Raspakivanje diplomatskih poruka nakon susreta Vučić-Zelenski: Tačka na dilemu o Kosovu i važan signal za domaću javnost
Komentari24/08/2023
-21:25
Prvi put od početka rata u Ukrajini, koji traje već godinu i po dana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić direktno je razgovarao sa ukrajinskim šefom države Volodimirom Zelenskim. Do ovog susreta došlo je na marginama neformalnog samita u Atini i to u trenucima kada su iz Kijeva počeli da se naslućuju signali da na spoljnopolitičkom kursu Ukrajine možda dolazi do promene. Ipak, poruke koje su se čule posle susreta, a koje se pre svega odnose na poštovanje teritorijalnog integriteta zemalja, poručuju da odnosi Beograda i Kijeva, barem zasad, ostaju stabilni.
Vučić je razgovor sa Zelenskim opisao kao "otvoren, prijateljski i konstruktivan", izrazio je nadu da će odnosi dve zemlje nastaviti da se razvijaju, te da će Srbija nastaviti da podržava teritorijalni integritet Ukrajine.
"Objasnio sam situaciju oko Kosova i Metohije. Mislim, a kad kažem mislim, to je više od mišljenja, da Ukrajina neće promeniti odnos prema Srbiji i poštovanju našeg teritorijalnog integriteta", rekao je Vučić.
Podsetimo, dva poteza povučena u nekoliko meseci - prvo uzdržan stav prilikom glasanja o prijemu Kosova u Savetu Evrope, a potom i potpis ukrajinskih zvaničnika na pismo u kojem zapadni političari zahtevaju oštriju politiku prema Srbiji, pojedini u globalnoj areni protumačili su kao prve, doduše uvijene, signale da bi Ukrajina posle 15 godina mogla da promeni svoj stav prema nezavisnosti Kosova.
Analitičari ukazuju da je šansa za to u ovom trenutku gotovo nikakva i da je za srpsku spoljnu politiku bilo važno da čuje da Ukrajina neće menjati svoju poziciju. Kao još jednu važnu poruku ovog susreta, koji je Zapad pozdravio, analitičari ističu i pokušaj da se na neki način deeskalira "bespotrebna tenzija koja postoji u domaćem javnom mnenju u Srbiji, a koja je antiukrajinska".
Susret koji prvi put nije bio "usput"
Pre direktnog razgovora u Atini, Vučić i Zelenski su se prethodno videli početkom juna na proširenom samitu evropskih zemalja u Moldaviji. Mesec dana kasnije, predsednik Vlade Luksemburga Gzavije Betel došao je u posetu Beogradu i govorio o rukovanju Vučića i Zelenskog u Moldaviji. Rekao je da je on pozvao predsednike Srbije i Ukrajine da se lično upoznaju.
Konačnim sastankom, kako se čini, zadovoljan je i sam Zelenski, koji ga je ocenio "plodonosnim".
"Dobar razgovor o poštovanju Povelje UN i nepovredivosti granica. O zajedničkoj budućnosti naših naroda u zajedničkom evropskom domu. Da razvijamo naše odnose, to je u našem zajedničkom interesu", napisao je Zelenski na platformi Iks.
A zadovoljan je i Zapad. Ambasador SAD u Beogadu Kristofer Hil rekao je da je bio "ekstremno zadovoljan" kada je video da su srpski i ukrajinski predsednik seli da razgovaraju.
"Srbija i Ukrajina imaju dugu istoriju, uvek su se dobro slagale, imale dobre odnose, i zato mislim da je važno što su se sreli, razmenili mišljenja i razgovarali o tome šta budućnost donosi. Jer, biće promena, ovaj rat neće trajati zauvek i videćemo kako će se stvari razvijati. Ali, verujem da su protekli meseci bili važni za narod u Srbiji da vidi kakva je zaista Rusija, i da Srbija treba da se pomeri zapadno, ka evro-atlantskim sistemima", poručio je Hil.
