Politika

Kako su prošli izbori za Savete nacionalnih manjina: Analitičari kažu da je bilo manje političke kompeticije nego ranije

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/11/2022

-

14:14

Kako su prošli izbori za Savete nacionalnih manjina: Analitičari kažu da je bilo manje političke kompeticije nego ranije
Kako su prošli izbori za Savete nacionalnih manjina: Analitičari kažu da je bilo manje političke kompeticije nego ranije - Copyright Fonet

veličina teksta

Aa Aa

Završeni su izbori za članove Saveta nacionalnih manjina u Srbiji. Pravo glasa imalo je blizu pola miliona građana upisanih u posebni birački spisak. Od ukupno 23 nacionalna saveta nacionalnih manjina za 19 su se članovi birali neposredno, dok se za četiri biraju putem elektorskih skupština.

Na izborima za članove saveta hrvatske nacionalne manjine pobedila je lista "Hrvati i dalje zajedno" koju predvodi Jasna Vojnić, saopštio je RIK.

Pobedu na izborima crnogorske nacionalne manjine odnela je lista čiji je nosilac Dragoljub Malović. Za članove saveta makedonske nacionalne manjine pobedila je lista čiji je nosilac Borče Veličkovski. 

Iz Saveta vojvođanskih Mađara kažu da su postigli istorijski rezultat, sa osvojenih 35 mandata.

"Što se tiče Mađarskog nacionalnog saveta on je za nas od posebnog značaja, za sve manjinske zajednice su njihovi nacionalni saveti od posebnog značaja iz tog razloga uopšte nije svejedno kakav legitimitet stoji iza nacionalnog saveta, odnosno ko će biti članovi nacionalnog saveta u predstojeće četiri godine. Zbog toga što je država prepustila nacionalnim savetima odgovornost i kompetenciju za odlučivanje u veoma bitnim pitanjima iz oblasti obrazovanja, kulture, službene upotrebe jezika i informisanja", rekao je lider SVM Ištvan Pastor.

Euronews

U Sandžaku dve partije proglasile pobedu

Pripadnici bošnjačke nacionalne zajednice, kao i drugih nacionalnih zajednica i manjina u republici Srbiji imali su  prilike, da na neposredan način izaberu svoje predstavnike u nacionalnim savetima. Međutim novi saziv Bošnjačkog nacionalnog vijeća, još uvek nije poznat i ako su dve liste, Sandžačka demokratska partija koju vodi Rasim Ljajić i Stranka pravde i pomirenja na čijem čelu je Usame Zukorlić, prograsile pobedu.

Za formiranje  većine u Bošnjačkom naciolanom vijeću potrebno je 18 odbornika, što prema prvim nezvaničnim rezultatima nijedna lista nema. I ako su dve liste koje su osvojile najviše glasova priznale da niko nije ostvario apsolutnu većinu, to ih nije sprečilo da proglase pobedu i slave na ulicama Novog Pazara.

"U ukupnom tom nekom količniku mi smo dobili najeću podršku. SDP prvi put da učestvujr na izborima i pobedila", rekao je Husein Memić iz Sandžačke demokratske partije. 

Sa druge strane, Misala Premenković sa liste "Jedinstveno za slobodno vijeće Stranka pravde i pomirenja" rekla je da su Bošnjaci iz Sandžaka i cele Srbije pokazali da žele promene.

Lista "Bošnjačko jedinstvo" Sulejmana Ugljanina koja je prethodnih izbora za Bošnjačko nacionalno vijeće osvajala najveći broj glasova i koja je vodila ovaj savet godinama unazad, na ovim izborima je osvojila je manje glasova od lista koje predvode Ljajić i Zukorlić. Iz ove liste kažu da poštuju volju birača.

"Današnim izborima Bošnjaci su najverovatnije, s obzirom na to da rezultati još nisu konačni, predali odgovornos za vođenje vijeća strankama bliskih režimu u Beogradu, a konkretno Aleksandru Vučiću", kaže Fuad Baćićani sa liste  “Bošnjačko jedinstvo – dr Sulejman Ugljanin”.

Euronews

Lista "Savez za Sandžak i dobre Bošnjane" koju predvodi Admir Muratović koji je do skoro bio deo stranke Usame Zukroća uspela je da pređe cenzus i bude u novom sazivu Bošnjačkog nacionalnog vijeća.

"Ono što treba da zabrinjava liste koje će biti u novom sazivu BNV jeste poruka koju nam je bošnjački narod danas poslao kada je u najmanjoj mogućoj meri otkako se održavaju izbori izašao da glasa", navodi Admir Muratović, lista “Savez za Sandžak i dobre Bošnjane”

Jedina lista koja nije uspela da pređe cenzus je "Bošnjačka lista", koju predvodi bivši predsednik BNV Esad Džudžo. 

