Skraćenje prvog polugodišta: Kako Ministarstvo prosvete obrazlaže odluku i šta na to kažu sindikati?
Komentari20/12/2024
-17:49
Vlada Republike Srbije je na današnjoj sednici usvojila zaključak kojim je obavezala Ministarstvo prosvete, da se prvo polugodište u svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike Srbije završi u ponedeljak 23. decembra 2024. godine i da zimski raspust počne u utorak, 24. decembra 2024. godine.
U skladu sa zaključkom drugo polugodište počinje u ponedeljak, 20. januara 2025. godine u svim školama u Srbiji, uključujući i AP Vojvodinu, navedeno je u saopštenju Vlade.
Tim povodom, Ministarstvo prosvete uputilo je dopis školama u kome se navodi da učeniku koji ima mogućnosti i izrazi želju da popravi ocenu treba omogućiti da odgovara i popravi ocenu za kraj prvog polugodišta školske 2024/2025. godine. Takođe, školama se preporučuje da do 27. decembra 2024. godine završe sve aktivnosti u vezi sa dodelom đačkih knjižica.
Produženi boravak, kao poseban oblik obrazovno-vaspitnog rada, u školama gde postoji, biće organizovan do 27. decembra 2024. godine, osim za škole sa teritorije AP Vojvodina, u kojima je već ranije utvrđenim Kalendarom obrazovno-vaspitnog rada, predviđeno da raspust počne 24. decembra. Preporuka je da škola izvrši anketiranje roditelja i na osnovu rezultata anketiranja organizuje rad produženog boravka.
"Ova odluka doneta je u cilju očuvanje nastavnog procesa, kao i interesa i prava učenika na obrazovanje", piše u saopštenju.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da je osnov za to zakonska mogućnost da kalendar školskih aktivnosti bude za pet odsto u radnim danima izmenjen.
"Suštinski mislimo da je bezbednost dece i njihov kvalitet obrazovanja narušen, i da upravo zbog toga što su škole u blokadi i što su neki sindikati najavili štrajkove, kvalitet sticanja obrazovno-vaspitnih ciljeva je poremećen i raspust je poželjan iz tog razloga", navela je ministarka.
Šta traže prosvetni sindikati?
Danas deo osnovnih i srednjih škola u Srbiji neće održati nastavu zbog štrajka na koji su pozvali prosvetni sindikati, a u odluci se navodi da će škole “obustaviti rad u znak solidarnosti i podrške studentima u borbi za bolje i pravednije društvo”.
Zahtevi prosvetara se odnose na smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih Protokolom i potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administarcije
Snežana Romandić Petrović, članica predsedništva Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, kaže, povodom izjave ministarke Đukić Dejanović, da bi konstatovala da ministarstvo i državu uopšte ne interesuju ni deca ni njihove ocene, ni nastavni plan i program, ni sažimanje plana i programa za pet odsto.
"Nego, kao da su uzmenireni situacijom koju imaju u školama u Srbiji. Zbog toga nas sve šalju kućama, kao da rasturaju žurku, a na školsku godinu", rekla je Romandić Petrović za Euronews Srbija.
Navela je da ona poziva sve iz ministarstva da oni sledeće nedelje budu ti koji će da zaključe ocene i koji će da čuvaju decu po školama da bi roditelji mogli da idu na posao.
Kaže i da su ovog puta zatražili smenu kompletnog rukovodstva MInistarstva prosvete.
"Ne samo ministarke koju očito mogu lako da zamene nekom drugom, već sve one okoštale strukture u ministarstvu koje već decenijama šalju kontradiktorne poruke školama. Škole postoje samo zahvaljujući entuzijazmu nastavnika koji u njima rade", rekla je.
Celo gostovanje Snežane Romandić Petrović možete da pogledate u snimku iznad
Pašić: Cilj očuvanje bezbednosti i zdravlja
S druge strane, pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić je rekao da je odluka o raspustu doneta uz uvažavanje osnovnih ciljev obrazovanja i vaspiutanja i uz sagledavanje celokupnog konteksta.
"Sagledali smo da je ono što je primaran cilj za kraj prvog polugodišta u ovom delu - očuvanje bezbednosti, zdravlja i dobrobiti svih učesnika u obrazovnom procesu. Mera je doneta iz prostog razloga što želimo da omogućimo svim učenicima i zaposlenima da nesmetano realizuju svoje aktivnosti", naveo je Pašić za Euronews Srbija.
Kako je rekao, zakonski štrajk, blokade pojedinih škola od strane učenika i obustave rada od strane sindikata su uticale na to da u pojedinim segmentima opadno određeni deo kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada.
"Ova mera ima za cilj da omogućimo svima da u najboljem interesu završimo prvo polugodište vodeći računa o bezbednosti svih učesnika u ovom procesu", poručio je Pašić.
Zahvalio se prosvetnim radnicima koji realizuju rad sa decom, a na pitanje o zaključivanju ocena, rekao je da je polugodište skraćeno za četiri dana, odnosno za period u kojem se najčešće popravljaju ocene.
"U ovom slučaju ne mora niko da brine. Imaće mogućnost da dođu i da u dogovoru sa predmetnim nastavnicima poprave ocenu ili da odgovaraju, ukoliko ima osnova. S druge strane, roditelji ne moraju da brinu u vezi sa produženim boravkom. Rodtielj će biti anketirani i u svim školama koje imaju produženi boravak, moći će da se pohađa boravak do kraja sledeće nedelje", naveo je pomoćnik ministarke.
Dodao je i da se često u medijima pominje konvencija o pravima deteta, ali je ukazao i na Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji definiše pravo na kvalitetno obrazovanje.
"S druge strane definiše i obaveze. Dete je u obavezi da redovno pohađa nastavu, da ne ometa druge, da ne napušta čas samoinicijativno, da ne dozvoli blokiranje i ostalo. Znači, pored prava imamo i obaveze. Takođe postoje i neke obaveze nas odraslih koje treba da realizujemo u najboljem interesu dece. Svakao da je ono što je cilj u ovom sučaju očuvanje bezbednosti i dobrobiti učesnika u celom procesu. Da nemamo incedineata. Još jednom apelujemo na sve, nema potrebe za bilo kakvom ostrašćenošću. Mi smo svi ovde zajedno na najboljem interesu učenika i nastavnika", rekao je Milan Pašić.
Na pitanje o tome da li će biti potrebe za nadokadom časova, rekao je da su oni sa kolegama iz školskih uprava već razgovarali u vezi sa štrajkovima koji su bili.
"Škole su dstavljale planove nadoknade za prvo polugodište.Svkaako da je to jedna od tema za naredni period", kazao je i doao da pravilnih predviđa mogućnost od pet odsto nastavnih dana koji uslovno ne moraju da se realizuju.
Ponavlja da će se u narednom periodu videti da li će se dozvoliti mogućnost autonomije sažimanja gradiva, i da li će biti nepopularnih radnih subota ili produžetka školske godine.
Komentari (0)