Vučević: Protesti postaju agresivniji, država nastoji da suzbije tenzije
Komentari02/04/2025
-11:45

Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu i predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je danas da je država ispunila apsolutno sve što je od nje traženo tokom protekla četiri meseca, ali da se ispostavilo da to nije dovoljno i da se protesti nastavljaju i vremenom postaju sve agresivniji.
Vučević je za K1 televiziju rekao da država ne pokazuje slabost time što tolerše takvo ponašanje, već samo nastoji da suzbije tenzije i podele u društvu.
"Ne mislim da je slabost kada pokušavate da dođete do kompromisa, ne mislim da je slabost kada pokušavate da smirite tenziju, ne mislim da je slabost kada razumete da postoji otpor na nekim stranama i da nije momenat da nešto radite preko noći ili preko kolena. Ja mislim da je slabost i kukavičluk kada gađate nekoga jajima", rekao je Vučević.
Na pitanje kako država može da zaštiti svakog građanina, recimo, koji podržava politiku SNS danas, Vučević je naglasio da ga to svaki dan pitaju porodica i prijatelji.
Istakao je da država ima posla sa ljudima koji ne reaguju na "lepu reč" i ne razumeju upozorenja "nemojte to da radite, to nije pristojno i nije normalno".
"I oni misle da je to pristojno i normalno. Oni misle da je to nužno za njih da rade. Pa sada ne ulazim u to da bacanje jaja nije krivično delo, koje se goni po službenoj dužnosti. To su oni smislili da rade. Znajući da tužioci za to neće goniti. Nije samo gađanje jajima, imate i dalje nasilje, kada nekog fizički napadaju, kada su udarali žene, prebili bukvalno dve žene, kada su fizički nasrnuli na gradonačelnika, kada su nam opkolili ministarku za državnu upravu i lokalnu samoupravu, koja je inače iz Niša, pa isto bila tamo", naveo je Vučević.
Ističe da država radi sve kako bi se primirile tenzije i ističe da je on mogao da dođe na skup u Nišu, ali da bi to značilo sprovođenje sile i stvaranje dubljih podela.
Pojašnjava da državno rukovodstvo svesno toleriše i da je pogrešan utisak da "stvari idu na gore".
Naime, kako pojašnjava, skupovi postaju agresivniji, ali je broj ljudi koji ih posećuje daleko manji nego na početku.
"Daleko manji broj učestvuje u tome što definišemo kao agresivno ponašanje. Znači, daleko manji broj danas imate u protestima, blokadama i svemu onome što nam se dešava kao opstrukcija, nego što je to bilo pre mesec, dva ili tri meseca. Ali da, agresija je povećana u srazmeri sa opadanjem broja koji učestvuje u tome. Oni koji ostaju su mnogo, mnogo agresivniji i traže povode za incidente i za priče koje njima daju dalji narativ ili pogonsko gorivo za proteste", naveo je Vučević.
Sa druge strane, kako dodaje, u javnosti se plasiraju priče o napadima na studente - od prebijanja studenata na Pravnom fakultetu u Beogradu, preko zvučnog topa, do napada na blokadere u Novom Sadu i Žarkovu.
Oni, dodaje, svaki dan čekaju da se nešto desi ili da isceniraju da se nešto desi da bi sad imali razlog za protest zbog toga ili blokadu zbog toga.
Komentarišući jučerašnje blokiranje Gazele i zaustavljanje saobraćaja na putevima širom Srbije, on je istakao da su juče na Gazeli bili srednjoškolci i da je ključno pitanje gde su roditelji te dece.
Napominje da je reč o maloletnicima i da je njihovo ponašanje odgovornost roditelja.
"A ja pitam, a gde su roditelji te dece? Pa šta rade roditelji? Pa ne može da bude odgovornost samo na državi, na državnom aparatu, na policiji, na sili, na prinudi. Šta rade roditelji? Ja mislim da moramo da se pozivamo na savest roditelja. To su maloletna deca ili mahom maloletna deca. Da je moj sin išao da blokira autoput, ja bih otišao po njega. Ne kao premijer, ne kao predsednik stranke, ne kao politički aktivista, nego kao tata. Ja bih rekao, sine, možeš ti da navijaš za jedne ili druge, ali ne možeš da blokiraš put", poručio je Vučević.
Komentarišući najavljenu posetu tenisera Novaka Đokovića Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu, konstatovao je da te posete na kraju nije bilo, ali da "svako ima pravo da radi šta god hoće".
Ponavlja da se država na sve načine trudi da se tenzije suzbiju i da nikako neće dozvoliti da policija upotrebi silu, kao što bi to bio slučaj u nekim drugim državama Evrope.
"Mi nemamo ambijent politički i društveni kao Francuska i Nemačka. Ni kao Turska. Mi ne možemo da imamo scene kao što se dešavaju u Nemačkoj i Francuskoj, kako oni postupaju kada se dešavaju ove stvari, zato što je nama okupirano Kosovo i Metohija, zato što imamo celo rukovodstvo Republike Srpske na optužnici, zato što imamo obojenu revoluciju i sve ovo što je pripremano najmanje 20-25 godina", zaključio je Vučević.
Komentari (0)