Vučević o pregovorima sa prosvetarima: Vlada izašla sa fer ponudom, voleo bih da postignemo dogovor
Komentari11/01/2025
-09:35
Premijer Srbije Miloš Vučević, komentarišući razgovore sa predstavnicima sindikata prosvetnih radnika, rekao je danas da je Vlada izašla sa fer ponudom i da bi voleo da postignu dogovor, ističući da za njega nema dileme u vezi sa tim da školska godina mora da se nastavi.
"Voleo bih da postignemo dogovor, da sva ta pitanja koja su otvorena budu zatvorena u smislu kompromisnih rešenja. Za mene nema dileme da školska godina mora da se nastavi. Deca i nastavnici moraju biti u učionicama, nastava mora da se nastavi. To nije pitanje dobre volje i proizvoljnosti, škola mora da radi, to su državne škole", naglasio je Vučević na RTS.
Kako je dodao, osnovno obrazovanje je obavezno, a svima je poznato da i kod štrajkova nema potpune obustave rada, nego skraćenog rada.
Za razgovore sa predstavnicima sindikata, Vučević kaže da su bili složeni, teški, ali konstruktivni. Istakao je da niko nije došao sa nekom lošom namerom.
"Vlada i država izašla je sa dobrim paketom za prosvetu, njima je povećana plata u januaru za 11 odsto, naš predlog za nastavno osoblje i naučne saradnke je da bude povećana za pet odsto u martu, u oktobru isto za pet odsto, a u januaru 2026. godine za sedam odsto. Kumulativno, januar 2025. - januar 2026, imaće 31 odsto povećanje plate. Izvinite, gde to ima i kada je to bilo", naveo je.
Kako je dodao, u oktobru ove godine, ako se postigne dogovor, dolazi se do ispunjenja ključnog zahteva da početna plata u prosveti bude izjednačena sa prosečnom zaradom u Republici.
"Mislim da je to dobra ponuda, jer će 107.000 dinara biti početna plata u prosveti u oktobru. Samo je ostalo par finesa oko Kolektivnog ugovora, s tim što sam svestan da su sindikati izloženi ogromnom pritisku tajkunskih medija i onih koji misle da će biti obojenih revolucija u Srbiji, kojih naravno neće biti, i kojima odgovara da dogovora ne bude", kazao je.
Premijer se, kako navodi, nada da su zaposleni u prosveti svesni toga da neko zarad sopstvenih interesa radi protiv postizanja dogovora.
Kako kaže, ne bi voleo da sindikati podlegnu tom pritisku i da ne vode računa o svom osnovnom zadatku, a to je zaštita socijalno-ekonomskih interesa zaposlenih.
Apelovao je na sve da budu odgovorni i da prosvetni radnici razumeju da je Vlada izašla sa fer i dobrom ponudom koja može da se realizuje.
"Nije lako za državu, ali smo spremni da ovo realizujemo i da već na sledećoj sednici menjamo Uredbu o koeficijentu. Mi smo spremni da se potpiše Kolektivni ugovor na Svetog Savu", naveo je premijer.
Govoreći o studentskim protestima, Vučević je rekao da svako ima pravo na svoje stavove i zamolio ljude za strpljenje navodeći da je juče mala grupa ljudi izazvala veliku gužvu, što i jeste njihov cilj.
"Mislim da su videli da obojenih revolucija neće biti, vlast se menja isključivo na izborima. Nema nikakvih prelaznih vlada, predsednik Republike nikada neće dati mandat za prelaznu vladu, poslanici većine neće nikada glasati za prelaznu vladu. Može da se priča o izborima, jer se vlast bira na izborima, gde građani odlučuju koga žele", rekao je Vučević.
"Srpska lista je najveći politički problem Aljbina Kurtija"
Vučević je danas da nevolje i muke srpskog naroda u AP Kosovo i Metohija ne prestaju, već sada samo dobijaju novu dimenziju imajući u vidu da se 9. februara održavaju izbori u južnoj srpskoj pokrajini.
Navodeći da se situacija samo komplikuje, Vučević je kazao da je jasno da je Srpska lista najveći politički problem za premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija.
"On nema probleme sa drugim takozvanim srpskim strankama koje učestuju na izborima, kažem takozvanim zato što su na kasi kod tog istog Kurtija i on drži daljinski upravljač za te kvazi srpske ili tobože srpske stranke i srpske liderčiće. Svi koji su vodili kampanju protiv Srpske liste su bili u krivu, ali Srpska lista je označena od strane Prištine kao glavni i ključni problem, čak gotovo proglašena za terorističku organizaciju", kazao je Vučević na RTS-u.
Podsetio je da su problemi počeli kada centralna izborna komisija nije htela da verifikuje kandidate, kao i da je učešće Srpske liste moralo da se reguliše preko suda, a da su onda krenule dalje peripetije, od toga da Srpska lista neće dobiti finansijska sredstva koja pripadaju svim strankama koje učestvuju, do toga da nemaju predstavnike u biračkim odborima u srazmeri koja joj pripada.
"Samo za Srpsku listu ne važe pravila. Ni oko finansiranja, ni oko onog što lajički kažemo kontrolora, odnosno članova biračkog odbora i neuporedivo manje tobože srpske ili tzv. srpske stranke imaju predstavnike u biračkim odborima, a Srpska lista koja je imala 10 poslanika, od 10 srpskih poslanika u Prištini, nema pravo na članove biračkog odbora", naglasio je.
Vučević ističe da se u ambijentu koji vlada u AP KiM ne može ni pričati o regularnim uslovima za održavanje izbora, i ističe da se i u tim neregularnim uslovima Srpska lista bori da bude reprezent srpskog naroda u AP KiM.
Naglasio je da je Kurtiju bitno da uzme nekoliko mandata Srpskoj listi od 10 mandata koje pripadaju Srbima kao najvećoj zajednici posle Albanaca.
"To je njegova igra - da oduzme deo srpskih mandata od Srpske liste, koja je po meni nesumnjivo autentični zastupnik srpskih interesa, odnosno Srba na Kosovu i Metohiji", kazao je Vučević.
Dodao je da veruje da Srpska lista uživa većinsku podršku u AP KiM, kao što je uživa i u Beogradu.
Komentari (0)