Politika

Garić: Lajčak je Sorensenu ostavio nered na Kosovu, situacija dramatičnija nego 2020. godine

Komentari

Autor: Tanjug

26/01/2025

-

13:48

Garić: Lajčak je Sorensenu ostavio nered na Kosovu, situacija dramatičnija nego 2020. godine
Miloš Garić - Copyright Tanjug video

veličina teksta

Aa Aa

Državni sekretar Ministarstva informisanja Miloš Garić ocenio je danas da će naredni specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Petar Sorensen imati mnogo izazova, jer se nasleđe koje mu je ostavio odlazeći predstavnik Miroslav Lajčak ogleda u veoma dramatičnoj i napetoj situaciji na Kosovu i Metohiji.

Garić je za RTS istakao da je nasleđe koje je Miroslav Lajčak ostavio Peteru Sorensenu u odnosima Beograda i Prištine i situaciji u AP Kosovu i Metohiji, u priličnom neredu.

"Današnja situacija na KiM je daleko dramatičnija i napetija nego što je to bilo 2020, kada je Lajčak stupio na dužnost. On je tu došao kada je Angela Merkel, tadašnja nemačka kancelarka, bila jedna od najuticajnijih evropskih političarki. Javna je tajna bila da je, na neki način, Lajčak bio eksponent nemačke politike na Balkanu", kazao je Garić.

Navodi da bi Sorensen, pre svega, trebalo da ugasi požar koji je na KiM zapalio, kako podvlači, premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti.

"Videćemo da li je kadar da to i sprovede. Pre svega, znamo da postoje obaveze iz 2013. godine i Briselskog sporazuma od kojih je i sama EU, u međuvremenu, i nažalost, odstupila. Veliko je pitanje koliko će Sorensen tu stvari moći da napravi i kakve su mu namere, a i koje zadatke će dobiti od njegove šefice Kaje Kalas", ukazuje sagovornik.

"U Briselu ne postoji jedinstveni stav po pitanju Kosova"

Smatra da su kvalifikacije danskog diplomate za ovu poziciju to što ima diplomatsko iskustvo koje je u prethodne dve decenije sticao u Skoplju, Prištini, Sarajevu, Zagrebu, pa i Beogradu, u raznim misijama.

"U tom pogledu ima iskustvo i poznavanje zbivanja i stanja na našem prostoru, i u ovom regionu. Koliko je čovek koji ima težinu u tom smislu, da može da se nosi sa ovako teškim zadatkom kakav mu je poveren, to je i dalje veliko pitanje. Bojim se da EU ne drži mnogo visoko pitanje KiM na svojoj agendi", objašnjava državni sekretar.

Tvrdi da u Briselu ne postoji jedinstveni stav po pitanju KiM.

"Pet država članica ne priznaje Kosovo. Sorensen će imati onakve izazove kakav bude cilj ispred sebe stavio i kakav zadatak mu bude poverila gospođa Kalas. Ako mu cilj bude da normalizuje odnose, to jest, da proba da uvede stvari u nekakvu normalizaciju, i da se, pre svega, zaustavi teror nad Srbima na prostoru KiM, te da se omogući da Srbi mogu da ostvare svoja demokratska prava i da se dođe do toga da se krene u realizaciju formiranja Zajednice srpskih opština, onda će njegov izazov pre svega biti kako će na to da natera drugu stranu. A ako bude išao na to da dalje afirmiše kosovsku nezavisnost i to da se povlađuje maksimalističkim ciljevima Kurtija i ostalih u Prištini, onda će imati izazov kako će na to da natera srpsku stranu", zaključuje Garić.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija