Politika

"To se svaki čas menja, ima ih gomila": Forimiranjem Radničke partije Srbija će dobiti čak 124. stranku

Komentari

Autor: Euronews Srbija

16/11/2024

-

10:16

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Formiranjem Radničke partije koju su najavili narodni poslanici Željko Veselinović i Đorđo Đorđić, Srbija bi dobila 124. političku stranku. Dok analitičari veliki broj malih stranaka ocenjuju kao interesno preduzetništvo političara, građani jedva da mogu da se sete naziva nekih političkih partija. 

Tri i po decenije od povratka višestranačja, u Srbiji su aktivne 123 političke stranke, pokazuju podaci Ministarstva, državne uprave i lokalne samouprave. 

Registar političkih stranaka mogao bi da postane bogatiji za još jednu partiju, ukoliko bivši poslanici Stranke sloboda i pravde, Željko Veselinović i Đorđo Đorđić, skupe zakonom propisanih 10.000 potpisa i osnuju radničku partiju. 

"Ja sam siguran da ćemo tih 10.000 potpisa i nešto više od toga, zato što uvek treba neka rezerva, skupiti apsolutno bez problema, jer ja verujem u sposobnost mojih kolega, mojih prijatelja, mojih saboraca, koji su sve ove godine pratili mene u svemu ovome i koji su jednostavno željni neke radničke priče, da se o tome malo više priča, da se taj segment malo više popuni", kaže Veselinović. 

Iako ih ima više od stotinu, prolaznici na ulici jedva da mogu da se sete nekoliko. 

"Znam da ih ima milion. SNS je prva i najveća. Ne znam, Demokratska, Stranka slobode i pravde, ne znam", kaže jedan građanin.

"Znam Tadića, ne znam kako mu se zove stranka. Znam Jeremića, imao je neku stranku, nemam pojma da li još uvek ima. Znam ih kao političara, ali stranke uopšte nekako. To se svaki čas menja, ima gomila tih stranaka i to", kaže drugi građanin.

Od 123 stranke, čak 74 su manjinske. 

Politički analitičar Dejan Bursać za Euronews Srbija objašnjava kao posledicu jednostavnih zakonskih procedura za osnivanje manjinskih stranaka. Osim toga, naglašava da je veliki broj stranaka rezultat proporcionalnog izbornog sistema, koji je osmišljen tako da što više političkih mišljenja bude predstavljeno u parlamentu, dok brojnosti doprinosi i nizak izborni prag.

"A još ovaj mali cenzus od tri odsto daje podsticaj mnogim političkim strankama u stvari da se formiraju i da izađu na izbore. Tri odsto je nekih sto hiljada glasova, to se relativno lako dostiže. Tako da mnogi akteri u stvari imaju podsticaj da sami formiraju svoje političke organizacije, da izlaze na izbore", kaže Bursać. 

Da veliki broj političkih stranaka u proporcionalnom izbornom sistemu nije specifičan samo za Srbiju, pokazuje i primer Crne Gore. U toj zemlji koja je deset puta manja, aktivna je ukupno 51 politička organizacija. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija