Društvo

Profesor Arhitektonskog fakulteta optužen za seksualno uznemiravanje studentkinja sutra na saslušanju u policiji

Komentari

Autor: Slavica Tuvić

08/06/2022

-

18:01

Profesor Arhitektonskog fakulteta optužen za seksualno uznemiravanje studentkinja sutra na saslušanju u policiji
Profesor Arhitektonskog fakulteta optužen za seksualno uznemiravanje studentkinja sutra na saslušanju u policiji - Copyright Google Maps

veličina teksta

Aa Aa

Profesor Arhitektonskog fakulteta, koga je prethodnih dana na društvenim mrežama više studentkinja optužilo za seksualno uznemiravanje, biće sutra saslušan u policiji, saznaje Euronews Srbija.

Osim na društvenim mrežama i Arhitektonskom fakultetu počele su da stižu prve zvanične prijave studentkinja. Oglasilo se i Više javno tužilaštvo u Beogradu koje je formiralo predmet po službenoj dužosti, a dat je nalog policiji da ispita ceo slučaj. 

Sagovornici Euronews Srbija slažu se da je tema seksualnog uznemiravanja teška gde god da se dešava, ali da se mora posebno reagovati kada su u pitanju obrazovne ustanove. Žrtve moraju biti zaštićene, a počinioci sankcionisani.

U slučaju Arhitektonskog fakulteta reagovao je i ombudsman Zoran Pašalić koji je pokrenuo postupak i od uprave fakulteta zatražio da ga u roku od 10 dana obaveste da li je fakultet do sada primio prijave vezane za seksualno uznemiravanje i kako je reagovao. On je najavio da će će proveriti kakvo je stanje i na ostalim fakultetima i univerzitetima. 

Pašalić je za Tanjug rekao da postoje saznanja da se slični slučajevi dešavaju i na drugim fakultetima u Srbiji, ali da neće nikoga optuživati bez konkretnih dokaza.

"Zaštitnik građana kao institucija neće prestati sa pritiskom dok se neki problemi građana ne reše", rekao  je on i dodao da će proveriti stanje i na univerzitetima u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.

Važno da se reaguje

Univerzitet u Beogradu doneo je Pravilnik o zaštiti od seksualnog uznemiravanja 7. jula prošle godine.

Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu prof. Ivanka Popović, u čijem mandatu je Pravilnik donet, kaže da motiv za donošenje takvog dokumenta nije bio vezan za neku ekscesnu situaciju već da su želeli da dopune postojeće propise i definišu procedure kako da se ustanove ponašaju u takvim situacijama.

Google Maps

 

Uporedo sa Univerzitetom u Beogradu i neki fakulteti su doneli svoje pravilnike kao što su FPN, Filološki, Filozofski fakultet.

"Oduvek su postojale priče o ponašanju pojedinih profesora i bilo je pitanje da li će neko reagovati ili ne. Kroz donošenje Pravilnika dali smo mehanizam kako postupati u takvim situacijama, da se pokrije ceo raspon od nedoličnog ponašanja do kriminalnih radnji", rekla je ona za Euronews Srbija.

Popović je navela da je sada važno da se reaguje, da žrtve budu zaštićene, a počinioci dobiju adekvatne sankcije. 

"Ovo je mučna i teška tema bilo gde da se dešava, a mislim da posebno energično moramo da reagujemo kada se to dešava u obrazovnoj ustanovi na bilo kom nivou. Verujem da je toga bilo i ranije. Međutim, sada su se okolnosti promenile i omogućeno je da se o tome govori u javnosti. Mislim da je to dobro. Važno je da se počinioci sankcionišu i da se pošalje poruka svakom potencijalnom počiniocu da će biti posledica", navela je Popović.

Pravilnik o zaštiti od seksualnog uznemiravanja

U Pravilniku o zaštiti od seksualnog uznemiravanja UB je navedeno da postupak zaštite od seksualnog uznemiravanja vodi Poverenik za ravnopravnost, koji treba da postoji na svakom fakultetu. Zaposleni ili student koji smatra da je izložen seksualnom uznemiravanju obraća se Povereniku, koji ga savetuje kako da dalje postupa i eventualno ga upućuje na odgovarajuće pravne postupke zaštite, uključujući one koji se vode pred nadležnim organima javnih vlasti.

"U slučaju postojanja osnovane sumnje da je izvršeno seksualno uznemiravanje, student ili zaposleni mogu da pokrenu postupak za utvrđivanje disciplinske odgovornosti drugog studenta ili zaposlenog, u skladu sa opštim pravnim aktima Univerziteta i ustanove o disciplinskoj odgovornosti studenata i zaposlenih", piše u Pravilniku.

