Nevreme pogodilo Srbiju, u Beogradu temperatura pala za 16 stepeni
Komentari05/07/2022
-19:33
Nakon proteklih tropskih dana, u pojedine delove Srbije ali i Beograd stiglo je jako nevreme. Nakon upozorenja na sajtu RHMZ-a, u prestonici je večeras počela da pada jaka kiša, praćena grmljavinom, a u pojedinim delovima pao je i grad. Takođe, temperatura je pala je sa 36 na 20 stepeni Celzijusa.
Nebo nad Beogradom popodne se smračilo, nakon čega je krenuo i jak pljusak. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je večeras hitno upozorenje i na grmljavinu.
"Danas su lokalno moguće kratkotrajne vremenske nepogode praćene jakim pljuskovima sa velikom količinom padavina za kratko vreme, gradom, jakim i olujnim vetrom, sa najvećom verovatnoćom pojave na severu, zapadu i jugozapadu Srbije", piše na sajtu RHMZ-a.
Oluja je stigla i na Novi Beograd, gde pada jaka kiša, a nad prestonicom su se nadvili tamni oblaci, dok je Zemunu pao i grad.
Kolaps je i na uglu ulica Ivana RIbara i Jurija Gagarina na Novom Beogradu gde automobili jedva prolaze kroz vodu.
Takođe, na društvenim mrežama pojavili su se i snimci koji pokazuju kakvo je zapravo nevreme zahvatilo prestonicu.
Na njima se vidi da su mnoge ulice potpuo potopljene, a neki automobili su čak ostali zaglavljeni u vodi.
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je snimak spasavanja osam starijih osoba u Zemunskoj koloniji 17z.
Nevreme širom zemlje
Nevreme praćeno gradom zahvatilo je danas pojedine delove Srbije, a najgore je bilo u Novoj Varoši, Kruševcu, Smederevu, Ivanjici.
Jako olujno nevreme praćeno krupnim gradom tokom popodnevnih sati pogodilo je sela na teritoriji Nove Varoši, gde je pričinjena šteta na usevima, ali i lokalnoj infrastrukturi.
Jaka kiša, povremeno sa gradom veličine graška, pogodila je danas Kruševac. Oluju, koja je punim intezitetom trajala duže od 30 minuta, pratili su udari jakog vetra od 54 kilometra na sat, javlja RTS.
Za pola sata temperatura je pala sa 35 na 20 stepeni, a za isto vreme palo je 13 litara kiše po kvadratnom metru.
Olujni oblaci došli su sa zapada, iz pravca Trstenika, gde je za pola sata palo dva puta više kiše nego u Kruševcu - 25 litara po kvadratu, praćene grmljavinom, sitnim gradom i vetrom.
U mestu Slatina iznad Ušća kod Kraljeva vatrogasci gase požar izazvan gromom koji je zahvatio 40 ari šume, javlja RTS.
Kiša je pljuštala kratko do 15 minuta i u Ljuboviji, Malom Zvorniku, Loznici i selima u Podrinju.
Protivgradna odbrana dejstvovala je na južnim i severnim obroncima Cera, u oblasti Trbosilja, Jarebice, Petkovice, Desića.
Derektor RHMZ: Frontalni sistem nad Srbijom doneo i grad
Prof. dr Jugoslav Nikolic, direktor Republičkog Hidrometeorološkog zavoda objasnio je da je ciklon na severu Evrope uslovio tzv. frontalni sistem na području Srbije koji je izazvao današnje padavine, vremenske nepogode sa gradom i pad temperature.
"Najviše padavina bilo je u istočnom Sremu, južnom Banatu i u Beogradu. Palo je od 20 do 40 litara kiše po metru kvadratnom. U Kruševcu i okolini bilo je takođe oko 20 litara po metru kvadratnom, a u ostalim delovima Srbije bilo je ispod 20 litara padavina po metru kvadratnom", rekao je za Tanjug Nikolić.
On je objasnio da su se danas nad Srbijom stekli uslovi za stvaranje tzv. višećelijskih oblaka sa "visinom vrha od preko 20 kilometara i sa energijom akumuliranom u svakom takvom oblaku većom od prosečne artomske bombe".
"U takvim uslovima, korišćenjem sistema odbrane od grada nastoji se da se smanji šteta jer se grad nigde u svetu ne može potpuno sprečiti. Dejstvovano je zato protivgradnim raketama iz svih naših radarskih centara nad kojima je bilo gradonosnih oblaka. To su Niš, Valjevo, Fruška Gora, Sjenica, Bukulja, Užice i Kruševac", rekao je Nikolić i potvrdio da su svi navedeni radarski centri i dalje u režimu praćenja situacije ili dejstvovanja.
On je potvrdio da će se ova vremenska situacija rasčistiti tokom noći pa će sutra sever i zapad Srbije biti bez padavina, dok će u ostalim delovima zemlje biti uslova za lokalne kratkotrajne pljuskove.
"Kako sada stoje stvari u petak nas ponovo očekuje slična situacija sa uslovima za obilnije padavine sa olujno-gradonosnim oblacima", rekao je Nikolić i objasnio da su ovakvi vremenski uslovi, u ovom periodu ranog leta, uobičajeni.
Nikolić kaže da se vremenske nepogode statistički gledano javljaju oko 20, 21, 22. juna što ukazuje da su kraj juna i početak jula periodi kada imamo sve uslove za termički razvoj olujno-gradonosnih oblaka, odnosno kumulonimbusa.
Komentari (0)