Lučić: Akcije protiv Telekom Srbija na Kosovu su direktno kršenje Briselskog sporazuma
Komentari05/08/2023
-12:46
Posle odluke prištinske Agencije za registraciju privrednih subjekata da se na Kosovu ukida MTS d.o.o. zbog toga što, kako je navedeno u odluci, jedan od članova menadžmenta ima pasoš Republike Srbije, direktor Telekoma Vladimir Lučić rekao je u Kosovskoj Mitrovici, da se nada da će posle podnošenja žalbe, prištinske institucije poništiti odluku, a da će se u slučaju negativnog odgovora, koji ne očekuju, slučaj naći pred međunarodnim sudovima.
Lučić je istakao da MTS d.o.o. na Kosovu funkcioniše na osnovu Briselskog sporazuma već 10 godina, poštujući njegove odredbe i važeće lokalne zakone, da ima 250 zaposlenih i preko 30.000 korisnika.
"Očigledno je da se radi o jednoj katastrofalnoj grešci. Ne postoji nijedan objektivno-pravni razlog zašto smo mi dobili takvo rešenje. Imamo 30 dana da uložimo žalbu, što ćemo i učiniti. Potpuno sam siguran, zato što je to rešenje politički, a ne pravno utemeljeno, da će žalba biti prihvaćena i da ćemo na pravi način rešiti ovaj problem. O ovom problemu sam obavestio sve ambasade u Beogradu i Prištini, kao i relevantne činioce u Briselu", rekao je Lučić.
Lučić kaže da je ovo dodatna vrsta pritiska na kompaniju Telekom Srbija, te istakao da je i ranije bilo manjih problema.
"Imali su inicijativu da mi šaljemo određene poruke obaveštenja korisnicima o registraciji vozila, o prijavljivanju za struju za koje smo mi smatrali da nisu utemeljene pravno i da je to bila samo provokacija prema nama da mi šaljemo poruke korisnicima 'molimo vas preregistrujte auto'", kaže Lučić i dodaje da su se ti pritisci intenzivirali u poslednjih nekoliko meseci.
"To je očigledno pritisak novih vlasti, onih koji su sad u Prištini, prema najvećoj investiciji kompanije koja je u vlasništvu Srbije na ovoj teritoriji, što mislim da je veoma loše. Mi radimo ovde po Briselskom sporazumu i mi bismo trebali da budemo primer kako taj Briselski sporazum, kada se primeni u praksi, može da da pozitivne rezultate", dodaje.
Lučić je takođe istakao da je Telekom Srbija prema Briselskom sporazumu dobio dozvolu za rad u fiksnoj, internet i televizijskoj mreži na čitavoj teritoriji KiM, kao i da je dobio privremenu dozvolu za mobilnu telefoniju, do izdavanja licence za treću.
"Nažalost, to je još jedan problem na koji se intenzivno žalimo. Do tendera za treću licencu nikada nije došlo jer je potpuno jasno da bismo se mi prijavili i imali prava da poslujemo na čitavoj teritoriji. Posebno bi nam bilo važno da dobijemo tu licencu jer smo u mobilnoj mreži ograničeni brojem repetirora i to se posebno može videti kada dođe do nekih urgentnih stanja, pa se mreža zaguši. Briselskim sporazumom smo jasno definisali broj stanica i ovde je potrebno da se instalira više stanica za kvalitetan signal. Tako da se nadam da će nam, čak i u ovom segmentu, biti omogućeno da dobijemo licencu za čitavu teritoriju. Ne znam zašto se neko plaši konukrencije, tako ćemo moći da vidimo ko je bolji", kaže direktor Telekoma.
Što se tiče kablovske mreže, Lučić ističe da je u ovoj fazi bitno preuzimanje malih kablovskih operatera kako bi se srpskim porodicama omogućio kvalitetan internet i sve televizije.
"Oko 30.000 porodica ima televiziju što smatram dobrim potezom. Mi smo zadovoljni i prihodom, i poslovanjem naše kompanije", ističe.
Akcije protiv Telekoma Srbije ne samo da nisu dobre iz ugla elementarnih evropskih vrednosti i konkurentnosti, već i sa stanovišta poštovanja Briselskog sporazuma predstavljaju direktno kršenje istog, smatra Lučić.
"Dakle, ne tražimo nikakve specijalne prednosti nego samo da poslujemo, a mi ćemo se izboriti za korisnike i biti prvi. Potpuno sam siguran da ćemo i ovaj problem rešiti. Svim korisnicima bih izrazio zahvalnost što su naši korisnici - budite uvereni da ćemo poslovati još mnogo godina na ovoj teritoriji, da ćemo se širiti i biti najbolji", zaključuje direktor Telekom Srbija Vladimir Lučić.
Euronews Srbija je u vlasništvu Arena channels grupe koja je deo Telekoma Srbija.
Komentari (0)