Društvo

Smeće iz Užica putovaće 140 kilometara: Umesto do centra "Duboko" otpad se šalje na privatnu deponiju – zašto?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

19/11/2024

-

17:21

veličina teksta

Aa Aa

Na osnovu rešenja Republičkog inspektora, Regionalni centar za upravljanje otpadom "Duboko"  zatvoren je 14. novembra 2024. godine. Rešenjem se zabranjuje prijem, skladištenje, ponovno iskorišćenje i odlaganje bilo koje vrste otpada na ovoj lokaciji, navodi se na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine. 

Podsećamo, Ministarstvo zaštite životne sredine je odustalo  od proširenja regionalne deponije "Duboko" nakon odluke lokalnog rukovodstva u Užicu da zatvori deponiju. Od tada se smeće iz tri opštine Zapadne Srbije odvozi u Lapova. 

Nekad poznato kao železnički čvor, mesto Lapovo na oko 140 km od Užica,  sada za stanovnike Zapadne Srbije postaje značajno. Umesto tri kilometra, Užičko smeće  putovaće na 47 puta dalju lokaciju.

"Jedina deponija koja ispunjava sve uslove za rad i koja ima kapacitete sigurno u narednih deset godina je Lapovo. Mi smo se odlučili za Lapovo i dobili smo predlog ugovora", kaže pomoćnik gradonačelnice Užica Predrag Gavović.

Euronews se obratio kompaniji FCC u Lapovu, koja rukovodi deponijom Vrbak, sa pitanjem koliki je kapacitet deponije,  na koliko godine je sklopljen ugovor i da li se ispunjavaju ekološki standardi. Kao odgovor smo dobili:

"FCC EKO je do sada potpisao ugovore o odlaganju otpada sa opštinom Arilje i gradom Čačkom, sa rokom važenja od oktobra meseca do 31. decembra 2024. godine, a namera je da se sličan ugovor zaključi i sa gradom Užice.  Cena odlaganja otpada po osnovu ovih ugovora je utvrđena po tržišnom principu,  u skladu sa postojećom cenom koju plaćaju i druge jedinice lokalne samouprave, sa kojima FCC ima zaključene ugovore o poveravanju komunalnih delatnosti na 25 godina". 

Opštini Čajetina ovakvi uslovi ne odgovaraju. Kažu nelogično je da im neko zabrani da koriste svoje osnovno pravo gde će bacati otpad. 

"Mi se apsolutno ne slažemo sa tim vidom ili načinom kako se donela odluka,  jer to je regionalna deponija za devet opština. To je vlasništvo države Srbije, uložen je ogroman novac i dosta od lokalnih samouprava. Ne slažemo se ni sa odlukom da mi vozimo smeće na ovu privatnu deponiju u Lapovu i mi to nećemo raditi", rekao je za Euronews Srbija predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović.

Oglasio se i gradonačelnik Čačka Milun Todorović, ističući da odluke u vezi sa sistemom Duboko ne mogu biti jednostrane. 

"Mi smo insistirali da se održi sastanak svih osnivača i predstavnika ministarstva zaštite životne sredine.  On će biti održan 20. novembra u Beogradu i onda ćemo staviti sve karte na sto i videti šta svi dobijemo. Dobijemo puno, šta gubimo. Gubimo još mnogo, mnogo više", kaže Todorović.

Dok je pojedinim žiteljima Užice drago što će deponija biti dalje od grada, pa će time vazduh biti čistiji, drugi se brinu koliko će novca lokalna samouprava morati da uloži u odnošenje otpada.

U Srbiji postoji samo 11 sanitarnih deponija koje ispunjavaju sve uslove; 140 smetlišta, opštinskih i gradskih komunalnih preduzeća i više od 3.500 divljih deponija. 

Dobar projekat i ideja o izgradnji prve regionalne deponije u Zapadnoj Srbiji izgorela je, čini se, u velikom požaru u maju mesecu u "Dubokom". Danas je tu tabla zabranjen pristup, a u najboljem slučaju "Duboko" će postati transfer stanica. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija