Politika

Si Đinping danas u Beogradu: Planirano potpisivanje više od 30 sporazuma, kinesku delegaciju obezbeđuje 3.400 policajaca

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Tanjug, RTS

07/05/2024

-

07:20

Si Đinping danas u Beogradu: Planirano potpisivanje više od 30 sporazuma, kinesku delegaciju obezbeđuje 3.400 policajaca
Si Đinping danas u Beogradu: Planirano potpisivanje više od 30 sporazuma, kinesku delegaciju obezbeđuje 3.400 policajaca - Copyright AP Photo/Darko Vojinovic; Vincent Yu

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Narodne Republike Kine Si Đinping danas stiže u dvodnevnu posetu Srbiji, na poziv predsednika Aleksandra Vučića. Dvojica lidera razgovaraće o širokom spektru tema od političkih, ekonomskih i tehnoloških do saradnje u oblasti kulture, a planirano je i potpisivanje više od 30 sporazuma.

Globalna dešavanja, ali i lokalni problemi očekuje se da će biti na vrhu agende sastanka dvojice predsednika.

Poseta Si Đinpinga dolazi u trenutku kada su pritisci na Srbiju kulminirali - Beograd se suočava sa prijemom Kosova u Savetu Evrope i donošenjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenin nacijama.

Portparol Minsitarstva spoljnih poslova Kine Lin Đijan rekao je prošle nedelje da će Đinping tokom posete Beogradu "izneti svoje mišljenje o odnosima Kine i Srbije i međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa", kao i da će "zacrtati kurs budućeg razvoja bilateralnih odnosa".

Očekuje se da kineski predsednik otvori Kineski kulturni centar u Beogradu, koji je izgrađen na mestu bombardovane ambasade Kine, u kojoj su 7. maja 1999. poginula tri kineska novinara.

Vučić je izjavio da je Peking "najbolji partner" Beograda u ostvarivanju državnih ciljeva, rekavši za kineskog predsednika da je "najmoćniji čovek sveta".

"Presrećan sam što predsednik Si dolazi u Srbiju. Velika čast za Srbiju i velika šansa za nas. U narednih pet godina gotovo svi proizvodi biće slobodni za izvoz u Kinu. To su za nas velike stvari. Zamoliću predsednika Kine dve ili tri stvari, da vidimo da li možemo ponovo da pokrenemo fabrike lokomotiva i vozova, da neka od kineskih kompanija uloži u Srbiju", rekao je Vučić.

Velike mere bezbednosti

Kako Tanjug saznaje za dolazak kineskog predsednika preduzete su velike mere bezbednosti, pa će njegovu delegaciju obezbeđivati 3.400 policajaca.

Sija će dočekati srpski lovci MiG-29 koji će pratiti njegov avion od granice, a na beogradskom aerodromu će u njegovu čast biti postrojena garda Vojske Srbije.

Duž auto-puta u Beogradu će biti postavljene kineske i srpske zastavice, a svečani doček kineske delegacije, koja broji 400 ljudi, biće organizovan i ispred Palate Srbija.

Biće organizovan i svečani ručak, a kineski predsednik će imati priliku da proba srpska jela i vina, a biće upriličen i muzički program na srpskom i kineskom jeziku, koji će biti završen pesmom "Ovo je Srbija".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Kineskog predsednika ugostiće predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Si je poslednji put bio u Srbiji 2016, što je bila prva poseta predsednika Kine Srbiji nakon 32 godine i tom prilikom je potpisana Deklaracija o strateškom partnerstvu.

Vučić se sa Sijem sastao u oktobru prošle godine u Pekingu, tokom trećeg foruma "Pojas i put", kada je potpisano 18 sporazuma, uključujući i sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, koji bi uskoro trebalo da stupi na snagu.

Ovo je prva poseta predsednika Sija Evropi u poslednjih pet godina, od izbijanja pandemije kovid-19 i tokom ove evropske turneje posetiće samo tri evropske prestonice - Pariz, Beograd i Budimpeštu.

Petodnevnu turneju počeo je posetom Francuskoj 5. maja, 7. maja dolazi u Beograd, a nakon toga očekuje ga poseta Budimpešti.

AP Photo/Thibault Camus, Pool

 

Prilikom poslednjeg susreta kineskog i srpskog predsednika u oktobru prošle godine u Pekingu, pored Sporazuma o slobodnoj trgovini, potpisano je i više bilateralnih dokumenata, poput onih o saradnji policije u upravljanju vanrednim situacijama, o izgradnji saobraćajnica, srpsko-kineskog industrijskog parka, izvozu jabuka, digitalizaciji.

