Društvo

Popločavanje ili betoniranje - šta je bolje za vaše dvorište?

Komentari

Autor: Euronews Srbija/PR

14/04/2025

-

10:59

Popločavanje ili betoniranje - šta je bolje za vaše dvorište?
Popločavanje ili betoniranje - šta je bolje za vaše dvorište? - Copyright Profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Predstoji vam uređenje dvorišta, prilaznog puta ili parkinga i u nedoumici ste da li se opredeliti za popločavanje ili betoniranje? Obe opcije imaju svojih prednosti i mana, a mi ćemo vam u nastavku pomoći da donesete najbolju moguću odluku.

Bilo da je u pitanju popločavanje ili betoniranje, oba rešenja su na duge staze, tj. trajaće vam godinama, pa i decenijama. Kako je u pitanju skuplja investicija, važno je da dobro razmotrite šta je bolji izbor za vaše dvorište kako se u godinama koje dolaze ne bi pokajali.

Mi smo u traženju odgovora na ovo pitanje pomoć zatražili od Daibau, najveće platforme za pronalazak građevinskih stručnjaka u Srbiji i u regionu. Na Daibau platformi registrovano je, između ostalog, i preko 1.200 preduzeća za popločavanje i više od 4.000 preduzeća za betoniranje.

Pitali smo ih - u kojim situacijama je bolje betoniranje a u kojim popločavanje? Šta kaže struka?

Popločavanje dvorišta

Sa aspekta estetike, popločavanje dvorišta je bolji izbor. Danas se na tržištu mogu naći različiti materijali za popločavanje, te ćete lako pronaći onaj koji će se uklopiti sa ostatkom okućnice i fasadom kuće, ali i vašim budžetom. Najpopularniji izbor za popločavanje poslednjih godina jesu behaton ploče. Dodavanjem pigmenata, behaton ploče javljaju se u širokom spektru boja, mogu biti raznih oblika i obrade ivica. Ako želite da postignete rustičan izgled, potražite behaton ploče sa reljefnim ivicama koje nalikuju kaldrmi.

Profimedia

 

Betonske površine imaju monolitan, za mnoge veštački izgled koji se ne uklapa uz zelenilo. Ipak, pronađeno je rešenje. Poslednjih godina sve popularniji izbor je štampani beton. U pitanju je beton čija površina ima određenu šaru, teksturu tj. reljef. Na izlivenu betonsku površinu se, uz pomoć određenih kalupa, utiskuju željene šare, a osim teksture betonu se na ovaj način dodaje i boja. Štampani beton svojim izgledom može oponašati druge materijale poput granita, cigle i sl.

Kod popločanih površina, ako se neka ploča ili kocka ošteti, lako se može izvaditi i zameniti novom, bez menjanja ostatka površine. Kod betoniranih površina to nije tako jednostavno, jer se „zakrpe“jasno vide, te se uglavnom pribegava ponovnom betoniranju, što je veći trošak.

Tu je još jedna bitna prednost popločanih površina. Behaton ploče mogu da isprate manja sleganja tla i konfiguracije terena, dok kod betonskih površina u tom slučaju može doći do pucanja i stvaranja pukotina. Popločane površine, zahvaljujući fugovanju peskom, obezbeđuju bolju drenažu, tj. oticanje viška vode sa površine, od betonskih površina.

Profimedia

 

Kada su u pitanju behaton ploče cena se kreće od 18 do 24 EUR/m2, zajedno sa pripremom podloge.

Betoniranje dvorišta

Međutim, betoniranje ima određene prednosti u odnosu na popločavanje.

Prva prednost je brzina izvođenja. Izlivanje betona radi se na licu mesta i može se završiti u toku jednog dana. Popločavanje se, sa druge strane, radi deo po deo, tj. parcijalno, za šta je potrebno znatno više vremena. Još jedna prednost betona jeste što se se može postaviti na postojeću podlogu, bez njenog uklanjanja ako je dobro iznivelisana i stabilna.

U odnosu na betonirane površine, kod behaton ploča može doći do većeg zadržavanja mrlja, naročito onih od motornog ulja. Kada takve fleke prodru u završni sloj ploča, teže se uklanjaju. Stoga je u slučaju popločanih površina prljavštine i mrlje bitno što pre otkloniti. Betonirane površine lakše se održavaju - dovoljno je pranje vodom, a kod teže prljavštine koristi se meka četka ili perači pod pritiskom.

Po pitanju dugovečnosti, rezultat je izjednačen. I popločane i betonirane površine bez problema će trajati decenijama, pod uslovom da je podloga pravilno pripremljena.

Zbog odlične nosivosti, betoniranje je bolji izbor kod prilaza za automobile i druge površine izložene većim težinama.

Iako smo rekli da je po pitanju estetike za mnoge popločavanje bolji i prirodniji izbor, štampani beton može vešto „prevariti“ oko posmatrača, te u potpunosti imitirati izgled nekog drugog materijala poput kaldrme. On je i ekonomičnije rešenje nego da površinu popločavate prirodnim kamenom.

Cena betoniranja po kvadratu (sa betonom standardnih vrednosti), staje između 25 i 35 EUR. Ako ste se opredelili za štampani beton, njegova cena kreće se od 30 do 45 EUR/m2.

Odgovor na pitanje u naslovu, stoga, nije jednoznačan. Ukoliko tražite brzinsko rešenje ili želite da pokrijete površinu koja će trpiti veća opterećenja poput parkiranja vozila, bolji izbor jeste betoniranje. Ukoliko želite rešenje koje će izgledati prirodnije ili živite u području sa većom količinom padavina, efikasnija solucija jeste popločavanje. U svakom slučaju, bez obzira na to koju opciju odaberete, angažovanje stručnih majstora je neophodno.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija