Završena sedma runda dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, Petković: Izašli smo sa šest predloga, Priština sve odbila
Komentari15/05/2024
-18:44
Nova runda dijaloga Beograda i Prištine na tehničkom nivou završena je danas u Briselu, a glavni srpski pregovarač direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković kaže da se nije došlo do rešenja za dinar, te da je srpska strana bila konstruktivna, ali da je Priština ponovo odbila sve predloge.
On je novinarima nakon više od devet sati razgovora rekao da srpska strana nije zatvorila vrata jer želi rešenje, kao i da će doći u Brisel koliko god bude trebalo.
"Još jedan dug i mučan dan. Više od devet sati razgovarali smo o upotrebi dinara i jednostranoj odluci Aljbina Kurtija koji je onemogućio Srbima da primaju svoje plate, penzije i socijalna davanja. Iako je naša strana ponovo bila konstruktivna, izašla sa novih šest predloga, Priština je sve odbila", rekao je Petković.
Istakao je da Beograd neće odustati niti biti strana koja zatvara vrata i da će se boriti za svakog našeg čoveka i institucije jer moramo da obezbedimo sigurnu budućnost.
Prema Petkovićevim rečima, specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak predložio je tri pitanja, ali ih je predstavnik Prištine Besnik Bisljimi ocenio kao trivijalna, kao i modele koji su primenjivani u prethodnim sporazumima.
"Oni nama nude manje u odnosu na dogovoreno i što je niihov legalni sistem dopustio. Oni nama u dijalogu nude manje u odnosu na njihove propise. A kada postavimo pitanje Lajčaku dokle ćemo da razgovaramo i na koji način ako Priština ne želi modele, Lajčak sleže ramenima", rekao je Petković.
Kako je ponovio Srbija nikada neće odustati i boriće se za rešenja koja svakako treba da pomognu našem narodu i koja omogućavaju kompromisno rešenje da bi opstali na KiM.
"Dijalog nam služi da obezbedimo opstanak, za razliku od Kurtija koji želi da protera Srbe", rekao je direktor Kancelarije.
On je rekao i da su na sastanku snažno protestvovali zbog zabrane posete patrijarha Porfirija Pećkoj patrijaršiji, kao i zbog zabrane predstave i ulaska na KiM glumcu Nenadu Jezdiću. Istaknuto je i šta prištinska vlast radi srpskim novinarima istakavši slučaj lista Jedinstvo i novinara koji se suočavaju sa proterivanjem iz njihovog sedišta u severnom delu Kosovske Mitrovice.
"To rade drugi put - prvi put su ih proterali iz Prištine 1999. godine, a sada iz Kosovske Mitrovice", rekao je Petković.
"Lajčak je izašao sa tri modela EU"
On je naglasio i da je tema dijaloga bilo "pitanje nad pitanjima", odnosno osnivanje Zajednice srpskih opština koje čini okvir za opstanak srpskog naroda i što Priština drži embargo nad srpskom robom čime krši najosnovnije vrednosti.
"Očekujemo poziv Lajčaka za nastavak dijaloga, a kada će to biti to je na njemu. U međuvremenu ćemo pripremiti dodatne komentare", rekao je Petković.
Na pitanje albanskog novinara zašto je za Beograd Lajčakov predlog neprihvatljiv, Petković je istakao da ga nije odbio Beograd već druga strana.
"Lajčak je izašao sa tri modela EU. Ako u njemu stoji da se formira novi entitet da Poštanska štedionica dobije licencu, da svi Srbi imaju pravo da podižu primanja na KiM, nismo to odbili mi već druga strana. Pitajte Bisljimija zašto neće da dozvoli da Srbi primaju plate i penzije. Mi želimo rešenje, stvari su suprotne u odnosu kako ih vi vidite", rekao je Petković i podvukao da su naše predloge videli međunarodni partneri.
Bisljimi: Neuspešan sastanak o dinaru, nema logike da se ponovo sastajemo
Glavni prištinski pregovarač Besnik Bisljimi ocenio je kao neuspešan današnji sastanak u Briselu posvećen zabrani upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji.
"Nema logike da se ponovo sastajemo na ovu temu", rekao je Bisljimi novinarima posle više od deset sati razgovora, prenosi Koha.
