Politika

Završena rasprava u Skupštini o litijumu: Nastavak sutra u 10, Brnabić i Milivojević polemisali ko je doveo Rio Tinto

Komentari

Autor: Tanjug

07/10/2024

-

07:33

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Skupština Srbije trebalo je danas da započne prvu sednicu redovnog jesenjeg zasedanja, na kojoj je predviđeno razmatranje izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima se traži zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma. Sednica je bila odložena do 11 sati jer je nedostajao kvorum, ali je on kasnije obezbeđen.

Sednicu Skupštine Srbije možete pratiti uživo u našem blogu:

18.02 Završena rasprava, nastavak sutra u 10 sati

Poslanici Skupštine Srbije završili su za danas raspravu o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je podnelo 86 narodnih poslanika. Nastavak je zakazan za sutra u 10 sati.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović na kraju današnjeg rada još jednom je predložila Skupštini da ne prihvati predlog izmena ovog zakona, a pre svega zato što je u suprotnosti sa strateškim interesima Srbije.

Ona je rekla da Srbija ima ogroman potencijal da doprinese energetskoj tranziciji.

"Naši prirodni resursi pružaju nam osnov za razvoj lanca vrednosti što će biti ključne koristi za našu zemlju uz primenu najviših standarda", poručila je ona na kraju današnjeg rada.

17.56 Polemika Brnabić i Milivojevića o tome ko je doveo Rio Tinto

Popodnevni deo sednice o litijumu obeležila je polemika predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, koja je nastupala kao ovlašćeni poslanik poslaničke grupe Alekandar Vučić - Srbija ne sme da stane, i poslanika Demokratske stranke Srđana Milivojevića oko toga ko je doveo Rio Tinto u Srbiju.

Brnabić je rekla da nije problem u tome ko je doveo Rio Tinto, već kako je izmenjen Zakon o rudarstvu iz 2006. godine, izmenu koju je predložila vlada Vojslava Koštunice, a kojom Rio Tinto jedini može da aplicira za eksploataciona prava.

"To ste vi obezbedili", rekla je Brnabić i citirala tadašnjeg ministra Radomira Naumova iz Demokratske stranke Srbije, koji je rekao da to znači da pravo eksploatacije stiče isključivo investitor koji je izvršio geološka istraživanja bez raspisivanja tendera i prava na naknadu uloženih sredstava.

"Mogao je Rio Tinto da dođe u šestom veku, ali ste im vi izmenom Zakona o rudarstvu 2006. godine dali eksploataciona prava. I niko to nakon toga nije mogao da promeni", ukazala je Brnabić.

Dodala je da je onda Demokratska stranka 2011. godine, kako je rekla, da bude sasvim sigurna da samo Rio Tinto može da se prijavi za dozvolu za eksploataciju, ponovo promenila zakon i taj član 52 glasi da nosilac eksploatacije može biti privredno društvo, odnosno drugo pravno lica i preduzetnik koji je nosilac istraživanja.

"I apsolutno niko drugi. Zaključno sa 2012. godinom, sve što je Rio Tintu trebalo u ovoj zemlji, sve su im dali ljudi iz Demokratske stranke, Demokratske stranke Srbije i G17+", poručila je Brnabić.

Poslanik Demoktatske stranke Srđan Milivojević rekao je da je 1998. godine došla u Srbiju firma US Borax, ćerka firma Rio Tinta, i dobila eksperimentalnu dozvolu da istražuje na teritoriji Jadra, tvrdeći da niko za mandata DS nije dobio eksploatacionu dozvolu ni probnu dozvolu.

On je naveo da je u vladi Mirka Marjanovića 1998. godine potpredsednik bio Tomislav Nikolić, ministar za ekonomsku i vlasničku transformaciju Jorgovanka Tabaković, a ministar informisanja Aleksandar Vučić.

16.36 Đedović Handanović: Zabrana iskopavana litijuma značila bi da nam tržište nije otvoreno

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je danas da bi zabrana iskopavanja litijuma značila da tržište Srbije nije otvoreno, kao i da  nije ni slobodno i da ne postoji sloboda preduzetništva, kao ni tržišne privrede. 

Ona je govoreći u Skupštini Srbije rekla da Vlada Srbije predlaže Narodnoj skupštini da ovaj predlog ne prihvati iz više razloga.

