Ambasador Francuske: Srbija okleva da oštro osudi agresivni rat u Ukrajini
Komentari09/06/2022
-12:43
Rat u Ukrajini razbuktava tenzije i polarizacije na evropskom kontinentu, uključujući i Balkan gde je pet zemalja bez ikakvih rezervi prihvatilo stavove EU, a sa druge strane Srbija, iako osuđuje napad na suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, okleva da tako jako osudi agresivni rat koji vodi Rusija, ocenio je danas ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar.
Na međunarodnoj konferenciji "Ka zajedničkoj evropskoj budućnosti Balkana: Istorijski i savremeni pogledi na regionalnu saradnju", koja se održava u Beogradu, Košar je rekao da polarizacija postoji i u samoj Srbiji gde je, smatra, prisutno vraćanje misli na ono što se dešavalo devedesetih i dvehiljaditih godina.
Naveo je da su konflikti u Jugoslaviji bili dramatični za region, ali da je to bio i promašaj Evrope, tj. nesposobnost članova evropske zajednice da spreče rat u momentu kada se, dodao je, činilo da se nikada više neće vratiti u ovaj region sa krajem Sovjetskog saveza.
"Nažalost, to nije uspelo i to iskustvo je nas Francuze navelo da zaželimo suverenu Evropu koja je sposobna da brani svoje vrednosti i interese u današnjem kontekstu gde je rat ponovo prisutan, kako da učinimo da region Zapadnog Balkana bude mesto gde će Evropa pronaći svoju snagu privlačnosti, kapacitete transformacije i postaviti sebi i nama određena pitanja sa hitnošću", rekao je Košar.
Istakao je da je region Zapadnog Balkana veoma značajan za EU i da je tako bilo i pre ukrajinske krize, te naglasio da vraćanje dinamike u proces pristupanja Evropskoj uniji zemalja Zapadnog Balkana treba da pomogne da se još više unapredi proces pomirenja i saradnje na Balkanu.
Komentari (1)
Zoran J
09.06.2022 14:01
Nisam primetio ni da je Francuska bas-bas "jako" osudila rat koji vodi Rusija. Ne znam kako ambasador definise "jako". Kao jako, jace, ili bas jako-jako, ili najjace? Bilo bi dobro da nam EU dostavi skalu jacine osude Rusije. Mislim da se ishod krize u Ukrajini nece promeniti sa jacinom srpske osude, ali bi mogao da se promeni pre jacinom francuskog odnosno EU delovanja i to u smeru pregovora. Eto Poljska, kao jastreb u EU, sugerise Nemackoj i Francuskoj potpuno drugacije ponasanje u odnosu na Rusiju. Tako da govor ambasadora Francuske u Srbiji vise prilici predstavniku Poljske u nasoj zemlji, nego predstavniku Francuske--ciji Predsednik drzi petosatne telefonske i licne razgovore sa Predsednikom Ruske Federacije. Ambasadorovo vidjenje jugoslovenske krize s pocetka 1990tih ne zelim da komentarisem, jer vecina danasnjih evropskih diplomata u Srbiji odaju utisak neobrazovanih i neinformisanih osoba, ili im takve govore i izjave daju prema pripremljenom sablonu, koji je manjkav i neistinit, poput izjave nemackog ambasadora Siba od pre neki dan.