SAD, Britanija i J. Koreja zabrinuti zbog severnokorejskih hakera: Stejt department nudi nagradu za informacije o grupi
Komentari25/07/2024
-20:35
Severnokorejski hakeri su sproveli globalnu kampanju sajber špijunaže u pokušaju da ukradu vojne tajne za podršku zabranjenom programu nuklearnog oružja Severne Koreje, navodi se u zajedničkom saopštenju SAD, Velike Britanije i Južne Koreje koje je objavljeno danas.
U saopštenju se navodi da su severnokorejski hakeri, koji su nazvani APT45, ciljali ili provalili u računarske sisteme širokog spektra odbrambenih ili inženjerskih firmi, uključujući proizvođače tenkova, podmornica, borbenih aviona, raketnih i radarskih sistema, preneo je Rojters.
U sačinjavanju saopštenja učestvovali su i američki Federalni istražni biro (FBI), Nacionalna bezbednosna agencija SAD (NSA), američke sajber agencije, Britanski nacionalni centar za sajber bezbednost (NCSC) i Nacionalna obaveštajna služba Južne Koreje (NIS).
Stejt department nudi nagradu
Program Nagrade za pravdu (RFJ) američkog Stejt departmenta ponudio je nagradu do 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do identifikacije ili lokacije lokacije severnokorejskog državljanina povezanog sa sajber grupom Andariel.
"Rim Džong Hjok je državljanin Demokratske Narodne Republike Koreje (DRNK) koji je povezan sa zlonamernom sajber grupom poznatom kao Andariel, koju kontroliše vojna obaveštajna agencija DNRK, Generalni biro za izviđanje, koji ima primarnu odgovornost za zlonamerne sajber aktivnosti Severne Koreje, a takođe je uključen u ilegalnu trgovinu oružjem DNRK", navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Grupa se bavila hakovanjem kompjuterskih sistema američkih bolnica i drugih pružalaca medicinskih usluga, instaliranjem ransomware-a i traženjem otkupa. Istovremeno, računarske mreže žrtve bile su podvrgnute šifrovanju podataka i nisu mogle da funkcionišu.
Nakon toga, hakeri su tražili otkupninu kako bi obezbedili druge zlonamerne sajber operacije, uključujući i protiv vladinih agencija SAD, kao i američkih i stranih odbrambenih izvođača.
U saopštenju se navodi da su, u novembru 2022. hakeri povezani sa grupom Andariel napali mrežu američkog odbrambenog izvođača i uklonili više od 30 gigabajta podataka, uključujući neklasifikovane tehničke informacije o materijalima koji se koriste u vojnim avionima i satelitima koje su razvile Sjedinjene Američke Države.
Od osnivanja 1984. godine, RFJ je isplatio više od 250 miliona dolara za više od 125 ljudi širom sveta koji su pružili korisne informacije koje su pomogle u rešavanju pretnji nacionalnoj bezbednosti SAD, dodaje se u saopštenju Stejt departmenta
Komentari (0)