"Pre svega, svaka odgovorna država nastoji da obezbedi zaštitu ležišta kritičnih-strateških mineralnih sirovina i podstiče dugoročna održiva rešenja za prevazilaženje socijalnih, ekoloških i geopolitičkih izazova u vezi sa nestašicom mineralnih sirovina odnosno da ulaže maksimalne napore da se održi stabilnim lanac njihovog snabdevanja. Rude bora i litijuma to svakako jesu", rekla je ona.

14.23 Brnabić odredila pauzu, nastavak rasprave o litijumu posle podne

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odredila je jednočasovnu pauzu u radu parlamenta koji raspravlja o predlogu za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. U toku prepodnevnog rada, predstavnica predlagača, poslanica Ekološkog ustanka, Danijela Nestorović je skoro dva i po sata obrazlagala predlog zakona koji je podnelo 86 opozicionih polanika, tvrdeći da bi eksploatacija litijuma nanela veliku štetu prirodnoj sredini, a donela malu ekonomsku korist. Zatim su u raspravi u ime nadležnih odbora poslanica Srpske napredne stranke Milica Nikolić i šefica poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović rekle da je to, kako su ocenile, sraman predlog zakona, koji bi naneo veliku štetu Srbiji i da ga treba odbaciti.

Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković

 

13.01 Nestorović: Bez litijuma ništa neće stati, projekat Jadar uništava životnu sredinu

Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović danas je obrazlažući predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojim se traži zabrana iskopavanja i eksploatacije bora i litijuma u Srbiji, rekla da bez litujuma neće ništa stati, a da je za ljude u Nedeljicama važno da žive u zdravim uslovima.

Ona je na sednici Skupštine Srbije gde obrazlaže predlog koji je podnelo 86 opozicionih poslanika ocenila da bi eksploatacija jadarita veoma negativno uticala na vodu i zemljište i kako tvrdi, "ostavila pustoš", a da bi prostor na kome je projekat planiran, a nalazi se samo 15 km od Loznice, bio degradiran. Prema rečima Nestorović, u Srbiji bez litijuma neće biti ni apokalipse, ni nemaštine, a da sa litijumom "nećemo biti okićeni zlatom i parama" kao i da sve nije u parama i osim, kako tvrdi, za neke ljude iz vlasti, dok je za običan svet u Nedeljicama "bitno da žive koliko-toliko zdravo".

Nestorović je kritikovala izjave predstavnika vlasti u vezi sa ovom temom i osvrnula se na odluke Ustavnog suda i istakla da je među njima bilo dosta kontradiktornosti te da je donošenjem raznih odluka u vezi sa projektom Jadar, kako tvrdi, više puta povređen i Ustav Srbije. Ona je zapitala i kako je došlo do oživljavanja prostornog plana i projekta Jadar.

Pozvala se i na skup u SANU i reči akademika Vladimira Stevanovića da se prirodni izvori u Srbiji posmatraju kao izvori profta, a ne posebne brige te da je Srbija po odnosu prema prirodnoj sredini na začelju u Evropi. Iznela je tvrdnju i da se strane rudarske kompanije u Srbiji ponašaju kao države u državi i da će se posledice njihovog rada u našoj zemlji videti stotinama godinama nakon završetka eksploatacije, a da će za njihovo saniranje biti potrebno mnogo novca.

"Otkud tolika navala na rudna bogatstva u Srbiji", zapitala je ona i navela da se odgovor nalazi u tome što se u našoj zemlji ne vodi računa o zaštiti životne sredine.

Prema njenim rečima, Srbija mora da prekine sa površno ocenjenim projektima, kao što je i projekat Jadar i navela da je naša razvojna šansa u tome da se više vodi računa o drugim stavrima kao što je uređenje životne sredine. Nepoverenje prema ovom projektu, istakla je ona, potiče i od negativnih saznanja o onome što je kompanija Rio Tinto radila po svetu.

11.48 Utvrđen dnevni red, jedina tačka izmene Zakona o rudarstvu i litijum

Poslanici Skupštine Srbije odbacili su danas više predloga za dopunu dnevnog reda, tako da će jedina tema današnje sednice biti predlog izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima se traži zabrana geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma. 

