Izjava Grenela poruka biračima na KiM: Posle kritika Kurtiju stoji pitanje koji kandidat je "prihvatljiviji" Vašingtonu
Komentari06/02/2025
-07:06
Na Kosovu se u nedelju, 9. februara, održavaju parlamentarni izbori, a četiri glavna kandidata u trci su za premijersku funkciju. Oni su se tokom kampanje prevashodno usmerili na pitanja unutrašnje politike međusobno se optužujući, dok je pitanje dijaloga, odnosno normalizacija odnosa sa Beogradom, kako se čini, ostavljena po strani. Pre nekoliko dana na račun aktuelnog premijera Aljbina Kurtija stigle su oštre kritike od nove američke administracije, pa se s razlogom postavilo pitanje koliko to može uticati na rezultat izbora i postoji li kandidat koji je u ovom trenutku "prihvatljiviji" i koji neće dodatno narušiti odnose Prištine sa jednim od njenih najvažnijih saveznika.
Glavni kandidati za premijersku funkciju su Aljbin Kurti iz vladajuće stranke Samoopredeljenje, zatim Bedri Hamza iz Demokratske partije Kosova, Ljumir Abdidžiku iz Demokratskog saveza Kosova, a tu je i Ramuš Haradinaj iz Alijanse za budućnost Kosova. Kandidati su, kako je pisao Radio Slobodna Evropa, debatovali o rastu cena, prosečnoj plati od 570 evra, nezaposlenosti koja je viša od 10 odsto, dajući obećanja fokusirana na poboljšanje životnog standarda, smatrajući da će tako uticati na volju birača.
Normalizacija odnosa sa Beogradom, kako se navodi, a i traženje međunarodne podrške i saveznika, očigledno su nedovoljno popularne teme za privlačenje birača.
Ipak, javna kritika američkog diplomate i izaslanika predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa za specijalne misije Ričarda Grenela ostavila je utisak da su odnosi Prištine i Vašingtona napetiji više nego ikad, te da će, prema oceni analitičara, Kurti, ukoliko dobije još jedan mandat, morati da menja svoju politiku prema SAD.
"I republikanci i demokrate dosledno su kritikovali Kurtija zbog preduzimanja jednostranih akcija koje destabilizuju region. Kao i EU i NATO. Međunarodna zajednica je ujedinjena protiv Kurtija. Američke kompanije se šire u Albaniji i Srbiji, ali se ne šire na Kosovo zbog Kurtija", naveo je Grenel, između ostalog, na platformi X.
O tome da li ovakve reči mogu da utiču na Kurtijeve izborne rezultate, za Euronews Srbija nedavno je govorio aktivista i građanin Kosovske Mitrovice Miloš Timotijević. Kako je rekao, to se može posmatrati iz dva ugla.
"Prvi ugao je ugao diplomatije. Taj ugao je prilično diskutabilan na ovom momentu, zato što dolazi u samoj završnici predizborne kampanje. Izbori su na pragu. I ovakva izjava Grenela koji se nalazi prilično visoko u hijerarhiji američke administracije, može uticati na diplomatske krugove, odnosno na političare, pre svega, da okrenu leđa Kurtiju. S druge strane, Kurti ima jaku bazu svojih birača, koje to možda ni ne dotiče. Tako da, ne znam da li će sa te strane uticati da se to jezgro birača smanji u velikom broju, ali u svakom slučaju, opozicija, pre svega albanska, odnosno druge partije koje vode kosovski Albanci, trebalo bi da iskoriste tako jaku izjavu i da pridobiju te glasače koji otpadnu od Kurtija ka sebi", rekao je on.
A upravo Ramuš Haradinaj možda i najviše koristi ovu izjavu Grenela kako bi dopreo do birača. On je za TV Kljan rekao da su odnosi Kosova i SAD ne samo u kritičnoj, već i opasnoj fazi, i to mnogo goroj od onoga kako ju je predstavio Grenel.
"Ono što je gospodin Grenel rekao je i dalje blago, situacija je još gora. Stanje naših odnosa sa Amerikom je u opasnijoj fazi nego što ova pozicija sugeriše. Iako je grub i tačno objašnjava situaciju, ipak verujte da nije zapretio šta će biti sa Kosovom ako ovo podržite, već je rekao ne dajte se zavaravati, ne verujte mu jer je on doveo odnose u novu lošu fazu", rekao je Haradinaj.
Kazao je, da ako Kurti bude ponovo izabran, preti opasnost da Amerika prestane da štiti Kosovo.
"Nikad ne volim da iznosim loše vesti, i verujte mi, omekšavam ih. Postoji realan rizik od uklanjanja bilo kakvog štita od Sjedinjenih Američkih Država za Kosovo. Kažem ovo ne zato što mi se to sviđa, i ne zato što sam došao do tačke da ovim mogu da dobijem glasove. Ali to je realan rizik, rizik da će svaki štit iz Amerike biti uklonjen ako ovaj čovek bude izabran", upozorio je Haradinaj, prenosi Kosovo online.
