Fokus

Haris i Bajden prvi put zajedno na bini od njegovog povlačenja iz predsedničke trke: "Kamala će biti sjajna predsednica"

Komentari

Autor: Tanjug

16/08/2024

-

08:48

Haris i Bajden prvi put zajedno na bini od njegovog povlačenja iz predsedničke trke: "Kamala će biti sjajna predsednica"
Tanjug/AP - Copyright Tanjug/AP

veličina teksta

Aa Aa

Potpredsednica SAD Kamala Haris pridružila se predsedniku Džou Bajdenu kako bi zajedno predstavili dogovor kojim će se smanjiti cena deset često korišćenih lekova u SAD.

To je prvi put da su se pojavili zajedno na nekom javnom skupu, od kada je Haris zamenila Bajdena kao predsednička kandidatkinja Demokratske stranke.

"Konačno smo pobedili velike farmaceutske kompanije", rekao je Bajden.

Njegova administracija je pregovarala i dogovorila smanjenje cena deset najprodavanijih lekova koje koristi Mediker, sistem državnog osiguranja za starije građane, neke i do 79 odsto.

Dogovor će, kako su najavili, u prvoj godini sprovođenja uštedeti državi šest milijardi dolara, a 2026. godine uštedeće običnim građanima više od 1,5 milijardi u troškovima "iz džepa". Bajden i Haris pokušavaju da uvere birače da će se njihovi životni troškovi smanjiti posle nekoliko godina natprosečno velike inflacije, prenosi Glas Amerike.

Zakon o smanjenju inflacije, koji je Bajdenova administracija predložila i koji je usvojen 2022. godine bio je prvi zakon koji je omogućio državi, odnosno Medikeru, da pregovara o cenama nekih od najskupljih lekova za program koji pokriva 66 miliona Amerikanaca.

Nove cene će početi da važe 2026. godine. Amerikanci su ogorčeni zbog visokih cena i često govore da je to pitanje koje ih najviše zanima uoči predsedničkih izbora 5. novembra, na kojima se Haris takmiči protiv republikanskog kandidata Donalda Trampa.

"Cele svoje karijere radila sam na tome da smanjimo cenu lekova i na pozivanju na odgovornost onih koji ih podižu iz lične koristi", izjavila je Haris.

Dodala je da Mediker sada može da upotrebi moć kolektivnog pregovaranja da dogovori niže cene lekova sa velikim farmaceutskim kompanijama.

Glas potpredsednice Kamale Haris u Senatu, koji je presudio u situaciji sa 50 glasova za i 50 protiv, omogućio je usvajanje zakona koji dozvoljava pregovore o cenama lekova.

Nijedan republikanac nije podržao taj zakon.

Iako je skup u Merilendu bio zvanični događaj, Bajden je svoje obraćanje okupljenima u sali lokalnog univerziteta pretvorio u govor iz kampanje, navodeći da će Kamala Haris biti "sjajna predsednica" i kritikujući republikance što ne podržavaju pravo Medikera da pregovara o cenama lekova.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet