Politika

Naše masne ćelije imaju "dugotrajno sećanje": To izaziva "jo-jo efekat" posle dijete

Komentari

Autor: Euronews

25/11/2024

-

08:15

Naše masne ćelije imaju "dugotrajno sećanje": To izaziva "jo-jo efekat" posle dijete
Naše masne ćelije imaju "dugotrajno sećanje": To izaziva "jo-jo efekat" posle dijete - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Masne ćelije zadržavaju dugotrajno "sećanje" na gojaznost, zbog čega često dolazi do dobro poznatog "jo-jo efekta" posle dijete. 

Za mnoge, gubitak kilaže predstavlja izazovan proces, pri čemu posle mršavljenja neretko iskuse povratak kilograma.

Fenomen poznat kao "jo-jo efekat" do sada se objašnjavao raznim teorijama, kao na primer da usled niskog unosa kalorija, metabolizam se usporava.

Novo istraživanje, koje su sproveli naučnici sa univerziteta ETH Ciriha u Švajcarskoj, pruža molekularno objašnjenje.  

Objavljeno u časopisu "Nature", istraživanje je otkrilo da masne ćelije tela mogu da "pamte" gojaznost čak i nakon gubitka kilograma, zbog dugotrajnih efekata epigenetike, što se odnosi na promene u načinu funkcionisanja gena usled načina života i okruženja.  

Kada je osoba gojazna, njene masne ćelije mogu razviti epigenetske markere koji ostaju prisutni čak i ako kasnije izgubi težinu.  

Kao rezultat toga, normalno funkcionisanje masnih ćelija biva narušeno, a način na koji skladište masti i reaguju na promene u ishrani ostaje nepromenjen u odnosu na tada kada je ta osoba bila gojazna.

"Najbolje rešenje izbeći gojenje"

Da bi došli do ovih zaključaka, istraživači su proučavali uzorke masnog tkiva osoba koje su prošle operacije mršavljenja poput gastričnog bajpasa ili redukcije želuca.  

Otkrili su da su se masne ćelije učesnika ponašale slično kao kada su bili gojazni, čak i dve godine nakon operacije.  

Istraživači su takođe sproveli eksperiment na miševima, analizirajući njihove masne ćelije pre i posle gubitka kilograma.  

Prvo su miševe učinili gojaznim tako što su ih hranili visokomasnom ishranom, a zatim su prešli na standardnu ishranu kako bi izazvali gubitak težine.  

Otkrili su da je gojaznost izazvala specifične promene u masnim ćelijama miševa, koje su opstale čak i nakon što su izgubili težinu.

Miševi sa ovim promenama brže su ponovo dobijali težinu kada su vraćeni na visokomasnu ishranu i lakše su ponovo postajali gojazni.  

Iako istraživači još nisu utvrdili koliko dugo ovo "ćelijsko sećanje" traje, Laura Hinte, koautorka studije, rekla je da su ove masne ćelije "preživljavaju deset godina pre nego što ih telo zameni novim ćelijama".  

"Upravo zbog ovog efekta sećanja, veoma je važno izbegavati gojaznost na prvom mestu. To je najjednostavniji način da se suprotstavite jo-jo efektu", izjavio je Ferdinand fon Majen, koautor studije i profesor ishrane i epigenetike metabolizma na ETH Cirihu.  

Komentari (0)

Srbija