Politika

Dačić: Preporuka o prijemu Kosova u Savet Evrope predstavlja kršenje interesa Srbije

Komentari

Autor: Tanjug

28/03/2024

-

09:54

Dačić: Preporuka o prijemu Kosova u Savet Evrope predstavlja kršenje interesa Srbije
Ministar spoljnih poslova i prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Prihvatanje preporuke od strane Odbora za političke poslove Saveta Evrope (SE) da Kosovo i Metohija bude primljeno u Savet Evrope predstavlja direktno kršenje interesa Srbije, našeg suvereniteta i integriteta ali i kršenje principa na kojima počiva sam Savet Evrope, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

On je rekao da će ova tema u aprilu biti na Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope koja daje preporuku Komitetu ministara.

"Sve ide ka donošenju te odluke. Za njeno donošenje potrebna je dvotrećinska većina a oni je imaju i za očekivati je da se to dogodi u maju", istakao je Dačić gostujući na TV Pink.

Ocenio je da sve ovo dolazi u vreme kada Priština ne ispunjava ništa, nego blokira robu, dinar i srpski narod na Kosovu i Metohiji dovodi u stanje humanitarne katastrofe.

Prema njegovim rečima ovo je samo jedan od pritisaka kojima je Srbija izložena u poslednje vreme, a kao drugi faktor pritiska naveo je događanja u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija oko sednice posvećene godišnjici bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije.

Kada je reč o sednici SB UN koja bi danas trebalo da se održi, rekao je da je fizički teško stići na tu sednicu kada se stvari tako brzo menjaju, ali i dodao da sednice verovatno neće biti ni danas, da će ona biti zakazana za neki drugi dan i da je pitanje da li će ova tačka ikada stići na dnevni red.

Zasedanje PSSE 18. aprila

Komitet za politička pitanja i demokratiju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope dao je pozitivno mišljenje povodom zahteva Kosova da postane član ove organizacije, tako što je na glasanju 31 poslanik glasao "za", četiri su bila protiv, a jedan uzdržan.

Dva glasa protiv bila su od poslanika Srbije, a po jedan glas protiv iz BiH i Crne Gore, dok je uzdržan bio grčki poslanik Aleksis Cipras, prenosi Kosovo onlajn.

Na sastanku komiteta u Parizu glasalo se za izveštaj grčke poslanice Dore Bakojani u kojim je stajala preporuka da Kosovo bude primljeno u SE. Bakojani je od Prištine tražila da ispuni tri uslova, od kojih je ispunjen samo jedan - vraćanje imovine manastiru Visoki Dečani.

Sledeći korak je da se zahtev Kosova da postane član SE razmotri u plenumu PSSE i da se i tamo obavi glasanje, a zasedanje PSSE očekuje se 18. aprila.

Konačnu reč o tome da li će Kosovo postati član Saveta Evrope daće Komitet ministara SE.

"Nakon rasprave u kojoj smo učetvovali i izneli svoje stavove, a to je da Kosovo nije država, nikada neće biti, i da je KiM sastavni deo Srbije, da se na KiM krše ljudska prava, da su pogazili međunarodno pravo i da nisu ispinjena sva tri uslova koje je Bakojani navela pre dve nedelje, ista je okončana tako što je izveštaj usvojen sa 31 glasom 'za'", izjavila je za Kosovo onlajn Biljana Pantić Pilja, šefica srpske delegacije u PSSE.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija