ali sa druge strane mislim da to još uvek nije trenutak, jer ovo što je sada urađeno nije to prvi put. Videli smo, Putin je pretio i na samom početku rata da ukoliko bude isporučivano oružje Ukrajini da će upotrebiti nuklearno oružje, tako da se te crvene linije malo po malo pomeraju i ne znamo međutim kada će doći taj moment", zaključuje on.
Gostovanje Vladimira Vuletića u celosti pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)