"Definitivno bošnjačka lista nije osvojila nijedan mandat, to je poruka da naša zajednica nije prepoznala rezultat kao vrednost", navodi Esad Džudžo, “Bošnjačke liste”.

"Manje političke kompeticije u odnosu na pre"

Komentarišući za Euronews Srbija izbore Slađana Komatina iz Cesida kaže da su oni prošli relativno mirno i bez većih problema. Dodaje da je njih oslikala nešto manja politička kompeticija u odnosu na ranije izbore za savete nacionalnih manjina.

"Mi smo juče imali čak šest manjina koje su na neposrednim izborima imale samo po jednu izbornu listu, dok smo sa druge strane imali nacionalne manjine gde je bilo takmičenja, izbori za bošnjačko nacionano vijeće, rusko, albansko. Tradicionalno mađarska nacionana manjina nema mnogo izbornih lista na izborima za savet i pre četiri godine, Mađari su imali samo dve izborne liste. Ono što svakako treba reći jeste da je mađarski nacionalni savet uprkos tome što je imao samo jednu listu uspeo da održi izlaznost negde na nivou", rekla je ona.

Dodaje da je izlaznost bila različita kod različitih nacionalnih manjina i kreće se od svega 13 odsto u slučaju grčke nacionalne manjine, pa sve do blizu 60 odsto kod nekih nacionalnih manjina.

Napominje da su nacionalni saveti su tela koja imaju ovlašćenja u četiri oblasti, kulture, obrazovanja, obavetavanja i službene upotrebe jezika i pisma. 

Euronews

"Mladi ne znaju šta je nacionalni savet"

Novinarka Vladimira Dorčova Valtner kaže da je u toku celog predizbornog, a i samog izbornog procesa bilo jako malo informacija od strane listi i od strane nadležnih institucija.

Dodaje da je u izbore za članove saveta prisutan politički uticaj i da se u njih uplela stranačka politika.

"Mađarska nacionalna zajednica je imala samo jednu listu, to govori dosta toga, to je velika zajednica, sa druge strane slovačka zajenica imala tri liste, ali rekla bih da je to samo privid izbora", dodala je ona.

Kada je reč o izlaznosti napominje da mladi ljudi ni ne znaju šta je nacionalni savet i dodaje da su im nedostajale informacije zašto je važno izaći na ove izvbore. Ono što je moglo da se vidi na terenu, to je da su uglavnom izlazili stariji.

Euronews TV

Preliminarni rezultati 

Preliminarni rezultati na neposrednim izborima za članove saveta 19 nacionalnih manjina objavljeni su i ažuriraju se blagovremeno danas na sajtu RIK-a.

Na izborima za članove nacionalnog saveta bugaraske nacionalne manjine učetvovale su tri liste. Obrađeno je 3, 84 odsto biračkog tela i prema preliminarnim rezultatima lista "To smo mi" osvojila je najveći broj glasova 146, odnosno 74,49 odsto. Iza nje su grupa birača "Koreni" sa 14, 29 odsto i "Za Bugare u Srbiji" sa 10, 71 odsto osvojenih glasova.

Mađarska nacionalna manjina na izborima je učestvovala sa jednom listom "Mađaraksa sloga" koja je dobila 98,75 odsto podrške na 97, 25 odsto obrađenog biračkog tela.

Nacionalni savet poljske nacionalne manjine učestvovao je na izborima sa listom "Svim srcem za Poljake" i osvojio 90, 83 odsto glasova od 79,5 procenata obrađenog biračkog tela.

Romska nacionalna manjina učetvovala je sa dve liste na izborima "Srbija za Rome" koja je osvojila 96,05, dok je lista "Za jedinstvo Roma" glasalo 2,97 odsto od obrađenih 4, 54 odsto biračkog tela.

Ruska nacionalna manjina izašala je na izbore sa pet lista, a najviše je dobila lista "Rusi u Srbiji", 68, 97 odsto glasova od 1, 29 odsto obrađenog biračkog tela. Za njom slede liste "Mi smo Rusi" sa 17,24 odsto, a zatim "Ruska stranka" i "Ujedinjeni Rusi Srbije" koje su osvojile po 6,9 odsto glasova od obrađenog biračkog tela. Lista "Jedan narod, dve države" za sada nije dobila ni jedan glas.

Lista "Slovenci zajedno" slovenačke nacionalne manjine dobila je 100 odsto podrške, na 0,12 odsto obrađenog biračkog tela.

