Protesti na više lokacija, studenti stigli do RTS-a : Deo institucija i radnji obustavio rad, vlast poziva na mir
Komentari24/01/2025
-11:41
Deo prosvetnih radnika, Advokatska komora Srbije, ustanove kulture, biblioteke, pozorišta, deo ugostitelja, preduzetnika i bioskopa, obustavili su danas rad u znak podrške studentima koji su u blokadi. Na više mesta su organizovani protesti, a đaci i studenti su održali takozvani "javni čas" na Ušću. Premijer Miloš Vučević poručio je građanima Srbije da budu mirni i strpljivi, čak i tolerantniji nego inače prema onima koji drugačije misle.
Studenti imaju četiri zahteva: objavljivanje kompletne dokumentacije o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, procesuiranje onih koji su napali studente tokom protesta, oslobađanje krivične odgovornosti uhpšenih studenata i povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto.
Podsećamo, studenti su ušli u blokade fakulteta, nakon napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti, dok su odavali poštu 15-minutnom tišinom stadalim ljudima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Danas je prvo na više lokacija u Srbiji u 11.52 odata pošta stradalima u padu nadstrešnice.
Reporterka Euronews Srbija kaže da su maturanti tačno u 11 sati izašli iz zgrade Zemunske gimnazije. Oni su pošli pored zgrade Poljoprivrednog fakulteta i došli do Opštine Novi Beograd. gde su održali 15 minuta ćutanja za 15 stradalih u padu nadstrešnice. Ali to je samo jedno od mesta na kojem je organizovan skup u Beogradu, jer su oni posle krenuli do kružnog toka na Ušću.
S druge strane grada, đaci, roditeljii bivši učenici okupili su se u centru Beograda, javlja reporterka Euronews Srbija. Oni su se od svojih škola uputili ka zgradi Vlade Srbije, a potom su i oni krenuli na Ušću.
Na tom mestu je održan "javni čas". Kolona je potom krenula novobeogradskim ulicama. Na protest su došli i opoziiconi političari koji podržavaju studente. U gradu je primetno prisustvo saobraćajne policije i policajaca u civilu.
Nakon incidenta na Novom Beogradu, kada je jedna studentkinja oborena automobilom, studenti su blokirali i Autokomandu.
Nakon Autokomande, okupljeni su otišli do Vrhovnog javnog tužilaštva, gde su ponavljali poruku "Nećete nas gaziti". Oni su nakon toga otišli i do zgade RTS-a.
Novosadska opozicija je prethodno blokirala auto-put Novi Sad-Beograd, navodeći da na taj način daju podršku studentima koji blokiraju fakultete. Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić saopštila je da je po deo opozicionih poslanika koji su učestvovali u blokadi stigla marica koja ih vodi u sud. Ona je na Iksu napisala da je pokrajinske poslanike Milana Vasiljevića, Vladu Vrsajkova, Dejana Čortana, Dejana Vrsajkova i Maru Puškaš policija odvela zbog, kako su naveli, saobraćajnog prekršaja.
Građani Niša su danas blokirali raskrsnicu kod Osnovnog suda. Posle odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu i Barajevu, šetalo se do prosvetne inspekcije, a zatim i do zgrade dopisništva RTS-a. Na prvom plenumu koji su održali prosvetni radnici Niša doneta je odluka da se totalno obustavi nastava u osnovnim i srednjim školama na teritoriji grada do ispunjenja zahteva studenata.
Ove nedelje nije se radilo u niškim gimnazijama, a nastave danas nema u više osnovnih i srednjih škola u gradu, dok su neke skratile časove na 30 minuta. I svih 11 niških fakulteta i dalje je u blokadi.
Učenici druge i četvrte godine novopazarske Gimnazije, koji pohađaju nastavu prepodne danas se nisu pojavili u školi kako bi pružili podršku studentima koji su pozvali na generalni štrajk. I dok su nastavnici bili prisutni u zbornici, nastave, prema našim saznanjima, nije bilo. Direktorka škole izjavila je da škola radi u smanjenom obimu, uz naglasak da su nastavnici na svojim radnim zadacima, ali da je prisustvo učenika izuzetno malo.