11.18 Sednica nastavljena posle prekida zbog nedostatka kvoruma

Posle prekida zbog nedostatka kvoruma, sednica parlamenta  je nastavljena. Primenom elektronskog sistema utvrđeno da je u sali 223 poslanika.

Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković

 

10.56 Jovanov: Nismo obezbedili kvorum, jer na sednicu nisu došli ni svi predlagači

Šef poslaničkog kluba Srpske napredne stranke Milenko Jovanov izjavio je da su početku sednice Skupštine Srbije od 86 poslanika opozicije na čiji zahtev je sednica zakazana prisustvovala samo 67 ili 69 i da zato poslanici vladajućih stranaka nisu želeli da im pomognu da obezbede kvorum.

"Da je u sali bilo bar 86 poslanika koji su predložili Izmene zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, poslanici SNS bi uzeli učešće u utvrđivanju kvoruma, ali pošto ih nije bilo, želeli smo da pokažemo koliko im je stvarno stalo do tog zakona i da se rasprava održi", rekao je Jovanov na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije.

On je najavio da će sednica biti nastavljena u 11.10 i da će poslanici SNS omogućiti nastavak rada, jer poslanici opozicije nisu bili sposobni za to.

"Počećemo sednicu, daćemo kvorum da ona počne i građani će imati prilike da čuju razne nepravilnosti i kontradiktornosti koje su uneli u predlog zakona, a neke od njih su takve kao da potiču iz zone sumraka ili Trećeg oka", rekao je Jovanov.

Tanjug/Narodna skupština Republike Srbije/Peđa Vučković

 

Izmene Zakona o rudarstvu podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika

Sednicu je, podsetimo, zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na dnevnom redu predložena je jedna tačka i to predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je 10. septembra podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika.

Predlogom izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma. Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.

Euronews

Danijela Nestorović

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je ranije da je sve spremno za sutrašnju sednicu parlamenta, ističući da je to važna tema za građane koji su uplašeni, ali da je predlog zakona, kako je rekla, blamantan i da se nikada u istoriji Srbije ništa slično nije našlo u Skupštini.

"Sramotno je da se od parlamenta pravi politički rijaliti. Takav predlog zakona je nepotkovan i neargumentovan i nikada ne bi trebalo da se nađe na plenumu, a da smo ga vratili na doradu, rekli bi da ne smemo da razgovaramo o tome", navela je ona za RTS.

Tanjug/Sava Radovanović

Ana Brnabić

Dodala je da poslanička grupa SNS neće podnositi amandmane, jer je nemoguće popraviti predlog zakona. Brnabić je ocenila da je neverovatno da su predstavnici opozicije insistirali da predsednik Aleksandar Vučić ne dođe na sednicu o litijumu, a reč je o gorućem pitanju u Srbiji i ukazala da to pokazuje da ne veruju u snagu svojih argumenata, a da se plaše Vučićevih.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u petak da neće prisustvovati sednici Skupštine Srbije o litijumu, jer je opozicija insistirala da on ne dođe na nju. Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je ranije da je on spreman da dođe na sutrašnju sednicu, ako predsednica Skupštine odredi da li je vlada pozvana da učestvuje u raspravi.

On je rekao da se vlada negativno izjasnila o tom zakonskom predlogu, ali da treba da bude debate na temu litijuma, kao i da je pravo mesto za to Skupština. Vučević je rekao da je upitno da li je moguće čuti kvalitetnu raspravu, ali ocenio i da je bolje da poslanici sede u Skupštini šest ili 16 dana, i da tamo međusobno upućuju teške reči, nego da se dešavaju neke loše scene na ulicama i trgovima.

Tanjug/Vladimir Šporčić

Miloš Vučević

Dodao je da postoji utisak da se naročito oko teme litijuma u Skupštini ''stvara posebna predstava''.

Predsednik poslaničke grupe Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane Milenko Jovanov rekao je ranije za Tanjug da će se poslanici vladajućih stranaka na sutrašnjoj sednici truditi da građani Srbije dobiju priliku da čuju kakve je sve opozicija, kako je rekao, nebuloze upisivala u predlog zakona.