Vlada Srbije je 30. aprila usvojila akte o unapređenju saradnje sa Kinom u oblastima prosvete, nauke, inovacija, tehnološkog razvoja, kao i ekonomske i tehničke saradnje u oblasti infrastrukture.

Na stolu širok spektar tema

Analitičari ocenjuju da Si Đinping posetom Srbiji želi da pokaže da Kina i dalje ima snažan uticaj u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Dve zemlje bliske su zbog politike Srbije – vojne neutralnosti i neusklađivanja spoljne politike sa Evropskom unijom u odnosu na Kinu i Rusiju, ali i zajedničkog stava prema pitanju teritorijalnog integriteta.

Dolazak kineskog predsednika Si Đinpinga je velika čast za Srbiju, a na stolu će biti širok spektar tema o kojima će se razgovarati, od političkih do ekonomskih, ali i onih iz domena kulture, izjavio je Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.

"Verovatno će se govoriti i o projektima u Srbiji u okviru Ekspa 2027 i šireg investicionog ciklusa koji se odnosi na 'Skok u budućnost 2027', kako je to Vlada najavila, gde će dosta radova izvoditi, upravo, kineske kompanije", rekao je Stanić za RTS.

S druge strane, kaže Stanić, jedan od naših najvećih izvoznika su upravo kompanije u većinskom kineskom vlasništvu, tako da je to širok spektar tema.

AP/Darko Vojinović

 

Ono što predstoji, kaže Stanić, jeste i početak primene Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom, koji se očekuje od jula ove godine.

Prema njegovim rečima, Sporazum o slobodnoj trgovini je prilika ne samo za domaće kompanije da budu bolje uključene u lance snabdevanja velikih kineskih multinacionalnih kompanija, nego i za zapadne koje preko Srbije mogu lakše da dođu do kineskog tržišta.

"To je, pre svega, prilika da se poveća obim razmene između Srbije i Kine, i da to ide postepeno u korist Srbije, imajući u vidu da mi sada imamo razmenu koja iznosi oko 5,6 milijardi evra, izvozimo samo 1,1 milijardu evra, a s druge strane uvozimo oko 4,5", rekao je Stanić.

Srbija bi na velikom kineskom tržištu mogla da računa na poljoprivredu i na prehrambenu industriju, ukazao je Stanić i naveo da je sirovinska baza ono što se trenutno izvozi u Kinu.

Dolazak u trenutku kada su pritisci na Srbiju kulminirali

Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije kaže da poseta Si Đinpinga dolazi u trenutku kada su pritisci pojedinih zemalja na Srbiju kulminirali. On je za Tanjug rekao da dolazak predsednika zemlje koja je u trgovinskom smislu najveća sila sveta, u ekonomskom druga sila sveta, predstavlja kompliment za sebe.

"Tako da kada ti takav predsednik dođe, a posećuje samo tri zemlje u Evropi, to je kompliment sam po sebi. Po drugi put od 2016. godine dolazi. Govorim samo, to je zaista jedan kompliment za našu saradnju. Ali, nijednog trenutka Srbija se niti odriče, niti želi da se odrekne Zapada, iako bi imala milion razloga", rekao je on.

Miletić kaže da Kinezi vrlo trezveno i ozbiljno vode globalnu politiku i zato su globalni lideri i zato će biti svetska sila broj jedan.

"Mi vidimo da Kina poštuje saradnike. Ona na ravnopravnoj osnovi sa nama razgovara. I čovek dođe i na ravnoj osnovi sa nama razgovara. On ne pravi nikakve dodatne kombinacije na štetu drugog. Naprotiv, gleda vin-vin, gleda da obe strane dobiju", rekao je on.

Kina, kako je naglasio Miletić, baštini tu globalnu međunarodnu politiku koja se zalaže za jedan uređeni svet.

"To je ono što trenutno ne postoji, ni na istoku, ni na zapadu, sem kod Kine. Kina traži uređenje sveta, ne posebne slučajeve, kao na Zapadu, ne promene međunarodnih institucija, tiho, kroz G7, G20, nego traži poštovanje međunarodnih institucija koje su usklađene sa realnom situacijom na globalnom nivou. Zato Kina, naravno, nema ništa protiv našeg ulaska u EU ako to olakšava trgovinu. Međutim, s druge strane, ima protiv ako se uzurpira deo teritorije Srbije i tu se ona buni. Siguran sam da bi reagovala kad je KiM u pitanju", kaže Miletić.
 

Komentari (0)

Srbija