"Nezaustavljivi proces": Kad će Vučevićeva ostavka biti konstatovana u Skupštini Srbije i što do sada nije?
Komentari05/02/2025
-16:09
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je pitanje dana kada će njegova ostavka biti konstatovana u Narodnoj skupštini i istakao da je to "nezaustavljiv proces" i da su tu stvari jasne pravno i politički, kao i da nije opcija da on ponovo bude mandatar za sastav nove vlade, ostavka formalno, do danas nije stigla u srpski parlament.
Vučević je, komentarišući navode u pojedinim medijima o njegovoj ostavci, rekao da oko toga nema igre i da je on dovoljno ozbiljan i odgovoran čovek i da je 28. januara izašao pred javnost Srbije i saopštio da podnosi neopozivu ostavku.
"Taj proces je nezaustavljiv. A nakon toga do odluke da li ćemo dobiti novu vladu ili će se ići na izbore ja ću voditi vladu u tehničku mandatu. Tu su stvari vrlo jasne pravno i politički", rekao je predsednik Vlade u ostavci danas.
Na pitanje Euronews Srbija da li je ostavka predsednika Vlade poslata u Skupštini Srbije, iz njegovog kabineta je rečeno da je današnjim obraćanjem premijer rekao da je pitanje dana kada će njegova ostavka biti konstatovana u Narodnoj skupštini. Za sada, bar zvanično, ostavka u parlament nije stigla, a na to zbog čega joj treba toliko da doputuje, politički analitičari i poznavaoci prilika u političkom životu Srbije, gledaju drugačije.
Podsetimo, Vučević je prošlog utorka, 28. januara na vanrednoj konferenciji za novinare saopštio da podnosi ostavku i da je tim činom pala cela vlada. Zakon o vladi navodi da Vladi prestaje mandat sa prestankom mandata Narodne skupštine, izglasavanjem nepoverenja, neizglasavanjem poverenja, ostavkom Vlade, izglasavanjem nepoverenja predsedniku Vlade i ostavkom predsednika Vlade.
Vlada kojoj je prestao mandat ne može predsedniku Republike predložiti raspuštanje Narodne skupštine. Takođe, član Vlade kome je mandat prestao usled prestanka mandata Vlade ima ista ovlašćenja kao član Vlade koji je podneo ostavku, precizirano je Zakonom o vladi. Istim zakonom, u članu 20. piše i da predsednik Vlade može podneti ostavku, koju upućuje predsedniku Narodne skupštine i o kojoj obaveštava predsednika Republike i javnost.
Ona ne može postavljati državne službenike na položaj u organima državne uprave, a pri vršenju osnivačkih prava Republike Srbije može jedino da imenuje ili da saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora. Narodna skupština na prvoj narednoj sednici bez rasprave prima k znanju da je predsednik Vlade podneo ostavku i time Vladi prestaje mandat.
Prolongiranje do marta?
Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, Zoran Stojiljković kaže za Euronews Srbija da je čudno što osam dana od podnošenja ostavke ona nije stigla u srpski parlament.
"Malo je taj rok otkako je on najavio ostavku, prošlo je osam dana da to nije stiglo do Skupštine, vrlo čudan, bez obzira, jer pretpostavljam da je on blagovremeno uputio. To i govori o stanju parlamenta u kome se on nalazi dok njime predsedava Ana Brnabić. No, mislim da se iz toga ne može izvući nekakva poruka da je tu sad nešto problematično, jer imate u vidu da je i to i njegova izjava o neopozivoj ostavci, a i da je predsednik Vučić krenuo da govori o procesu konsultacija koje će on pokrenuti sa parlamentarnim strankama da bi se došlo u zakonskom roku od 30 dana do predloga novog mandatara", kaže i dodaje:
"Mislim da to jeste neka vrsta stanja unutar vladajuće strukture što ta ostavka do zvaničnog njenog konstatovanja tako dugo putuje".
Na pitanje da li misli da bi se taj rok mogao da se prolongira do početka marta kada bi trebalo da se održi redovna sednica Skupštine Srbije, odgovara odrično.
"Mislim da nije moguće ako je predsednik Vučić rekao da će početi sa tim procesom sa sednicom Skupštine, a da recimo da od sednice Skupštine prođe još gotovo dvadesetak dana, prosto je stvar u tome da se mora prihvatiti nova društvena i politička realnost... Oni ne mogu beskrajno dugo kupovati to vreme. Mislim da to ne odgovara ni vlastima i da će one pokušati da sazovu vanrednu sednicu i da to treba videti šta je reakcija parlamentarne opozicije, mada i bez nje, oni imaju nekakvu većinu koja može krenuti na tu sednicu", kaže prof. Stojiljković.
Kako kaže, pitanje je šta će biti, tačnije "da li ima dogovora oko neke vrste agende za tu sednicu, imajući u vidu da vi imate i ovu, od opozicije traženu raspravu o poverenju vladi ili, ako je to već ad acta, o poverenju predsednice Skupštine".
"Mislim da ova dinamika ne dozvoljava prosto da čekate redovnu sednicu, a da praktično imate situaciju u kojoj protesti i blokade ne jenjavaju, niti ima izgleda da će do toga doći", dodao je profesor.
