Fokus

Izbori u SAD: Šta BiH i region mogu očekivati od Haris i Trampa?

Komentari

Autor: Euronews.ba/Irmana Gabela

05/11/2024

-

14:11

Izbori u SAD: Šta BiH i region mogu očekivati od Haris i Trampa?
AP/Alex Brandon - Copyright AP/Alex Brandon

veličina teksta

Aa Aa

Oči celog sveta biće danas uprte u Sjedinjene Američke Države čiji će predsednik u naredne četiri godine igrati ključnu funkciju na međunarodnoj sceni, a jedno od pitanja jeste kako će se promeniti uticaj SAD-a na Bosnu i Hercegovinu.

Izbore u SAD-u uvek pažljivo prati celi svet. Neretko značajna razlika u pogledima na vođenje spoljne politike zemlje jedan je od razloga velikog interesovanja javnosti. Uticaj SAD-a može biti važan faktor koji utiče na funkcionisanje mnogih zemalja, pa tako i na zemlje Zapadnog Balkana.

Prognoze za ovogodišnje izbore su neizvesne, ankete pokazuju izjednačenje u podršci za Kamalu Haris iz Demokratske stranke i s druge strane za Donalda Trampa iz Republikanske stranke.

Svoje viđenje aktuelne situacije za Euronews BiH dao je novinar i publicista iz sedišta Ujedinjenih nacija u New Yorku, a koji prošle godine imenovan za ambasadora Bosne i Hercegovine u Belgiji Erol Avdović.

"Ako pogledate po svim anketama izjednačen je rezultat, 48,4 posto za Donalda Trampa i 48,1 posto za Kamalu Haris. Ali, generalno gledano od jula, kada se Kamala Haris uključila u utrku, ona na nacionalnim polovima (anketama) vodi i ima izvesnu prednost. U isto vreme treba reći da je njena prednost na samom početku bila daleko veća i da se donekle istopila. Stoga je sada neizvesno i nezahvalno je prognozirati", rekao je za Avdović.

Politički analitičar Tarik Kapetanović saglasan je da je situacija vrlo neizvesna, ali ono što je primetno, jeste da je Donald Trump popravio svoju poziciju.

Ustupljena fotografija

 

"Ako je verovati naučnicima Pew Research Centera koji je ujedno i najozbiljnija istraživačka kuća jasno je da se rezultati ovih izbora ne mogu predvidjeti zbog velike podeljenosti biračkog tela u Americi. Ipak, kao politikolog, jasno vidim da je Tramp značajno popravio svoju poziciju u odnosu na početak borbe s Harisovom kada je ona imala neku prednost", rekao je za Euronews.ba Kapetanović.

Hoće li se promeniti delovanje SAD-a u BiH

Erol Avdović smatra da, kada je u pitanju delovanje na Zapadnom Balkanu i Bosni i Hercegovini, ne možemo očekivati veliku promenu bez obzira na to ko pobedi na ovogodišnjim izborima te da je podrška Sjedinjenih Američkih Država Bosni i Hercegovini neupitna.

"Ako pobedi Kamala Haris, nastavlja se ova politika pune podrške bh. suverenitetu, integritetu, evroatlantskim integracijama, tu gotovo da neće biti promene. Što se Trampa tiče, ni tu neće biti velikih promena, i dalje će se podržavati sve ono što podržava ova administracija i oni koji maštaju da će se dolaskom Trampa nešto promeniti radikalno u američkoj poltici prema BiH, u zabludi su. Mislim i da su svesni te zablude, već žele da budu dio tog predizbornog vašara", kazao je Erol Avdović.

Međutim, ono što je važno naglasiti da jedna od osoba koja će biti u blizini Kamale Haris, a imaće i veliki uticaj na delovanje SAD-a na području Zapadnog Balkana je Filip H. Gordon. On bi trebao postati njen glavni savetnik za nacionalnu sigurnost. 

"Gordon je veteran američke diplomatije, on odlično poznaje Bosnu i Hercegovinu. On je proevropski, za trendone je koji vode BiH u euroatlantske integracije i u tom kontekstu, ako Kamala Harris pobedi, rekao bih, ona će imati neke ljude oko sebe koji više razumeju stanje u BiH. Ipak, ne bih tvrdio da će se promeniti ova politika koju sad vodi Bajdenova administracija, a koju mnogi karatkerišu kao umirivanje i udovoljavanje Srbiji radi stabilnosti i sa kojom mnogi nisu zadovoljni", pojasnio je Avdović.

Sličnog stava je Kapetanović koji smatra da značajnih promena nećemo videti, ali iz razloga što ni jednom ni drugom lideru područje Zapadnog Balkana ne predstavlja interes.

Ustupljena fotografija

 

Velikih promena u dobu u kojem živimo nema. Veliki lideri u današnjem svetu pristaju na isti model društvenih, političkih i ekonomskih odnosa, a to je neoliberalni model. Mi nismo svesni da su pored naših roditelja, nana i dedova, život koji danas živimo kreirali Ronald Regan i Margaret Tačer. Za razliku od ovih lidera koje vidimo danas – lideri iz prošlosti su imali ideju koja je prevagnula u tom vremenu, ali ta ideja se polako gasi u vremenu u kojem mi živimo. Zbog toga smo dobili Trampa kojeg prati Elon Mask i Kamalu Haris koju prati kompletan Holivud. Mi politikolozi znamo da ljudi koji su uspešni i bogati ne razmišljaju puno o ljudima koji to nisu, a takvih je na svetu mnogo više nego bogatih i uspešnih", poručio je Kapetanović.

"Ko god dobio u SAD-u, Evropa je gubitnik"

Erol Avdović je naglasio da bez obzira na ishod izbora, nakon uspostavljanja nove administracije, pozitivne promene neće osetiti Evropa.

"Ko god dobio u Americi, Kamala Haris ili Donald Tramp, Evropa je gubitnik. Zašto? Zato što je Amerika još od administracije Baraka Obame, koji je to zvanično i najavio, okreće se prema tzv. azijskom pilotu, to jeste zaokretu. I ono što Ameriku pored Evrope zanima je pitanje i Azije i Bliskog istoka naravno. I u tom kontekstu će uticati jer je fokusiranost na drugoj strani", zaključio je Avdović.

Komentari (0)

Svet