Kako je za Euronews Srbija ocenila predsednica Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić, na taj susret se sigurno dobro gleda, pošto ovog puta on nije bio "usput".
"Prosto taj odnos nije bio usput, to je novi momenat i to je svakako dobro. Pohvale su stigle i sa američke, naravno sa evropske, ukrajinskog novinara", rekla je ona.
"Može da dođe do smanjenja tenzija"
A kako je zapravo došlo da se priče o promeni stava Ukrajine prema Kosovu uopšte nađu u jevnosti. Ukrajinski poslanik i predsednik Odbora za spoljne poslove u parlamentu Oleksandr Merežko koji je jedan je od potpisnika pomenutog pisma, u intervjuu kosovskoj televiziji K7 je nagovestio da u Ukrajini ima zagovornika promene politike prema priznanju Kosova. On je čak izjavio i da se "u Kijevu razgovara o priznanju ili barem o otvaranju kancelarije za vezu u Prištini kao odgovor na podršku Kosova Ukrajini".
Ukrajinski ambasador u Srbiji Volodimir Tolkač potom je rekao da Kijev poštuje teritorijalni integritet Srbije i da je stav Ukrajine "principijelan i stabilan". Stoga je, ocenjuju analitičari, ovaj susret Vučića i Zelenskog bio važan kako bi to još jednom bilo potvrđeno.
"Za srpsku spoljnu politiku je bilo važno da čuje da Ukrajina neće menjati svoju poziciju po pitanju Kosova. Ukoliko bismo sada gledali ukrajinske prioritete, jedno je pitanje međunarodnog prava i borba kroz međunarone organizacije za taj vid negiranja ruske aneksije, a drugo je ono što je važnije da vi zapravo u praksi te teritorije povratite. Bez obzira što niko u svetu ne priznaje rusku aneksiju Krima, Rusija de facto kontroliše Krim u političkom i pravnom sistemu. To je ono što je najveći strah Ukrajine i u kontekstu ovih drugih oblasti koje Rusija kontroliše delimično. U tom smislu najveći strah Srbije je da zbog zapadne podrške u naoružavanju, Ukrajina može da napusti stav po kosovskom pitanju", rekao je za Euronews Srbija programski direktor Novog trećeg puta Dimitrije Milić.
Kako je dodao, važna poruka ovog susreta je i da se "deeskalira bespotrebna tenzija u javnom mnenju koja je antiukrajinska".
"Jedan antiukrajinski sentiment iz Rusije se prelio u Srbiju, a da Srbija objektivno nema razloga da na bilo koji način bude antiukrajinski opredeljena. Dobro je da se predsednik video sa Zelenskim gde verujem da može da dođe do jednog smanjenja tenzija kroz jednu takvu poruku iako je da kažem prvo viđanje bilo u Moldaviji, ali ne ovako formalno nego više neformalno", zaključio je Milić.
Inače, do sastanka je došlo na marginama samita u Atini, povodom 20. godišnjice od Solunske deklaracije, a na njemu je učestvovao i kosovski premijer Aljbin Kurti. Iako se Zelenski rukovao i sa Kurtijem, ukrajinski predsednik je objavio na društvenoj mreži Iks snimak u kom je poručio da se u Ukrajinu vraća sa novom političkom podrškom.
"Četiri posete. Švedska, Holandija, Danska, Grčka. Ukrajinsko-balkanski samit. Razgovori sa šefovima Bugarske, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije, Moldavije, Evropske komisije. Vraćamo se kući sa novom političkom podrškom i sporazumima koji čine Ukrajinu jačom", napisao je Zelenski, ne pominjući Kosovo.
To je već izazvalo ljutlju kod nekih u Prištini, pa je bivši gradonačelnik Špend Ahmeti reagovao na činjenicu da ukrajinski predsednik nije pomenuo premijera Kurtija.
"Mislio sam da ste upoznali i premijera Kosova? Kosovo je najveća podrška Ukrajine na Balkanu", napisao je Ahmeti.
Komentari (0)