"Jasna poruka da Trampova administracija ne podržava Kurtija"
Karijerni diplomata Zoran Milivojević ocenio je da je izjava Grenela jasna poruka i albanskim biračima za koga da glasaju na predstojećim izborima i da treba da imaju u vidu da, ako Kurti ostane na vlasti i nastavi svoju politiku, to neće u budućnosti imati podršku američke administracije.
Prema oceni Milivojevića, ovom Grenelovom izjavom poslata je poruka da Trampova administracija nema nameru da podržava ovakvu Kurtijevu politiku jer ta politika ne vodi rešenju koje bi bilo u interesu Amerike u ovom trenutku i njenog viđenja situacije kada je reč o KiM.
Činjenica da je Aljbin Kurti ponovo kandidat za premijera je logičan izbor njegove stranke, s obzirom na to da je čitavo Samopredeljenje uložilo velike napore za promociju Kurtija i da je sam Kurti radio na ličnoj promociji u prethodnom periodu, rekao je Marko Milenković iz NVO "Nova društvena inicijativa".
"Ono što njega preporučuje kod birača je rad na nekim bezbednosnim aspektima, ali ne i mnogo drugih rezultata. U međunarodnim odnosima Kurti se nije baš proslavio, dok bi za Bedrija Hamzu i Ramuša Haradinaja mogli da kažemo suprotno pošto su iz stranaka koje su imale drugačiji pristup prema međunarodnoj zajednici. Bitnu ulogu igraće svakako i pristup američke administracije, a tu su Hamza i Haradinaj verovatno viđeni kao prihvatljivi, što tumačimo i kroz sastanke koje su ova dva lidera imala u SAD", rekao je on za Kosovo online.
On je dodao da se kandidati za premijera četiri najveće stranke razlikuju, ali da su razumna rešenja ispred njihovih partija, imajući u vidu da su javno prepoznatljivi, da iza sebe imaju neko iskustvo i da mogu da pridobiju određenu podršku.
"Ramuš Haradinaj (ABK) je već bio na mestu premijera, dok je Bedri Hamza (DPK) učestvovao u radu mnogih institucija, bio je ministar finansija, guverner Narodne banke, gradonačelnik Južne Mitrovice, tako da ima iskustva u institucionalnom radu i u vođenju institucija. Abdidžiku je najveća nepoznanica, neko ko je nov u političkom aspektu. Bio je kratko ministar u jednom sazivu, ali nema neko veće iskustvo u vođenju institucija. S obzirom na to da je lider DSK, svakako vuče glasove koje okuplja DSK", navodi Milenković.
Nije sigurno da će Kurti imati dovoljnu većinu
Inače, i nemački mediji analizirali su izbornu kampanju na Kosovu i ocenili da Aljbin Kurti možda neće imati većinu dovoljnu da samostalno formira vladu. Nemački list Berliner cajtung u tekstu pod naslovom "U potrazi za stabilnošću" bavi se predstojećim izborima na Kosovu i analizira šanse aktuelnog premijera i njegovog glavnog izazivača Ljumira Abdidžikua. Podseća se da je Kurti sa svojom strankom Samoopredeljenje 2021. odneo uverljivu pobedu osvojivši apsolutnu većinu, ali da ovaj put ima jaču konkurenciju.
"Na unutrašnjem planu bi parlamentarni izbori mogli doneti malu smenu epoha. Naime, premijer Kurti mora da strahuje od mogućnosti da ne bude ponovo izabran za premijera. Njegova stranka Samoopredeljenje 2021. je odnela uverljivu pobedu, osvojivši više od 50 odsto glasova i sama je formirala vladu. Nije izvesno da li će to ponovo poći za rukom bivšem građanskom pokretu. Mogli bi biti upućeni na koaliciju s jednom od dve stare kosovske partije, Demokratskim savezom Kosova ili Demokratskom partijom Kosova. Alternativa bi za Kurtija bila odlazak u opoziciju", navodi se u tom tekstu, prenosi Dojče vele.
A govoreći o izborima na KiM, Milivojević je rekao da očekuje da se dovede u pitanje pozicija Kurtija i mogućnost da on ostvari apsolutnu većinu i da samostalno formira vladu. Prema njegovom mišljenju, ukoliko zapadni centri moći imaju interesa da promene strukturu vlasti u Prištini, trebalo bi da rade sa drugim strankama i u pravcu koalicije koja bi bila suprotstavljena Kurtiju i njegovoj politici.
"To bi trebalo da bude interes međunarodne zajednice i zapadnih cenatra moći jer samo to vodi vraćanju dijalogu i izbegavanju dalje destabilizacije regiona", istakao je Milivojević za Tanjug.
On smatra da je za srpski narod u AP KiM izuzetno važno da se na ovim izborima ostvari srpsko jedinstvo u borbi za očuvanje srpskog naroda i države Srbije u AP KiM.
"Oni moraju da izađu na izbore i da imaju u vidu da zaokružuju državu Srbiju sa tim svojim glasom", rekao je Milivojević.
Komentari (0)