EP sutra glasa o rezoluciji o dijalogu Beograda i Prištine: Šta piše u dokumentu u koji je Euronews Srbija imao uvid?
Komentari18/10/2023
-15:49
Evropski parlament će na sutrašnjoj plenarnoj sednici u Strazburu glasati o Rezoluciji o poslednjim dešavanjima u vezi sa dijalogom Srbije i Kosova, uključujući i situaciju u severnim opštinama na Kosovu. Dopisnica Euronews Srbija imala je uvid u predlog rezolucije koja ima 28 tačaka.
U predlogu se najoštrije osuđuje, kako se navodi, "odvaratan i kukavički teroristički napad na kosovske policajce od strane srpskih dobro organizivanih paramilicija u Banjskoj na severu Kosova". Pozivaju se sve zemlje članice EU koje to do sada nisu uradile da osude taj napad.
U predlogu se apeluje na obe strane da rade na deeskalaciji situacije na severu Kosova i da izbegavaju retoriku koja bi vodila do daljeg rasta tenzija. Poziva se na utvrđivanje svih činjenica o napadu i ističe se da bi počinioci trebalo da odgovaraju i da se suoče sa pravdom bez odlaganja. Takođe, pozivaju se vlasti u Prištini da otkriju sve dokaze u vezi sa incidentom, kao i međunarodne institucije koje deluju na Kosovu da pristupe dokazima.
Kada je reč o Srbiji, Beogradu je upućen poziv da potpuno sarađuje u istrazi i da one koji su "odgovorni za napad, a koji trenutno borave u Srbiji, privedu pravdi, što uključuje i ekstradiciju na Kosovo".
U predlogu rezolucije se naglašava da ova operacija govori o ozbiljnom vojnom jačanju i da predstavlja veliku esklaaciju koja je nelegalna i koja je u suprotnosti sa pozivima EU za deesklaciju na severu Kosova. Poslanici koji su predložili rezoluciju pozivaju Srbiju da se uzdrži od bilo koje dalje esklacije koja "umanjuje ustavni red na Kosovu" i da spreči krijumčarenje oružja. Takođe se pozivaju i kosovske vlasti da deluju ka otvaranju trgovine za civilnu robu i usluge.
"Poziv da se usvoje mere protiv Srbije ako istraga otkrije da je država bila umešana u napad"
U četvrtoj tački predloga rezoluce se pozivaju Evropska komisija i Evropski savet da preduzmu mere protiv srpske vlade ukoliko istraga otkrije da je srpska država direktno umešana u napad u Banjskoj ili u napad na severu Kosova u maju 2023. gdoine, pa i ako su srpske vlasti nevoljne da sarađuju. Komisija se u tom kontekstu poziva da zamrzne fondove za Srbiju nalazi istrage pokažu da je srpska država bila umešana u napade. U tom slučaju se poziva i Evropski savet da usvoji ciljane restriktivne mere.
Kako se navodi u sledećoj tački, osuđuje se gomilanje srpske vojske na “granici”, i uzet je u obzir "važan korak" povlačenja dela trupa. U predlogu rezolucije se osuđuju i napadi na vojnike KFOR-a u maju 2023. godine, kosovske policajce i novinare. Upućuje se poziv KFOR-u da uspostavi plan za sever Kosova sa elementima koji mogu da deluju odvraćajuće u slučaju dalje esklacije.
Evroposlanici koji su predložili rezoluciju pozivaju na povećanje međunarodne i prekogranične saradnje između Srbije i Kosova koja bi targetirala organizovani kriminal. Pozivaju Srbiju i Kosovo da osude sve forme nasilje i akata provokacije. Takođe se traži i istraga etnički motivisanih napada na Kosovu, uključujući i napad na mostu na Bistrici i u Štrpsu na pravoslavno Badnje veče.
Poziv Beogradu i Prištini da se angažuju u dijalogu
Pruža se podrška normalizaciji odnosa i ponavljaju se pozivi Beogradu i Prištini da se angažuju u dijalogu u dobroj veri i u duhu kompromisa da bi se postigao obuhvatan, pravno obavezujući sporazum, zasnovan na principu međusobnog priznanja i u skladu s međunarodnim pravom. U predlogu se poziva Evropska unija da ojača svoju ulogu medijatora u dijalogu i da predloži novi, inovativni i balansirani pristup.
Konkretno, apeluje se na visokog predstavnika EU Žozepa Borelja i specijalnog izaslanika Miroslava Lajčaka da nastave dijalog u proaktivnom maniru, i da pruže izveštaj Evropskom parlametnu do kraja 2023. godine.
Upućen je poziv Beogradu i Prištini da potpuno implementiraju Briselski sporazum i Ohridski sporazum, a izraženo je žaljenje zbog toga što je, kako se navodi, Srbija nastavila kampanju povlačenja priznanja Kosova.
U predlogu rezolucije se pozivaju kosovski Srbi da se vrate u institucije i da ne povećavaju tenzije na terenu, dok se kosovska vlada ohrabruje da značajno pojača napore na njihovoj reintegraciji. Pislanici koji su predložili rezoluciju žale što je Evropski savet uveo mere protiv Kosova i pozivaju da one budu ukinute što pre je to moguće.
Komentari (0)