Profesor FPN Petričković: Kad god se krene ka smirivanju tenzija, upumpaju energiju da to spreče
Komentari
27/04/2025
-17:51
Profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković izjavio je danas da svaki put kada se u Srbiji krene ka smirivanju društvenih tenzija po pitanju blokada, dođe do dodatnog upumpavanja energije kako bi se to sprečilo.
"Ja svaki put podelim istinske uzroke koji su latentni i povode koje su u formi praktične refleksije vidljivi. Ono što je tu indikativno da je svaki put kada se dođe do određenog vrsta pomaka, do nečega što bi mogli da očekujemo kao smirivanje, postoji dodato upumpavanje energije, te socijalne animacije, disperzije, da se onda to spreči", istakao je Petričković za Tanjug.
Dodao je da je jedan od takvih primera prošlonedeljni sastanak između rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića i predsednika Vlade Srbije Đura Macuta koji je bio najavljen za sledeći dan.
"Jedan od poslednjih takvih zbivanja, to je da je prošle nedelje sastanak između rektora i predsednika Vlade bio najavljen za idući dan i onda se preko noći to promenilo, pa je prolongirano, oduženo. Važno je reći da bez stabilnog tog ekonomskog faktora nema ni političke stabilnosti", naglasio je Petričković.

Tanjug/Rade Prelić
Ocenio je da umešanost Univerziteta ima dublje političke implikacije, kao i da po Zakonu o Univerzitetu ne postoje plenumi i blokade i da ko god to podržava radi to protivpravno.
"Od samog početka uzet je brend mladosti, brend studenta i iza tog brenda nalaze se one tri četvrtine koje se ne vide, a ova jedna četvrtina je ova spolja vidljiva manifestacija. Nije dovoljna ta uključenost, taj oblik mladih ljudi na univerzitetu, već uključenost i drugih struktura, mislim na srednje škole, na ove marševe, na maratone i ostalo", rekao je Petričković.
Naveo je da Univerzitet treba da ima svoju autonomiju, odnosno nadležnosti koje se tiču vaspitno-obrazovno-naučnog segmenta.
"To nije slučajno urađeno, da se autonomija Univerziteta izjednačava sa nekakvom misijom u širem društvenom kontekstu i u toj misiji koju je rektor upotrebio. U tom pojmu su sadržani određeni odgovori na pitanje koliki je uticaj rektora na pojedine dekane. Tu postoje, osim ovih što prati u javnom mnenju, najrazličitije vrste veza, opcija, utilitarističkih planova. I to sam imao na umu kad sam rekao da postoji latentnost onoga što su istinski uzroci, a ove povode koje mi vidimo, to je jedna vrsta scenografije, kao i ta scenografija vožnje biciklama", istakao je Petričković.
Kako kaže, rektorat je učinio grešku oko podele studenata.
"To je greška profesora i dekana oko podele studenata.To je jedna homogena, trebalo bi da bude populacija, ali da nije zloupotrebljena i da nije postala toliko heterogena da kada se pomene pojam student, imamo toliko šarenilo, da tu imamo i neke sede brade poput mene. Ja ih zovem studenti trećeg doba koji vrlo često dominiraju na ulicama", dodao je on.
Istakao je i da ovim blokadama načinjena šteta autoritetu državnih fakulteta, kao i da je apsurd što na ovaj način profesori i dekani blokiraju sami sebe.
Komentari (0)