Produžetak roka
Politikolog Dejan Bursać u odgovoru za Euronews Srbija bio je malo slikovitiji, te navodi da se ne očekuje da "jedan papir od Nemanjine do trga Nikole Pašića, što se prepešači za 10 minuta, da mu treba osam, devet ili 10 dana da stigne".
"Očigledno je u pitanju manevar SNS-a, gde oni u stvari produžavaju taj rok da odluče šta će sledeće. Nadajući se da će se studentski protesti i generalno ovaj ceo protest i pokret koji je uključio veliki deo društva izduvati do tad. Jer, oni su ovim što ostavka neće stići 8, 9, 10 dana, verovatno sad kad se malo podigne dževa u javnosti zašto nije stigao, verovatno sad hoće, ali su time kupili tih nekoliko dana i dodali na onaj zakonski rok od 30 dana koji će tad početi da teče, što daje SNS-u prostora da izvaga šta će sledeće - da li će da postavlja novog mandatara ili će da idu na izbore", rekao je Bursać.
Dodaje i da bi ranije impuls SNS bili izbori, jer, kako kaže, oni na izborima pobede.
"Oni na izborima pobede jer uživaju prednosti koju nema nijedna druga stranka u Srbiji - imaju pristup medijima, institucijama koje upotrebljavaju i zloupotrebljavaju i neograničeno finansiranje za razliku od svih ostalih političkih aktera i oni tu pobede na tom jednom neravnopravnom terenu i onda uđu u novi ciklus vladanja s ovim legitimitetom a sve ono što je bilo ranije, afere, problemi, krize jednostavno ostane iza njih gurnuto pod taj tepih izbora. U ovoj situaciji to nije slučaj, jer ovaj izbor bi mogli biti bojkotovani, studenti bi mogli pozvati na bojkot izbora i onda bi SNS imala velikih problema da sprovede te izbore da liče na demokratske i umesto mehanizma za razrešenje krize, što su koristili ranije, ti izbori bi samo dodatno produbili njihov problem", kaže.
Kako je istakao, oni sada svesno produžavaju taj rok, nadajući se da će kriza da se reši pre nego što budu morali da donesu odluku.
Tehničko pitanje
S druge strane, politikolog Dejan Vuk Stanković poručuje da to što ostavka nije stigla u Skupštinu Srbije ne znači da suštinski nisu promenjeni odnosi snaga u pogledu vladajuće koalicije.
"Dakle, Vučević sigurno neće biti premijer, sigurno ovaj sastav vlade ne ostaje, samo je pitanje vremenskog roka kada će taj sastav vlade biti zamenjen. Dakle, to je tehničko pitanje, nije toliko suštinski političko pitanje. Ako ne stigne ostavka u sledećih dve-tri nedelje, počinje redovno zasedanje 1. marta. Tako da u okviru tog redovnog zasedanja biće i ta ostavka. Verovatno kao prva tačka dnevnog reda", rekao je Stanković za Euronews Srbija.
Smatara i da očigledno nisu politički dogovori do kraja postignuti u okviru SNS.
"Dakle, možda su sa koalicionim partnerima raščistili koja je opcija te opcije poželjnija, ali možda SNS nije usaglasio svoje stavove ko bi bio novi premijer, koji bi ministri bili zamenjeni, dakle, imate vi tu niz nekih pitanja... Ne prelamaju se ta pitanja tako lako. Jedno je očekivanje javnosti, možda čak i izazov problema koji ima država, ali se ta pitanja ne prelamaju lako jer je ovo delikatno vreme i nemate beskonačno resursa kadrovskih, u okviru konačnih kadrovskih resursa vi pokušavate, pronađete one koji treba da budu optimalno rešenje. I tu treba koncepcijski da vidite, da li je to vlada koja tehnički radi više nego radi suštinski", kaže i dodaje:
"Jer ako radi tehnički, onda će fokus biti da pripremi preduslove za neke buduće izbore u susret prevazilaženju ove političke krize, a ako radi suštinski, onda pored dijaloga sa ovim pobunjenim delom društva ima i druge prioritete državne politike u periodu dve godine. Dakle, sve su to odluke koje treba da se u nekom trenutku donesu i da vi složite kockice u jednom vrlo specifičnom političkom trenutku u kome imate proteste, imate talasanje u javnosti, nemate prostora za komunikaciju i to je vrlo opasno vreme", naveo je Stanković.
Ističući da ovo sada nije tako jednostavno, navodi da je ostavka "prilično osetljiva stvar, te stvari idu u određenom pravcu koji nije tako lako utvrdiv".
"Po mom mišljenju trebaće vremena da se sve to posloži. Nije to jednostavno. Tako da složenost situacije uzrokuje tu prividno sporiju dinamiku. Ljudi ne uviđaju toliko složenost problema da bi mogli da definišu zapravo tu dinamiku koja, slažem se, nije možda najbolja moguća, ali kada pogledate složenost izazova, onda vam postaje razumljivo", zaključio je Stanković.
Komentari (0)