Precizirano je da se pod seksualnim uznemiravanjem podrazumeva svaki neželjeni verbalni, neverbalni ili fizički akt seksualne prirode, koji ima za cilj ili posledicu povredu ličnog dostojanstva studenta ili zaposlenog, omalovažavanje pola, roda ili seksualne orijentacije, navođenje na prihvatanje ponašanja seksualne prirode uz obećavanje nagrade, pretnju ili ucenu, upućivanje opaski u vezi sa polom, rodom ili seksualnom orijentacijom a koje su protivne volji drugog lica. Uznemiravanje je i seksualno intoniran govor tela, upućivanje predloga za intimiziranje zaposlenom ili studentu protivno njegovoj volji, kao i uskraćivanje prava ili pretnja nanošenjem štete časti i ugledu zaposlenom ili studentu zbog neprihvatanja takvog predlog.

Stvari postale vidljivije

Psiholog Ana Vlajković kaže da su oduvek mlade devojke bile izložene pogledima i neprimerenim komentarima pojedinih profesora i asistenata na fakultetima. Česti su bili i brakovi profesora i studentkinja, a te veze nisu započete na završetku studija.

Tanjug/Dragan Kujundžić

 

"Sada je samo sve vidljivije jer se o tome ne ćuti. Postoje mediji koji o tome izveštavaju, postoje društvene mreže koje dozvoljavaju jednu dozu anonimnosti. Uloga i moć koju ima nastavnik je tolika da taj odnos ne može biti ravnopravan, već postoji disproporcija moći. On ima moć da vam pomogne ili da vam onemogući da završite studije. Zato su devojke do sada ćutale", pojašnjava ona.

Napominje da su u takvim pozicijama mlade osobe potpuno bespomoćne. Izlazak u javnost glumice Milene Radulović, dodaje, ohrabrilo je devojke da istupe i da govore o toj temi.

"Kada se tako nešto događa u obrazovnim institucijama to ne samo da ruši kredibilitet osobe koja je izvršila radnju, već ruši ugled kompletne ustanove koja nije primetila šta se događa, koja nije dovoljno osetljiva na to pitanje. Obično su to ponašanja koja se ponavljaju, nije nešto što može tako dobro da se krije. Pozadina svega je igra moći gde su studenti u neravnopravnom odnosu. Student ne može da daje svoj pristanak na takav odnos, čak i ako ga da to je iznuđeni pristanak zbog neravnopravnog odnosa moći. Suština je da posledica može biti odustajanje od daljeg školovanja, emocionalne posledice su mnogo veće, a to je nepoverenje u bilo koje autorite", navela je Vlajković.

Anketa na društvenim mrežama

Slučaj Arhitektonskog fakulteta dospeo je u fokus javnosti nakon što se na jednom Instagram nalogu pojavile ispovesti anonimnih studentkinja tog fakulteta gde su svedočile o seksualnom uznemiravanje od strane jednog profesora i asistenta.

Na profilu ima više od 20 objava koje se odnose na primere seksualnog uznemiravanja. Reč je o, kako se navodi, neprimerenim komentarima, ali i kontaktima. Navodno su određene devojke zbog neprimerenih pogleda i dodira napuštale njegov predmet i čekale sledeću godinu da bi polagale ispit. Ističe se i da su izbegavale kod njega da odu na konsultacije jer su se osećale neugodno. Takođe, u objavama se tvrdi da je profesor jedne godine na online predavanju, "slučajno ili namerno" prikazao sliku pornografskog sadržaja.

"Bila sam u sali profesora. Smatram da se ponaša neprimereno po svim gore navedenim opisima. Seksualne konotacije su prisutne na svakim vežbama i konsultacijama. U svakoj grupi je imao jednu, dve ili tri studentkinje koje grli, mazi, dodiruje, direktno proziva i izlaže negativnim situaicjama tokom nastave. (Npr. na početku vežbi, nakon ulaska u salu, dok svi stojimo oko stola sa radovima, priđe studentkinji i zagrli je. I gli je dva minuta, pomiluje po kosi i onda kaže - sad vežbe mogu da počnu", glasi jedna od ispovevsti.

U jednoj objavi piše da je koleginici "prošao rukom preko dekoltea", a da je jednog "kolegu držao za butinu".

Arhitektonski fakultet nije jedini gde se ovakve stvari dešavaju, ali mora biti uzor kako se visokoškolska ustanova odnosi po tom pitanju. Od ovog slučaja zavisi da li će se stati na put predatorima koji koriste svoju moć i pokazati da svakog narednog čeka ista kazna, a da će žrtve biti zaštićene. 

Komentari (0)

Srbija