Advokati su održali skup ispred Predsedništva Srbija sa koga su poručili da su uz studente i pozvali su kolege na totalnu obustavu rada do ispunjenja svih studentskih zahteva.
Kakva je situacija u školama?
Iako su reprezentativni sindikati stavili moratorijum na štrajk zbog dogovora sa vladom, nastavnička veća posle toga samostalno odlučuju kako će izgledati nastava u školama. Pojedine škole su u zakonskom štrajku od 30 minuta, dok su neke potpuno u bokadi.
Prema rečima ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović tri odsto škola je u blokadi, dok je prema podacima Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika više od 50 odsto škola u blokadi. U međuvremenu, Prosvetna inspekcija je prema podacima resornog Ministarstva obavila nadzor u 94 škole.
Tatjana Vasović Novosel, direktorka beogradske Osnovne škole Banović Strahinja je potvrdila pisanja medija da je Ministarstvo prosvete naložilo da direktorima osnovnih i srednjih škola da se prilikom obračuna januarske plate one umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku. Ona je za agenciju Fonet rekla da nema razloga za umanjenje plate nastavnicima koji nisu držali časove, kao i da je njena škola već usvojila plan koji bi mogao da počne da se primenjuje od ponedeljka 3. februara.
Povodom poziva na generalni štrajk, predsednik Vlade Miloš Vučević je poručio građanima Srbije da budu mirni i strpljivi danas i čak i tolerantniji nego inače prema onima koji drugačije misle, Onima koji će učestvovati na protestnim skupovima je poručio da ne ometaju ljude koji žele normalno da funkcionišu. On je izjavio da danas u Jagodini očekuje veliki skup i pozvao sve koji mogu da dođu i čuju važne poruke, kao i šta je smisao i suština pokreta za narod i državu.
Situaciju u Srbiji je komentarisao i kolumnista Euronews Srbija Filip Rodić koji je rekao da su zaoštravanja u društvu dostigla svoj vrhunac. Rodić smatra da je ideja o osnivanju Narodnog pokreta dobra i dodaje da se nada da je predsednikov poziv neistomišljenicima da mu se pridruže iskren, jer bi u tom slučaju, kako kaže, moglo da dođe do razmene mišljenje i najboljeg rešenja.
Šta kaže radno pravo o generalnom štrajku?
Radnici u Srbiji formalno imaju pravo na generalni štrajk, međutim Zakon o štrajku je neprecizan kada je reč o uslovima koji moraju da se steknu da bi se taj štrajk realizovao, rekao je za Euronews Srbija stručnjak za radno pravo Mario Reljanović. On navodi da akcija koja je najavljena za danas formalno-pravno neće biti generalni štrajk, već da je reč o pokušaju da se kroz poznati termin pokaže građansko nezadovoljstvo.
"Postavlja se veliko pitanje, koje kod nas zapravo nije definisano, šta je svrha generalnog štrajka i kada se može smatrati da je generalni štrajk uspešan. Ako je svrha da pošalje poruku da su građani ili radnici nezadovoljni određenim politikama, zakonskim rešenjima, praksama, događajima, bilo čime što može da izazove viši stepen opšteg nezadovoljstva, onda to generalni štrajk obično postiže neku svrhu, samim tim što je dovoljno masovan. Dakle, dovoljno je da veći broj ljudi u njemu učestvuje. Ako je cilj da dođe do izmene nekih propisa, politika, strateških pozicija države, unutrašnje organizacije države i slično, onda su tu ciljevi realno skromni. Međutim, generalni štrajk se, u tom smislu, može smatrati jednom legalnom i legitimnom formom pritiska na tvorce politika, kako bi im se ukazalo na činjenicu da je jedan deo građana nezadovoljan nekim trenutnim ili dugoročnim potezima ili planovima vlasti", naveo je Reljanović.
Kako se protesti i pozivi na generalni štrajk komentarišu na društvenim mrežama pogledajte u Kocki:
Komentari (0)