Evropski pokret: U Zapadnoj Srbiji i Šumadiji 69 odsto ispitanika za članstvo u EU
Komentari13/11/2024
-13:52
Kada bi se sutra održavao referendum o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, 69 odsto građana Zapadne Srbije i Šumadije glasalo bi za članstvo, 20 odsto bi bilo protiv, osam odsto ne bi izašlo na referendum, a tri odsto anketiranih bi bilo neodlučni, pokazalo je najnovije istraživanje Evropskog pokreta u Srbiji.
Što se tiče polne strukture, muškarci su izraženije podržali ulazak Srbije u EU, pa bi članstvo u Uniji podržalo 76,4 odsto muškaraca, a među ženama je 63,1 odsto onih koje bi podržale pristupanje Srbije EU.
Rezultati najnovijeg istraživanja projekta Evropski putokazi pokazali su jasnu podelu među generacijama u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji u vezi sa stavovima prema EU.
Dok stariji ispitanici uglavnom podržavaju članstvo Srbije u EU, mlađi građani izražavaju skeptičnost i niže interesovanje za proces evropskih integracija.
Istraživanje, koje je sprovedeno u okviru projekta Evropski putokazi koji realizuje Evropski pokret u Srbiji zajedno sa partnerima, Građanskim forumom iz Novog Pazara, Evropskim pokretom u Valjevu i Mrežom za ruralni razvoj Srbije iz Kraljeva, uz finansijsku podršku EU, osvetljava važne stavove građana o očekivanim koristima, izazovima i percepcijama članstva Srbije, navodi se u saopštenju.
Stariji ispitanici, posebno oni u starosnoj grupi od 46 do 60 godina, izražavaju najveću podršku EU integracijama, sa čak 62,8 odsto podrške nastavku procesa.
Sa druge strane, mladi do 24 godine pokazuju znatno veću neodlučnost, pri čemu 35,4 odsto njih nije sigurno u svoje stavove o evropskoj budućnosti Srbije.
Osim toga, istraživanje je otkrilo da roditelji i građani iz urbanih sredina snažnije podržavaju članstvo u EU nego oni bez dece ili iz ruralnih područja.
Više od polovine građana Zapadne Srbije i Šumadije veruje da bi pridruživanje Srbije EU unapredilo ekonomski razvoj zemlje.
Istraživanje pokazuje i da tri četvrtine ispitanika zna za postojanje EU fondova i podršku koje oni nude, prepoznajući potencijalne koristi za mlade, studente, preduzetnike, poljoprivrednike i osobe sa invaliditetom.
Čak 66 odsto mladih iz regiona Zapadne Srbije i Šumadije preferira autoritarni model vođstva u odnosu na demokratske procese, dok je njihova želja za članstvom Srbije u EU najniža u poređenju sa mladima u drugim delovima zemlje.
Komentari (0)