Vučić sa predstavnicima MMF: Srbija će nastojati da održava stopu javnog duga ispod 60 odsto BDP
Komentari18/03/2022
-13:01
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima delegacije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koju predvodi šef Misije, Jan Kejs Martejn, sa kojima je razgovarao o aktuelnim makroekonomskim očekivanjima i kretanjima u regionalnom i međunarodnom okruženju, kao i o rezultatima druge revizije tekućeg savetodavnog aranžmana Srbije sa MMF-om.
Vučić je istakao da glavni cilj Srbije ostaje očuvanje makroekonomske stabilnosti i dodao da je Srbija dugogodišnjom odgovornom monetarnom i fiskalnom politikom stekla reputaciju fiskalno stabilne države.
"Srbija će nastojati da održava stopu javnog duga ispod 60 odsto BDP-a kako bi se nastavila tendencija ekonomskog rasta uprkos aktuelnim kretanjima“, rekao je Vučić, a navodi se u saopštenju pres službe predsednika.
On je dodao da će se dodatni napori uložiti kako bi Srbija ispunila predviđene projekcije stope rasta, a da jedan od glavnih ciljeva ostaje ulaganje u velike infrastrukturne projekte i intenziviranje rada na privlačenju direktnih stranih investicija. Predsednik Srbije je zahvalio predstavnicima MMF-a i šefu Misije Martejnu na stručnoj i savetodavnoj podršci na koju Srbija i dalje računa, a koja je u našoj zemlji od posebnog značaja imajući u vidu nastojanja države da unapredi opštu investicionu klimu, kao i da očuva poverenje među investitorima.
MMF: U Srbiji postoji dobar sistem upravljanja u kriznim situacijama
Govoreći o rezultatima sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa koji je MMF podržao savetodavnim, nefinansijskim Instrumentom za koordinaciju politike, predstavnici MMF-a su pozdravili činjenicu da je Srbija ispunila sve reformske ciljeve koji su bili ugovoreni, ocenivši da u Srbiji postoji dobar sistem upravljanja u kriznim situacijama, što će svakako uključiti u svoje projekcije za Srbiju i u kontekstu krize uzrokovane aktuelnim kretanjima.
"Srbija je, nakon krize izazvane pandemijom kovid 19, spremno dočekala i aktuelne izazove i u smislu očuvanja kursa dinara bez većih oscilacija, uz velike devizne rezerve o kojima je država odgovorno vodila računa tokom prethodnih godina", istakao je Vučić i dodao da se razmatraju dodatne mere fiskalne i trgovinske politike u cilju ublažavanja rasta cena i držanja inflatorne stope pod kontrolom.
Predstavnici MMF-a su posebno pozdravili posvećnost Srbije reformama u javnim preduzećima, ulaganjima u infrastrukturu, životnu sredinu i kapitalne projekte, što će dugoročno doprineti stabilnom finansijskom rastu u narednom periodu.
Brnabić sa predstavnicima MMF-a
Sa predstavnicima MMF-a danas je razgovala i premijerka Ana Brnabić koja je rekla da će vlada pokušati da smanji na minimum uticaj globalne krize i da će maksimalno zaštititi i građane i privredu.
Ona je ocenila kao veoma važno to što je ispunjena većina ciljeva iz aktuelnog aranžmana i dodala da se nada da će i naredna vlada nastaviti da sprovodi reforme i dobro sarađuje sa tom međunarodnom finansijskom institucijom.
Brnabić je rekla da je važno sprovesti reforme javnih preduzeća, pogotovo onih iz energetskog sektora, što se posebno pokazalo za vreme krize i u tom smislu izdvojila Elektroprivredu Srbije, Srbijagas i Srbijašume, saopštila je Vlada Srbije.
Sagovornici su se saglasili da su za EPS sada posebno važne investicije, kako bi spremni dočekali narednu zimu, ali i efikasan menadžment. Kada je reč o reformama, premijerka je istakla važnost reforme Poreske uprave, u okviru koje Ministarstvo finansija sprovodi uvođenje novog modela e-fiskalizacije, a koji podrazumeva fiskalne uređaje koji imaju direktnu vezu sa Poreskom upravom u realnom vremenu.
Navela je da se nastavlja priliv stranih direktnih investicija, da su i danas u toku razgovori sa velikim investitorima i to ocenila kao dobar pokazatelj stanja srpske ekonomije, uprkos globalnim izazovima.
U tom kontekstu, Jan Kes Martejn je rekao da veruje da će se održati i nivo kapitalnih investicija države, ali i stranih direktnih investicija. Šef Misije MMF je dodao da je dobro što Srbija ima sopstvenu proizvodnju struje i razvijenu poljoprivrednu proizvodnju te stoga nema toliku potrebu za uvozom tih dobara i dodao da zna da vlada ima aktivni pristup trenutnoj globalnoj situaciji i da pokušava u svakom smislu da pomogne kompanijama.
On je naveo da je da je impresioniran načinom na koji je AIK banka preuzela Sberbank i da je to sprovedeno veoma brzo i efikasno. Na sastanku je bilo reči i o uvođenju novog sistema za obračun zarada u javnom sektoru "Iskra", koji će u potpunosti uvesti red u sistem zarada kod korisnika javnih sredstava, što je jedan od reformskih ciljeva.
Srbija je u junu prošle godine sklopila novi savetodavni aranžman sa MMF-om Instrument za koordinaciju politika, koji će trajati do kraja 2023. godine. Aranžman je savetodavnog karaktera, što znači da ne podrazumeva finansijsku podršku.
Komentari (0)