On je ocenio i da će se nakon te sednice videti da opozicija, kako je naveo, nema nikog dovoljno ozbiljnog, da na ozbiljan i odgovoran način, pristupi tom pitanju i da ozbiljan predlog i rešenje. On je rekao da će predsednik poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomir Lazović predložiti dopunu dnevnog reda tačkom u kojoj se traži formiranje Komisije koja bi utvrdila šta se dogodilo sa 38.000 potpisa građana Srbije koji su potpisali i 18. maja 2022. predali Skupštini Srbije narodnu inicijativu za donošenje Zakona o izmeni i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.

Jovanov je rekao da, pošto je opozicija optuživala vlast da priprema razvodnjavanje sednice brojnim tačkama dnevnog reda, vladajuće stranke neće glasati za dopunu dnevnog reda i da se ona neće naći na dnevnom redu.

Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu potpisalo je 86 poslanika iz poslaničkih grupa Ekološkog ustanka, Narodnog pokreta Srbije, Mi snaga naroda - prof. dr Brnimir Nestorović, kolicije NADA, Mi - Glas iz naroda, Srbija centar, Demokratske stranke, Zeleno-levog fronta, Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana kao i samostalni poslanici.

Ovaj zakon trebalo je da se razmatra tokom vanrednog zasedanja, ali je ta sednica odložena zbog nedostatka vremena, jer je Skupština 1. oktobra ušla u period redovnog jesenjeg zasedanja koje traje 90 dana. Prema Zakonu o Narodnoj skupštini, na početku i završetku redovnog zasedanja izvodi se himna Srbije, a počasna jedinica Vojske Srbije raspoređuje se ispred glavnog ulaza u Dom Narodne skupštine.

Antonijević: Nadam se da će se čuti argumenti

Komentarišući sednicu pravnik Milan Antonijević rekao je za Euronews Srbija rekao je da se nada da će rasprava da bude u okvirima koji su nam potrebni, da će se čuti ragumenti.

Euronews Srbija

"Podsetiću ih na ono što smo radili pre toliko godina, upravo u našoj Narodnoj skupštini Republike Srbije, to je otvoreni parlament zajedno sa CRTA-a i organizacijom koju sam tada vodio, napravili smo mogućnost da građani u svakom trenutku mogu da prate, da imaju stenograme, da mogu da pristupe svakom, da pretražuju, da traže neke reči i te stoga upozoravam vas da sve što izgovore na ovoj sednici biće upisano i stajaće negde u istoriji. Znači, da se vratimo u argumente, da se vratimo u ono što nismo mnogo čuli u prethodnim mesecima i godinama, ili smo imali tišinu, znači samo nekako negativnu kampanju, znači da čujemo i stručnjake pre svega, oni su tu najznačajniji, da vidimo i na ovaj nacrt studije koji je urađen, da se o njemu raspravlja, da se raspravlja zaista o činjenicama", rekao je Antonijević.

Kako je dodao, ukoliko bude zaista nešto što ne liči na argumentovnu raspravu, to niko neće čuti, već će svako ostati u svom delu te istine koje oni vide.

"Rov koji postoji između, mora u određenom trenutku da se zatrpava da mi zaista govorimo o jasnoj raspravi o tome kako se čuva životna sredina, koje su garancije, kako Srbija planira to da uradi. Evo uskoro i ponovo viđanje Šolca i predsednika Vučića, da govorimo o garancijama Evropske unije, garancijama pojedinih zemalja i mislim da je to značajnije da govorimo zaista i o tom energetskom pasošu koji postoji za baterije, da oni neće dozvoljavati, da Nemačka neće dozvoljavati, a i druge zemlje Evropske unije u njihovo vozilo ugrađuju baterije koje nisu proizvedene u skladu sa najvišim standardima. To nas negde stavlja u poziciju da možemo na jedan jasniji način da uđemo u raspravu, to se nije videlo možda u proteklim nedeljama, pa evo i sinoć smo imali emisiju u kojoj ste imali stručnjake koji sučeljavaju svoje stavove, svako od njih nekako deluje kao da ne ume da objasni zašto, već odmah padne u vatru, a to nije dobro za sve koji žele da nekako kritički misle, razmišljaju, da dobiju dovoljno činjenica i da onda sami donesu sud, a da gradimo institucije pa možda i kroz ovaj proces koji će uslediti u narednim godinama.", dodao je on.

Komentari (0)

Srbija