Birači rusinske nacionalne manjine najveće povertenje na izborima za članove saveta ove manjine dali su listi "Rusinska budućnost" koja je dobila 42, 59 odsto podrške od za sada obrađenog 1,53 odsto biračkog tela. Iza nje su "Rusini zajedno" i "Zajedno za Vojvodinu" koji su dobili po 20, 37 odsto, a zatim sledi lista "Za Rusine" sa 5,56 odsto na 1,53 odsto obrađenog biračkog tela.

Od 2,75 odsto obrađenog biračkog tela za slovačku nacionalnu manjinu "Slovaci zajedno" dobili su 62,67, "Matica Slovačke u Srbiji", 20 odsto, a lista "I nasleđe i budućnost" 15 odsto.

Češka nacionalna manjina izašla je izbore sa dve liste od kojih je "Česi Srbije" osvojila 72, 54 odsto , a "Česi" 26,35 odsto od 17,04 procenta obrađenog biračkog tela.

Albanska nacionalna manjina najveću podršku za članove saveta nacionalnih manjina dala je listi "Partija za demokrastsko delovanje" 32, 63 odsto, zatim Pokretu za demokratski progres 20, 05 odsto, "Aletranativi za promene" 25, 38 odsto , dok je Demokratska partija dobila 12, 95 , a Demokratska partija Albanaca 8, 21 odsto od 63 odsto obrađenog biračkog tela.

Bunjevačka nacionalna manjina birala je članove saveta na tri liste od kojih je od 96,74 odsto obrađenog biračkog tela najviše dobila lista "Složno za Bunjevce" 72, 24 odsto , "Zajedno" je dobila 17, 81,a "Svi u jednom kolu" 6, 12 odsto.

Vlaška nacionalna manjina imala je jednu listu "Srbija za Vlahe" i od obrađenih 92, 02 odsto biračkog tela dobila je 99,6 odsto podrške.

Ukrajinska nacionalna manjina imala je dve liste od kojih je "Senjuk" dobila 76,35 odsto, a "Kolomejka -Sremaska Mitrovica" 22, 53 odsto od 91, 99 odsto obrađenog biračklog tela.

Zajednička lista "Podunavskih Nemaca" dobila je do sada 98, 57 odsto podrške od 92, 02 odsto obrađenog biračkog tela od boja izašlih birača.

Aškalijska nacionalna manjina dala je najveće poverenje po preliminarnim rezultatima listi "Za napredak Aškalija" 35,94 odsto od obrađenih 30,93 odsto biračkog tela. Za njom slede "Aškalije, ali zajedno" 25, 74, lista "Zajedno" sa 12, 9 odsto podrške, kao i "Za pobedu Aškalija" koja je dobila 23,04 odsto.

Egipatska nacionalna manjina najviše gasova za članove saveta dala je listi "Esnaf" 68,97 ,"Da se i za nas zna" 20, 69 odsto, "Piramida" 10, 34.

Bošnjaci su najveće poverenje dali Sandžačkoj demokratskoj partiji koja je osvojila po preliminarnim rezultatima, za sada 42, 17 odsto, zatim slede Stranka pravde i pomirenja 28, 41 odsto, Bošnjačko jedinstvo 23,16 odsto, Saveza za Sandzak i dobre Bošnjake 4, 69 odsto, Bošnjačka lisrta 0,6 odsto.

Pored manjina koje su svoje predstavnike za članove saveta nacionalnih manjina birale na neposrednim izborima, četri su prredstavnike birale putem elektorske skupštine. To su hrvatska, goranska, makedonska i crnogorska nacionalona manjina.

Na izborima za članove Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine održanim juče pobedila je lista "Hrvati i dalje zajedno" koju predvodi Jasna Vojnić, sa osvojena 29 mandata, saopšteno je iz RIK-a. Od prisutna 83 elektora, njih 80 je glasalo za tu listu.

Pobedu na izborima za članove saveta crnogorske nacionalne manjine odnela je lista čiji je nosilac Dragoljub Malović, za koju je glasalo 99 elektora i koja je dobila 23 mandata, objavljeno je na sajtu RIK-a.

Izborna lista čiji je nosilac Borče Veličkovski pobedila je na izborima za članove saveta makedonske nacionalne manjine, sa 56 glasova i osvojena 23 mandata, navedeno je na sajtu RIK-aaa.

Na elektronskoj skupštini, održanoj u Skupštini Srbije, 27 elektora izabralo je petnaestočlani Nacionalni savet Goranaca. Birači su glasalo za listu Amira Kajkuša koja je dobila 26 glasova, a jedan glas je bio nevažeći.

Komentari (0)

Srbija