Gasi li Tramp NVO: Euronews Region o Američkoj agenciji za međunarodni razvoj
Komentari10/02/2025
-22:24
Od 20. januara Donald Tramp ne prestaje da šokira svet gotovo svakodnevnim neočekivanim odlukama kojima, barem naizgled, iz korena menja američku unutrašnju i spoljnu politiku. Ovaj deo sveta najviše je potresla naredba kojom suspenduje stranu pomoć na period od tri meseca. Donacije su uglavnom dolazile do Balkana preko Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Nacionalnog fonda za demokratiju, vodećih finansijera nevladinog sektora i u Srbiji. Za jedne, ovo zavrtanje slavine je najlepša vest godine, za druge pitanje opstanka. Šta je USAID finansirao na Balkanu? I zašto baš ta ulaganja Ričard Grenel naziva nepromišljenim davanjem radikalnim organizacijama?
O ovim temama za Euronews Region govorili su urednik informativnog programa RT Balkan Nikola Vrzić i politikolog Mladen Mrdalj.
Mrdalj smatra da je Trampova odluka već uticala na promenu politika u regionu. Kako kaže, primetno je da su zapadne fondacije počele blago da uslovljavaju nevladin sektor u Srbiji da sve više sarađuju sa režimom, da imaju zajedničke projekte sa vladom Srbije, da imaju sve češće zajedničke akcije ili konsultacije.
"Ti fondovi nekako signaliziraju da se bude blag prema režimu. Ako dođe do toga da se ukine potpuno pomoć USAID-a i drugih srodnih organizacija u nevladinom sektoru ovde, ne mislim da će to toliko da promeni našu scenu jer mi vidimo da te organizacije i nisu toliko bile, da tako kažem, ubojite protiv našeg režima", rekao je Mrdalj.
![](/data/images/2025-02-10/309019_en-region-cl-f-s1c2-20250210-195024-frame-18072_iff.jpeg?t=1739222491)
Euronews Srbija
Slaže se da je CRTA, kao korisnik USAID-a, bila oštra prema režimu, za razliku od drugih nevladinih agencije.
"Da se ne ogrešim, Fond za političku izuzetnost Sonje Liht je imao relativno dobar odnos prema režimu. Mi smo videli takva neka blaga pomeranja ka režimu. Tako da sam ja to primetio tada i to mi još ovako zaparalo uši i kad sam malo bolje pogledao, video sam da se nešto tu dešava. Što ne znači da je politika okrenuta za 180 stepeni, ali videlo se nešto tada da se već menja. Jer to se uklapa i u širu sliku naše spoljne politike gde je naša vlast zaista okretala naš brod ka zapadu", rekao je Mrdalj i dodao:
"Samo kažem da je politika postala sve više ambivalentna kako se naša vlast sve više okretala ka zapadu. Tu se videlo pomeranje, i mi to sad vidimo mnogo jasnije nego što se videlo pre par godina kada sam ja prvi put počeo tu hipotezu i kada sam počeo da uviđam da to zaista jeste tako. Što ne znači da je zaokret bio radikalan, ali definitivno je nešto tako bilo".
Vrzić: USAID je ogromna mašinerija za pranje para
Vrzić je rekao da je USIAD ogromna mašinerija za pranje para. Ta agencija je bila pod okriljem Stejt Departmenta, ali u formulisanju njegove politike učestvovali su i Savet za nacionalnu bezbednost u njihovim američkim državama gde sede šefovi obaveštajnih službi, dodao je on.
"U tome se sastoji ta savršena podvala, uključujući taj akronim koji nije slučajno izabran AID, pomoć je u pitanju, ili nešto što se zove Radio Slobodna Evropa. Niti je Slobodno, niti je Evropsko. Tako je prepakovano da bi se lakše prodalo ili sakrilo ono što zaista jeste ili se ne vidi tako. Očigledno je da većina konzumenata prosto nije svesna koji je to sadržaj u pitanju, odnosno ko finansira taj sadržaj, a čije su pare njegova je muzika", rekao je Vrzić.
![](/data/images/2025-02-10/309015_en-region-cl-f-s1c2-20250210-195024-frame-31084_iff.jpeg?t=1739222491)
Euronews Srbija
Ističe da se USAID spominje u WikiLeaks-u, koji je skrenuo pažnju na jedan priručnik za nekonvencionalno ratovanje specijalnih snaga američke vojske.
"Tu se direktno spominje USAID i tu se, pored ostalog, govori upravo o ovoj ekonomskoj pomoći, gde kaže da je to deo tog specijalnog ratovanja, davanje ekonomskih podsticaja u zemljama u kojima USAID deluje, pa sad ima razrađen mehanizam kako i zašto se to radi i tako dalje. Ali imali smo i, kako bih rekao, veoma, onako, klasične špijunske operacije. Agencija AP je o tome izveštavala pre deset godina na Kubi, gde je USAID napravio organizaciju koja se bavi borbom protiv SID-a. Sad bilo ko može da kaže bilo šta, da prigovori tako nečemu, međutim kažu to je služilo samo kao paravan za anti-državno, anti-režimsko delovanje ovih agenata na Kubi".
WikiLeaks opet skreće pažnju na jedan drugi detalj koji je vezan za funkcionisanje USAID-a, otkriva naš sagovornik i dodaje da su to programi pomoći lokalnim policijama širom sveta.
"Mislim da je dosta važno da se kaže, jer paralelno ide nevladinom sektoru, paralelno ide saradnja sa državnim institucijama. U tom smislu je jako važno ono što WikiLeaks skreće pažnju, kaže pomoć policijama, reformama policije širom sveta i to je služilo dvojakoj nameni - s jedne strane da postave svoje agente u državne strukture zemalja u kojima deluju, a drugo da se identifikuju potencijali za regrutovanje. Vidimo da je to od starta jedna špijunska operacija koja je ogrnuta u javnosti prihvatljivijom formom", istako je Vrzić.
Kompletno gostovanje pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)