Nova runda dijaloga u Briselu: Može li do pomaka na sastanku predstavnika Beograda i Prištine sa Lajčakom
Komentari17/12/2024
-08:31
Tehnički dijalog između Beograda i Prištine biće održan danas u Briselu. Sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslavom Lajčakom sastaće se prvo odvojeno glavni pregovarači, Petar Petković iz Srbije i Besnik Bisljimi kao predstavnik prištinskih vlasti. Iz Evropske komisije najavili su da će na stolu biti niz tema.
Glavni pregovarači Beograda i Prištine potvrdili su dolazak u Brisel, navela je Komisija u odgovoru za Euronews Srbija.
"Razgovaraćemo o brojnim pitanjima, uključujući primenu Sporazuma o putu ka normalizaciji", navodi se u izjavi portparolke evropske Komisije Anite Hiper za Euronews Srbija.
Petković je nedavno izjavio da će i ovoga puta insistirati da dođe do trilateralnog susreta, odnosno da Beograd i Priština sednu za isti sto.
"Mi smo spremni, kod nas postoji politička volja da idemo u pravcu rešavanja svih problema, pre svega onoga što je dogovoreno", naveo je Petković.
Petković je naglasio važnost dijaloga za očuvanje mira i stabilnosti u AP Kosovu i Metohiji, te je istakao da Beograd uvek insistira na dijalogu i dodao da delegacija Beograda uvek dolazi sa grupom eksperata i obimnom dokumentacijom, "dok predstavnici Prištine dolaze nedovoljno pripremljeni i izbegavaju ključne teme, kao što je Zajednica srpskih opština".
"Zato (Kurti) odbija trilateralni sastanak. Kurti neće da sedi i sluša o Zajednici srpskih opština. Od dijaloga beži kao đavo od krsta. Kurti gazi dijalog, on ne želi ništa da sprovede. A ZSO je ključ opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Ona predstavlja okvir očuvanja kolektivnih i individualnih prava Srba na severu Kosova i Metohije, koja ne postoje. To što Kurti sada odbija ZSO i taj briselski sporazum, potvrđuje koliko je to u interesu srpskog naroda", naglasio je Petković.
Poslednji put, dijalog Beograda i Prištine na tehničkom nivou održan je u Briselu 24. oktobra, kada je došlo do trilateralnog sastanka. Strane, ipak, nisu uspele na naprave pomak. Ni od ovog sastanka, koji će najverovatnije Lajčaku biti poslednji, sagovornici Euronews Srbija ne očekuju mnogo.
Diplomata u penziji, Zoran Milivojević, rekao je da je i ovaj sastanak samo u funkciji da se održi "nekakva dinamika u dijalogu".
"Tu postoje tri cilja - jedan je interes da postoji kao neka dinamika koja daje percepciju da dijalog živi. Drugi cilj je da sam Lajčak ostvari neki rezultat, da završi mandat. I njemu je u interesu da i on završi neki mandat, koliko-toliko uspešno, jer je u njega investirano i on je tu potrošio nekoliko godina itd. I treće, da iza ove administracije Evropske unije, ali ne samo administracije nego i Evropske unije u celini, ipak ostane neki pozitivan impuls, da su oni ipak nešto odradili", rekao je Milivojević za Euronews Srbija.
Ipak, kako dodaje, što se tiče suštine pregovora, tu ne očekuje mnogo, jer se pozicija koju je zauzeo kosovski premijer Aljbin Kurti ne menja.
"Kad je reč o Kurtiju, apsolutno ništa novo, insistiranje na osnovnom sporazumu, odnosno na priznanju, i ništa drugo zbog njegovih interesa i njegovih izbora. Kad se tiče naše strane, apsolutno nema odustajanja od onoga što je nama u prioritetu, dijalog da, političko rešenje da, ali i Zajednica srpskih opština, ispunjenje onih prethodnih stvari i položaj srpskog naroda tamo, znači sve to skupa. A kad je reč o Evropskoj Uniji, oni nemaju tek šta da ponude", naveo je Milivojević, te dodao:
"Oni će reći, pa eto dijaloga, hajde da se ispune prethodne obaveze, hajde da se to nastavi... Jer ja ne verujem da će oni na bilo koji način izvršiti pritisak na Kurtija, niti mogu da on bilo šta sad učini, bilo koji ustupak. Stara američka administracija je u odlasku, ne znam na što bi mogli da ga nagovore. Lajčak je tu, neki most, ali on nema šta tu novo da ponudi. Taj pokušaj da se ide sa tim nestalima, jer se to uklapa i u naš deo prihvatanja Ohridskog sporazuma, dakle tema koja nama nije strana, ali Kurti to neće. Kurti će verovatno otvoriti temu Ibar-Lepenac, iskoristiće taj sastanak 17. decembra da okrive Srbiju".
I Branka Latinović, nekadašnja ambasadorka Srbije ne očekuje da će u dijalogu i danas u Briselu biti bilo kakvog pomaka.
"Ne može tu puno da se očekuje, pogotovo što smo već imali tu, taj susret u Briselu... Videćemo da li Lajčakov mandat definitivno završava u januaru. Mislim da će na sastanku u Briselu biti jedno sumiranje onoga što je postignuto, evidentiranje pitanja o kojima treba da se nastavi dijalog i izražavanje želje da se to postigne, da se taj proces okonča u što kraćem roku", poručila je Latinović.
Rapajić: Nadam se novom zamajcu
"Što se više približavaju izbori na Kosovu, mislim da će sve žešća biti predizborna kampanja, tako da će mnoge druge stvari biti važnije za kosovske političare, nego briselski pregovori", kaže za Euronews Srbija Aleksandar Rapajić iz Centra za zastupanje demokratske kulture.
Za Prištinu, otvaranje policijskih baza na severu i pohvale rezultatima aktuelne vlade, ali i kritike sadašnje forme dijaloga, važnije su od njegovog nastavka.
"Dijalog sa Srbijom, koji vodi EU, je, nažalost, potpuno neuravnotežen sa nepravednim tretmanom Kosova i kontinuiranim prilagođavanjem Srbije…..Stoga je imperativ da o novom pristupu dijalogu promišljaju svi oni koji zaista žele dugoročni mir i stabilnost u našem regionu", rekla je Vjosa Osmani, kosovska predsednica.
Mir i stabilnost su najvažniji i za Beograd, odakle svakodnevno stiže poruka da je dijalog neophodan, ali da je prioritet rešenje problema na terenu, posebno onih koje imaju Srbi.
"Sada je došlo do određenih promena u Evropskoj uniji, imamo nove ljude na ovim mestima, nadam se da će to doneti neki novi zamajac", dodao je Rapajić.
Više pogledajte u prilogu dopisnice Euronews Srbija sa Ksoova i Metohije:
Podsetimo, mandat Lajčaku kao specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine ističe 31. januara. Evropska unija uskoro bi trebalo da saopšti da li će u dijalogu Beograda i Prištine posredovati novi posrednik, i time zameniti Lajčaka, ili će ipak kormilo u dijalogu da preuzme nova šefica evropske diplomatije, Kaja Kalas.
Komentari (0)