Bokserski tim iz Avganistana posle Svetskog prvenstva ostao u Srbiji, plaše se talibana i čekaju "kartu" za Zapad
Komentari06/12/2021
-09:58
Vežbali su u tajnosti i iskrali se iz Avganistana kako bi mogli da se takmiče na međunarodnom prvenstvu. Sada, avganistanski bokserski tim traži utočište na Zapadu kako bi mogao da nastavi i karijeru i život bez opasnosti i straha. Njihova trenutna stanica je Srbija.
AP donosi priču o timu od devet boksera, njihovom treneru i najvišem zvaničniku saveza koji su ostali u Srbiji nakon završetka Svetskog prvenstva u boksu početkom novembra, rekavši da bi mogli da se suoče sa osvetom talibana ako se vrate kući. Tim je od tada kontaktirao nekoliko stranih ambasada, raspitujući se za humanitarne vize i zaštitu.
Iako su dobili negativne odgovore od nekih predstavnika zemalja EU, oni se i dalje nadaju pozitivnom ishodu.
Desetine hiljada Avganistanaca, uključujući sportiste, pobeglo je iz zemlje otkako su se američke i druge međunarodne trupe povukle u avgustu i talibani preuzeli vlast.
Vahidulah Hamidi, generalni sekretar Avganistanske bokserske federacije, kaže da talibani ne odobravaju boks i da tim nema šanse da slobodno nastavi karijeru u svojoj zemlji.
Nakon što je učestvovao na šampionatu Azije u Dubaiju u maju, Hamidi je bio odlučan da povede svoj tim u Beograd na takmičenje koje je počelo krajem oktobra. Registrovali su se kao tim "Fair Chance", rezervisan za sportiste koji su morali da napuste svoje zemlje ili nisu u mogućnosti da predstavljaju svoje nacije.
"Imali smo veoma dobar učinak. To je za nas veliko dostignuće", rekao je on.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Uoči puta, bokseri su trenirali na tajnim lokacijama i morali da se uvere da niko ne zna za njihov plan. Uspeli su prvo da dobiju vize za Iran, a zatim su u ambasadi u Teheranu podneli zahtev za vize Srbije i krenuli u Beograd.
Iako talibani ovog puta nastoje da prikažu sebe kao generalno tolerantnije, i u vezi sa sportom, nego što je to bilo tokom njihove prethodne vladavine od 1996. do 2001. godine, Hamidi ističe da to nije slučaj u stvarnosti.
Njegovog oca, koji je bio prethodni predsednik Bokserske federacije, ubili su nepoznati napadači 2019. godine, a sin veruje da su talibani stajali iza napada.
Iako su sada u Srbiji, Hamidi i ekipa nisu podneli zahtev za azil ovde. Dok hiljade migranata i izbeglica svake godine dolaze u Srbiju nakon što napuste svoje matične zemlje, većina njih želi da nastavi put ka bogatim zemljama zapadne Evrope gde je lakše naći posao i živeti. Ali Hamidi objašnjava da su im srpske vize istekle pre nekoliko dana i da im je potrebna bezbedna zemlja da ih primi jer su ih prijatelji i rođaci upozorili da se ne vraćaju u Avganistan.
Advokat Marko Štambuk, koji radi sa Beogradskim centrom za ljudska prava, organizacijom koja pruža pravne savete u vezi sa procedurama za dobijanje azila, kaže da su avganistanski bokseri kontaktirali tu instituciju i da su obavešteni o mogućnostima u Srbiji.
I dok su čekali, u neizvesnosti, bokseri su uspevali da organizuju povremene treninge u lokalnim teretanama. Posle treninga ove nedelje, jedan od boksera Hasibulah Malikzadah rekao je da se plaši da se vrati kući i da očajnički želi da slobodno nastavi karijeru negde drugde.
"Želim da budem dobar šampion i uzor deci širom sveta. Stvarno želim ovo, zaista imam dobar san", rekao je ovaj dvadesetogodišnjak.
Komentari (0)