Prema njegovim tvrdnjama, to je bio zaključak specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka, koji je rekao da više neće pozivati na sastanak, ali da može razmotriti mogućnost novog susreta ako se pokaže konstruktivnost.
Bisljimi je izneo tvrdnju da je delegacija Beograda na sastanak došla sa novim predlozima po pitanju upotrebe dinara, a "ne sa odgovorom na predlog Lajčaka.
Podsetimo, u nedelju je istekao prelazni rok koji je Centralna banka u Prištini odredila za početak primene uredbe o zabrani dinara. Prilagođavanje je, prema rečima kosovskih vlasti, izvršeno, a reporterka Euronews Srbija sa KiM navodi da nije i dalje poznato šta je to prilagođavanje tačno podrazumevalo.
Srbi koji žive i severno i južno od Ibra kažu da su u medijima videli pozive da otvore račune u kosovskim bankama, kao i da je ostalo nejasno kako će njihov novac dolaziti u te banke.
Prelazni rok istekao je 11. maja u ponoć, a u Prištini su već najavili da će biti preduzete mere protiv svih onih koji za gotovinske transakcije na KiM koriste druge valute osim evra. U prelaznom periodu nisu izricane kaznene mere, ali su građani informisani o primeni uredbe o gotovinskom plaćanju.
Iz Kancelarije za KiM poručuju da se sastanak dešava u svetlu zabrane ulaska patrijarha Porfirija na teritoriju Kosova i Metohije.
Prethodni sastanak, šesti po redu, održan je krajem prošlog meseca u Briselu tokom kojeg nije bilo pomaka u pregovorima.
Andrić Rakić: Prostora za dogovor sada zaista nema
Govoreći o očekivanjima od nove runde dijaloga, Milica Andrić Rakić iz NVO "Nova društvena inicijativa" iz Kosovske Mitrovice kaže da ne bi rekla da postoje sada neka očekivanja građana, da dijalog jako dugo nije proizveo rešenje.
"Ne verujem zaista da ćemo danas imati pozitivne vesti i mislim da je to generalno raspoloženje u zajednici. Prosto je dijalog ostao bez alata da izdaje rešenja. Uz to se na Kosovu veoma aktivno priča o mogućnosti novih izbora, čak se i pominju neki datumi. Ukoliko zaista izbori budu toliko brzo raspisani, to ćemo praktično znati u narednih nekoliko dana, šanse da se nešto sprovede u vezi sa dijalogom u toku izborne kampanje su ravne nuli. Uz to, bliži se trenutak da treba da se glasa u Savetu Evrope o aplikaciji Kosova za članstvo u ovu instituciju. Kosovskog zahteva nema na agendi, kako stvari stoje, verovatno neće biti, to će dodatno antagonizovati kosovske vlasti, oni će verovatno nastaviti sa nekim eskaliranim potezima, upravo zbog nezadovoljstva ishodom tog sastanka. Tako da prostora za dogovor sada zaista nema", rekla je ona.
Kada je reč o isteku tranzicionog perioda, Andrić Rakić kaže da je su u tom periodu građani trebalo da budu informisani kako da otvore račune u kosovskom sistemu.
"Ali ono što se međuvremenom desilo je priznanje Prištine da ipak nije dovoljno samo otvoriti račune, treba naći tehnički način kako da novac legne na te račune. I u tom smislu su se promenila okolnosti nakon stupanja na snagu tranzicionog perioda. A oni nisu dali to rešenje kako da novac legne na te račune. I u tom smislu nije racionalno da se sada primenjuju neke kaznene mere prema građanima kada već postoji to priznanje da dodatno nešto mora da se dogovori.
Ističe da se i dalje se u glavnim trgovinama i restoranima koriste dinari.
Na pitanje kako na građane utiče i odluka o zabrani ulaska na Kosovo patrijarhu i sedmorici arhijereja, Andrić Rakić kaže da misli da je sve to posledica dešavanja u Savetu Evrope.
"Mi kao zajednica svakako, dakle, gubimo šta god da se desi na dan glasanja, bilo da pođe po volji Kosova i da Kosovo bude primljeno u Savet Evrope, tada mogu da se očekuju neke odgovori od srpske strane, koji mogu da se loše odraze na srpsku zajednicu na Kosovu, a ako Kosovo ne dobije glasanje ili ne bude pozitivno glasanje, možemo da očekujemo ovakve pritiske na srpsku zajednicu", rekla je ona.
Komentari (0)