Grupa kongresmena pisala Bajdenu o Srbiji: Zabrinuti zbog korupcije, medija i uticaja u regionu
Komentari06/11/2021
-20:25
Grupa američkih kongresmena zatražila je od predsednika SAD Džozefa Bajdena da razmotri uvođenje sankcija onima koji destabilizuju Zapadni Balkan, navodeći da su zabrinuti zbog uticaja političke situacije u Srbiji na region i Evropu, uz optužbu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je produbio korupciju i da vrši pritisak na medije.
Podgoričke Vijesti su, pozivajući se na dokument u koji su imale uvid, objavile da su kongresmeni podsetili Bajdena na izjavu tokom posete Beogradu avgusta 2016. godine da je "prevashodno u sopstvenom interesu Sjedinjenih Država da narod Srbije može da raste i prosperira".
Kongresmeni u pismu ističu kako Bajdenovu administraciju "ohrabruju da sarađuje sa predsednikom Aleksandrom Vućićem u borbi protiv korupcije i napada na slobodu štampe, dve oblasti koje su od kritičnog značaja za prosperitetnu i demokratsku Srbiju i njene aspiracije ka članstvu u EU".
Kongresmeni su pozvali Bajdena da razmotri da, gde je to moguće, iskoristi izvršni nalog 14033, koji se odnosi na blokiranje imovine i zabranu ulaska u SAD osobama koje doprinose destabilizaciji situacije na Zapadnom Balkanu, u cilju dostizanja transparentnije i odgovornije vlade u Srbiji koja poštuje demokratiju, ljudska prava i vladavina prava.
Ističu da sloboda medija nije samo ključna američka vrednost sadržana u Ustavu te države, već da je to pitanje važno i za spoljnu politiku Vašingtona i za suprotstavljanje autoritarizmu širom sveta.
"Kao što ste izjavili na kraju vaše posete Beogradu 2016, 'nacije su jače kada se čuje glas mnogih'. Nažalost, sloboda medija u Srbiji dostigla je novu najnižu tačku. Kako primjećuju Reporteri bez granica: 'Srbija je zemlja u kojoj su novinari izloženi gotovo svakodnevnim napadima koji sve više dolaze od vladajuće elite i provladinih medija.' Takođe je jasno da provladini mediji napreduju i da su u obostrano korisnom odnosu sa vladom", navodi se u dokumentu koji potpisuju kongresmeni: Raža Krišnamorti, Riči Tores, Dejvid N. Sisilin, Jan Šakovski, Džejms P. Mekgavern i Majk Kvigli.
Nadalje, kongresmeni ukazuju da bi Bajdenova administracija trebalo da nastavi da angažuje Vladu Srbije u iskorjenjivanju korupcije.
"Vlada SAD je dugo bila globalni lider u podršci naporima za borbu protiv korupcije u vladi, postavljanjem visokih standarda u poslovanju, i drago nam je što će borba protiv korupcije biti jedan od fokusa predstojećeg Samita demokratije. Naše politike i temeljni zahtevi doveli su do povećanja privrednog rasta i poverenja u američku ekonomiju. Nažalost po građane Srbije, izveštaji su pokazali da je predsednik Vučić produbio korupciju u Srbiji, uključujući i korišćenje krize izazvane kovidom-19 kao izgovora za prikrivanje državne potrošnje i nabavke zaštitne medicinske opreme i respiratora. Predsednik Vučić je otišao toliko daleko da je na Radio-televiziji Srbije rekao da je, dok je celi svet bio u potrazi za respiratorima, Srbija te aparate nabavlja 'polulegalno'," navedeno je u pismu.
Kongresmeni takođe podsećaju da Srbija planira da na proleće organizuje predsedničke i parlamentarne izbore.
"Pozivamo Vašu administraciju da Srbiju pozove na odgovornost kada su u pitanju najviši standardi slobodnih i fer izbora, uključujući period predizborne kampanje i samog prebrojavanja glasova. Tokom Vaše posete Beogradu 2016. govorili ste o budućnosti Srbije koja daje nadu toj državi i tamošnjem stanovništvu. Nažalost, da bismo došli do te optimističnije budućnosti, verujemo da su dalje diplomatske akcije od strane Sjedinjenih Država, a posebno od naših evropskih saveznika i partnera, ključne u postizanju toga da Srbija bude efikasna u sprovođenju demokratskih reformi. Time će moći da se unaprede odnose sa svim državama Zapadnog Balkana, uključujući i Kosovo", zaključuje se u pismu sedmorice kongresmena američkom predsedniku.
Potpisnici pisma su članovi obaveštajnog ili spoljnopolitičkog odbora najvećeg americkog zakonodavnog tela, a njihovo obraćanje predsedniku Bajdenu dolazi uoči posete regionu američkog specijalnog izaslanika za Balkan Gabrijela Eskobara.
Komentari (0)