Društvo

Garić: REM je nezavisno telo, opasno je dozvoliti da ulica određuje javni interes

Komentari
Garić: REM je nezavisno telo, opasno je dozvoliti da ulica određuje javni interes
Garić: REM je nezavisno telo, opasno je dozvoliti da ulica određuje javni interes - Copyright Tanjug video

Autor: Tanjug

27/04/2025

-

12:31

veličina teksta

Aa Aa

Miloš Garić iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija izjavio je da je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) nezavisno u obavljanju svoje delatnosti i upozorio da je opasno ako se dozvoli da ulica određuje javni interes.

"Mislim da je jako opasno ako dozvolimo da ulica određuje javni interes, ako dozvolimo da se na ulici definiše ono što je opšti interes svih nas, a da se zaobilaze procedure, zakoni i svi oni mehanizmi koji moraju da budu ispoštovani u ovako osetljivim i važnim stvarima", rekao je Garić za Tanjug.

Govoreći o blokadama zgrada RTS-a u Takovskoj ulici i na Košutnjaku od strane grupe studenata u blokadi i građana, Garić je ocenio da se tu radi o interesu nekih grupacija koje žele da utiču na kreiranje javnog mnjenja u Srbiji.

"Nekima se ne dopada aktuelno većinsko mišljenje i stavovi građana Srbije. Oni bi da se to menja i prepoznali su koji bi to put i način bio, a to je uticaj i pritisak na Savet REM-a, uticaj i pritisak na rad RTS-a kao javnog servisa i na RTV kao drugog javnog servisa u Srbiji ne bi li se onda na taj način sprovodili neki procesi, neke promene", rekao je Garić.

Dodao je da se blokadom RTS-a, ugrožava rad ustanove koja je nacionalno blago zemlje i koja u svojim arhivama čuva najdragocenije audio-vizualne sadržaj iz obrazovnog, naučnog, informativnog, kulturnog, zabavnog, sportskog i drugih programa. Prema njegovim rečima, zastrašujuće izgleda to kakav se teror sprovodi nad zaposlenima RTS-a koji se sprečavaju da rade, kao i to što su zgrade te medijske javne kuće dovedene u opasnost.

"To je ogromno kršenje zakona sve zajedno kada pogledate na delu. I meni je jako čudno i negde mi je žao što se vrh RTS-a - uredništvo i direktori nisu snašli u svemu ovome, nisu pokazali dovoljnu spremnost da na jedan odlučniji način štite svoje prava", rekao je Garić.

Dodao je da RTS-u može da se nađe mnogo mana, ali da se javni medijski servis ne može rušiti na ulici.

"Moramo da poštujemo procedure i da na demokratski način sprovodimo sve ono što treba da se sprovede, pa ako treba da se preispita procedura za izbor Saveta REM-a hajmo da vidimo to. Ali za to postoje ljudi koji su nadležni za to, ne mogu to da rade studenti sa agendom koje im je gurnuta sa strane", rekao je Garić.

Ukazao je da je za odabir članova Saveta REM-a zadužena Narodna skupština.

"Ministarstvo informisanja i telekomunikacija generalno sa Savetom REM-a nema mnogo dodirnih tačaka, niti nadležnosti. Skupština je zadužena za izbor Saveta REM-a. Ministarstvo je učestvovalo u izradi Zakona koji je definisao nadležnosti koje su na raspolaganju u nezavisnom Regulatornom telu za elektronske medije", rekao je Garić za Tanjug.

Dodao je da je REM definisan Zakonom o elektronskim medijima.

"Zašto se ovolika prašina podigla i zašto su toliki pritisci unutra i spolja na izbor za Savet REM-a, koji je ustanovljen procedurom, koji po zakonu ima način kako se sprovodi i to treba poštovati? Treba sačekati da prođe procedura, a ne praviti ovoliku galamu", rekao je Garić.

Naglasio je da je procedura za izbor Saveta REM-a u toku, a studenti u blokadi traže ponovno raspisivanje javnog poziva za izbor Saveta REM-a.

"Očigledno je nekome jako stalo da preko uticaja koji ima Savet regulatora za elektronske medije i preko uticaja koji se želi ostvariti preko javnih servisa ima uticaj na društvene procese u Srbiji, na kreiranje javnog mnjenja i na kreiranje neke nove svesti", rekao je Garić.

Ocenio je da je trenutno prisutna duboka podela u društvu i da se ona reflektuje na sva važna pitanja.

"Kada ogolite čitavu priču, vi vidite da je ovo zaista jedna vrsta specijalnog hibridnog rata na državu Srbiju, ogroman pritisak se sprovodi pre svega na predsednika Aleksandra Vučića, koji je nosilac te politike suverenosti Srbije, tog strateškog realizma koji podržava većinska Srbija", rekao je Garić.

Dodao je da su slične pritiske trpe i u Mađarskoj Viktor Orban i u Slovačkoj Robert Fico.

Govoreći o radu u Ministarstva informisanja i telekomunikacija ukazao je da je u septembru prošle godine osnovana radna grupa za izmenu i dopunu zakona o javnim medijskim servisima, kao i da je taj proces idalje u toku, ali da bi trebalo uskoro da bude završeno.

Naveo je da je njegov mandat na poziciji državnog sekretara u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija istekao sa odlaskom prethodne vlade, kao i da bi mu bila čast, ali i velika odgovornost i obaveza, da ostane u aktuelnoj vladi kao deo tog ministarstva.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija